Wpis z mikrobloga

Mam taki problem. Gmina poprosiła mnie o wycenę wykonania kosztorysu inwestorskiego dla projektu (nie wykonywałem tego projektu). Jak to jest z kosztami takiej wyceny. Załóżmy ze koszt to 1000 zł. Dokumentem dla gminy byłby rachunek z tym, że zastanawiam się czy należy odprowadzić podatek od tej kwoty czy nie i na jakiej podstawie ten rachunek? Czy dla tej wyceny trzeba spisywać jakąś umowe? Dodam, że nie prowadzę działalności gospodarczej.
#podatki #dzialalnoscgospodarcza
  • 5
  • Odpowiedz
@kamilox4: powinni zawrzeć z Tobą umowę zlecenie. Oni wtedy są płatnikami podatków i zus.

Ewentualnie wystawiasz fakturę z działalności nierejestrowanej, bo łapiesz się w limicie, i sam to podatkowujesz w picie.
  • Odpowiedz
@kamilox4: Umowa o dzieło. Zgodnie z treścią art. 627 kc przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. W rzeczywistości przedmiotem takiego zobowiązania może być wszystko, co stanowi końcowy efekt jakiejś pracy – np. wykonanie jednorazowej usługi, stworzenie artykułu (w twoim przypadku kosztorys), osiągnięcie jakiegoś wyznaczonego celu. W przypadku umowy o dzieło najważniejszy jest zawsze rezultat, którego wykonanie obiecuje wykonawca.
  • Odpowiedz
  • 0
@kuncfot: @rol-ex: Mam jeszcze jedno pytanie. Jeżeli chodzi o wykonywanie projektów na umowę o dzieło to od kwoty netto należy odliczyć podatek dochodowy tylko? I do jakiej kwoty i ile takich umów można zawrzeć aby żaden urząd się nie przyczepił bez prowadzenia działalności oczywiście?
  • Odpowiedz