Wpis z mikrobloga

Próbuję odnaleźć się w kosztach życia w Kambodży. Przeciętne wynagrodzenie Khmerskie wynosi 24 dolary miesięcznie, ale patrząc na ceny w niczym one nie ustępują cenom z Polski. Przykładowo Muminy przypucowały się że płacą za mieszkanie ok. 500 dolarów miesięcznie, za wynajem tego garażu - 200. Ceny więc tam nie są jakoś oderwane od tych w PL - u nas w podobnym standardzie zapłacą tylko niewiele drożej, jeśli nie tyle samo w mniejszych miejscowościach.
Podobna rzecz ma się z produktami spożywczymi - puszka fanty/coli ok 2 zł - 2,5 w przeliczeniu na nasze. Wniosek jaki mi się nasuwa - dla Europejczyka nie jest tam wcale drogo, ale też tani kraj to nie jest, ale jeśli przyrównać ceny do zarobków - dla przeciętnego mieszkańca jest to cholernie drogi kraj do życia, wręcz bardzo drogi.
Czekajcie Muminy aż zaczniecie zarabiać po Khmersku i skończą Wam się oszczędności zdobyte w zamordystycznej Europie - będziecie żebrać na kolanach o donejty, żeby mieć na bilet powrotny i skończy się skomlenie na Europę i Polskę. Będziecie żulami, zresztą już jesteście
Tak samo prezes - odciąć go od donejtów to od razu mu się gadka odmieni.

#raportzpanstwasrodka
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 4
@lskx: ok, widzę że mam dane z 2016. Może coś się zmieniło przez tych 8 lat, ale to i tak dalej przepaść. To jakby zarabiać u nas 800 zł i mieć ceny na podobnym co teraz poziomie.

EDIT: Znalazłem bardziej aktualne dane: "Na 1 grudzień 2023 roku wynagrodzenie w Kambodży wynosi 840 zł. W mikroprzedsiębiorstwach zatrudniających do 15 osób - przeciętne wynagrodzenie wynosi 510 zł, w małych firmach zatrudniających do
  • Odpowiedz
  • 4
@fraciu: Przy obecnych ich kosztach życia, nie utrzymają się - będą musieli zamieszkać w blaszanej chatce prędzej czy później, tym bardziej biorąc pod uwagę ich lotność. Zaraz im się skończy 500 dolarów na miesiąc i będą stopniowo obniżać standard życia żeby się utrzymać całą rodziną (ciągle mówię o Muminach, bo Ci są dla mnie ewenementem jeśli chodzi o zmianę klimatu z Europy która żyje na najwyższym poziomie wobec kraju III
  • Odpowiedz
  • 2
@zenek-stefan1: Już się poprawiłem, mój błąd że nie popatrzyłem na źródło i datę danych. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale dalej jest to przepaść i dalej zamienił stryjek siekierkę na kijek.... zamienić Szwajcarię na kraj III świata, i to mając syna chorego na przewlekłą chorobę wymagającą nieustannego kontaktu z lekarzem... swoją drogą ciekawe ile tam kosztuje PROFESJONALNA wizyta lekarska a nie u szamana w chatce w puszczy.
  • Odpowiedz
@PanStanislaw: bo w Kambodży czy na Filipinach jesli żyje się wg zachodniego standardu koszta życia są niemal identyczne.
Moja narzeczona z Filipin zarabia miesiecznie 2500 pln na miesiąc co na standardy Filipinskie jest i tak dużo ale nie wynajmuje domu, czy mieszkania a zakupiła prostą lepiankę w slumsach. Dzięki czemu jest w stanie sama sobie odłożyć coś z pieniędzmi. Tak samo z jedzeniem nie kupuje zachodnienia jedzenia a raczej lokalne
  • Odpowiedz