Wpis z mikrobloga

@jackblackcanada: U mnie w domu pewne rzeczy są niezmienne. Dom nieocieplony, stare okna, stary kociol węglowy. Przy takiej pogodzie jak dzisiaj trzeba dokładać do kotła 6 razy na dobę, a i tak jest poniżej 18 stopni. W dodatku szybko się oziębia i są ciągle sprzeczki, kto ma dołożyć. Jak sie dołoży w nocy, to rano jest zimno. Oprócz tego w lecie trzeba zwalić wegiel do piwnicy i porąbać drewna i drewienka,
@civilburger: U mnie podobnie ale w przyszłym roku uszczelniam dom. Największy problem to nieocieplona podłoga a mam nieogrzewana piwnice i to wychładza mocno pokój. Jak rodzice nie chca zmienic pieca to namów ich na grzanie klimatyzacją.W ciagu dnia byś grzał klimą a wieczorem rozpalał w piecu. No i te okna byś musiał wymienić
@jackblackcanada: Tymbardziej nie ma na to szans. A ile taka instalacją kosztuje i ile prądu zużywa?

W ogóle są różne dotacje typu czyste powietrze, ale w praktyce zamożniejsi z tego korzystają, bo nie pokrywają całości inwestycji i jeszcze trzeba wyłożyć z własnych środków, dopiero później zwracają. Dla najbiedniejszych to nierealne, a zamożniejsi tanim kosztem robią sobie pompy ciepła.
@civilburger: Klima taka w miare dobra kosztuje 4k+montaz 2k ( sa tez tansze ale mniej wydajne ). Pradu zuzywa srednio 0,7-1kWh na godzine. Dofinansowania dają co najmniej 40% do 4500zl. Sam tez mysle nad montazem takiego urządzenia. W takim kwietniu czy pazdzierniku nie opłaca sie odpalac pieca gazowego a palenie w kopciuchu jest troche niefektywne