Wpis z mikrobloga

Na głównej info o stwardnieniu rozasianym i komórkach macierzystych jako nowej nadzieji dla chorych ludzi.
Muszę więc wspomnieć.
Mialem psa. Bokserkę, najlepszą na świecie.
Pies w bardzo młodym wieku zachorował na spondyloze, miała niecałe 3 lata. Choroba dopada psy bardzo stare i polega praktycznie na zrastaniu się kręgów kręgosłupa. Dla młodego, żywego psa, wyrok. Paralizujacy ból przy każdym ruchu. Dramatyczny widok.

Było ratowanko. Leki p. zapalane, p.bolowe, zastrzyki, po korek. Doraźnie. W końcu nasz wet, człowiek, któremu się bardzo chciało znalazł artykuł w jakiejś zagranicznej branżowej prasie na temat leczenia tego schorzenia komórkami macierzystymi. Uruchomił kumpli na uczelni we Wrocławiu i zlecił wyhodowanie komórek z krwi jakiegoś młodego, zdrowego psa.
Dwa zastrzyki i suka dożyła bez bólu do prawie 12 lat, co na zdrowego boksera jest mega wyczynem. Kręgosłup pozostał sztywny w środkowej części, ale psu ani trochę to nie przeszkadzało.
Demolowala chatę, jak to bokser, niemal do ostatnich dni ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Lek został podany w 2011 roku. Totalny eksperyment. Kosztowało na to wtedy ok 1500 zł.
Foto z 2019, praktycznie z ostatniego miesiąca życia.

#weterynaria #zdrowie #psy
KrolWlosowzNosa - Na głównej info o stwardnieniu rozasianym i komórkach macierzystych...

źródło: IMG_20190609_103559

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@KrolWlosowzNosa: eh, przypomniało mi się jak jeździłem po wetach z psem rodziców
Też bokser, raczej nie więcej jak 6 lat, dosłownie z dnia na dzień się mu pogorszyło
Dwóch wetów na dzień dobry zaproponowało eutanazję, trzeci coś tam walczył ale nic z tego nie wyszło
Kto wie, może gdybym wtedy trafił na ogarniętego weta to pieseł by jeszcze przeżył kilka lat ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@graulv: we Wrocławiu polecam NicpońWet - nerki, ortopedia, brzuchowe problemy - Ewa nas ratowała przy biegunkach (ogromną wiedza) a jej mąż ortopeda sprawił, że mój pies z czlapiacego dziadka znowu zasuwa na spacerach; polecam też Remedium na Bukowskiego - tanio, bez kolejek, nie naciągają i tłumacza dokładnie, co robią - dobrzy dla interny, nagłych wypadków, problemów skórnych - ratują mi dupę od lat, jak nagle się coś stanie i jak
  • Odpowiedz