Wpis z mikrobloga

Jak Wam się podoba ten projekt domu?

https://www.extradom.pl/projekt-domu-dom-przy-kolorowej-2-KRK1641

Bo mi bardzo.
Gdybym budował drugi dom, to pewnie taki (albo klasycznie arosa lipińskich, nadal bezkonkurencyjna ;)).

Różowa mi mówi, że ten wystający garaż wygląda jak jakiś nowotwór przyczepiony do tego domu, ale przez to, że on wymaga tylko 14,7m^2 działki, można go postawić na typowej miejskiej kiszce 15-16 m szerokości frontu, a takie są często tańsze i łatwiejsze do kupienia.

Plusy:

1. Bardzo fajny pomysł z tym wykuszem w łazience na piętrze, przez co mieści się pełnowymiarowa wanna (bo tam nie ma skosu).
2. Łatwo wydzielić zamkniętą kuchnię, dla mnie ważne.
3. Nie ma ogromnych przeszkleń w salonie, co w wąskiej, miejskiej zabudowie jest przydatne (i tak widzimy głównie domy sąsiadów, więc te wielkie okna są zasłaniane cały czas + mniejszy koszt i ucieczka ciepła.
4. Idealne pomieszczenie na duży Mancave (to, co zaplanowano na sypialnię na piętrze - jak dla mnie na sypialnię bardziej nadaje się jeden z dwóch pokojów na piętrze) bez przeróbek projektu,nawet ścian nie trzeba usuwać.
5. Duża kotłownia, jest miejsce na graty więc.
6. Fajnie umieszczony kominek, w ogóle ustawny salon, takie lubię najbardziej, bo można podzielić jakby na dwa kwadraty: jedna część na typową jamę do netflixa, drugi (ten przy kuchni) na stół i część jadalną.

Chyba jedyny większy minus, jaki przychodzi mi do głowy, to sporo m^2 zmarnowane na korytarze/komunikację i trochę za duży wiatrołap, ale trudno się spodziewać cudów przy takim kształcie domu.

Drugi minus (mniejszy ;)) - to że ten dom jest piętrowy. W przeciwieństwie do Arosy. Piętro = dodatkowy koszt, śmiganie schodami (męczące), coś o tym wiem. Trudniej poprowadzić klimę i reku. przy poddaszu nieużytkowym po prostu prowadzisz rury nieużytkowym poddaszem, przebijasz się małą dziurą przez strop nad pokojem i zrobione. A tutaj trzeba to ukrywać w podłodze i zalewać wylewką, potem konserwacja tego to masakra.

No ale Arosa nie ma garażu i jest szeroka. Jak dodasz garaż, to masz ~26m^2 wymaganej szerokości frontu. Działki z szerokim frontem są znacznie droższe i trudno je znaleźć.

#nieruchomosci #budowadomu
  • 14
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: jak szukasz prostej brył to mój znajomy pobudował sobie dom w kosaćcach - tak mi się spodobał że aż zapamiętałem nazwę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Prosta bryła, kilka różnych wersji w zależności czego potrzebujesz, w sumie podobne układy do tego drugiego co wstawiłeś.

Ja to jednak gdybym się budował to tylko albo parterowy albo taki z master bedroom i jakimś gabinecikiem na parterze. W ciągu
  • Odpowiedz
  • 0
@Rinter: Zgadzam się, parterówki rządzą. Ale trzeba uwzględnić, że na wąskiej działce (a taką najprościej kupić w lepszej cenie, co w przypadku miejskich działek ma duże znaczenie) parterówka nie przejdzie, chyba, że będzie miała 60m^2.

Ja mam u siebie master bedroom na parterze właśnie i dużą łazienkę. Na górze mam mancave, gabinet różowej, łazienkę i pokój gośćinny z funkcją garderoby ;)))

Tylko ja mam coś wizualnie jeszcze bardziej prostego, coś
  • Odpowiedz
ja już ten projekt analizowałem kiedyś, mam z nim taki problem że jest ten taras nad garażem który jest pochłaniaczem pieniędzy, dodatkowe balustrady, jakieś wykończenie (nie ważne czy płytki czy taras wentylowany) do tego te dziwne otwory drzwiowe po prawej stronie na piętrze, czy tam da się złapać ościeżnicę w pełnym zakresie? chyba ze drzwi bez ościeżnicy to spoko. Raz byłem w deweloperskim takim i oprócz drzwi bez ościeżnicy to ciężko tam
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: Ujdzie, ale nie podoba mi się tutaj kilka kwestii:

1. Lukarna na dachu - znacznie podniesie koszt dachu, z tego co widzę, to jest w łazience i wanna jest pod oknem.

2. Taras nad garażem.
  • Odpowiedz
  • 0
@chodzacy_internet: @inga @ejdier no ten taras jest zbędny, ale w tej bryle garaż w środku sie nie zmieści, a na wąskiej działce nawet wiaty nie postawisz. Więc albo taki garaż, albo żaden.

Ta lukarna jest spoko bo usuwa skos dachu w tym miejscu i zmieścisz wannę wtedy. Ale mam świadomość, że to ogólnie niepotrzebny koszt.

Sam ten taras, zwłaszcza przodem do ulicy, byłby całkowicie bezużyteczny a przecież trzeba
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: Wygląda spoko jak na piętrówkę, jakby powiększyć salon o kilka m2 wydłużając dom to już całkowicie byłoby ok. Mi nie podoba się ta "przejściowa" kuchnia naprzeciwko schodów.

Arosa wygląda jeszcze lepiej. My robiliśmy projekt indywidualny i wyszedł nam praktycznie bliźniaczy układ pomieszczeń, z tym że powiększyliśmy pokoje i salon, dodaliśmy spiżarnię i garedrobę, wyszło nam 137 m2 i imo przy takim układzie to będzie aż z zapasem dle ewentualnych
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: jasna sprawa, w takim razie ja bym szukał innej działki :)

Wiem że czasem to trudne, ale do schodów mam dosłownie awersje. Co innego jeszcze jak w bloku wchodzę do mieszkania i mam wszystko na jednym poziomie, ale już schody wewnętrze chaty to inna sprawa.

BTW a juz dwupoziomowe mieszkanie w bloku to dla mnie debilizm największy, przepraszam że tak niekulturalnie :)
  • Odpowiedz
  • 0
@Yuri_Yslin Czemu nigdy więcej indywidualnego? Coś nie pykło?

Imo świetna opcja, wziąłem gotowca który najbardziej mi odpowiadał i głównie poprzesuwałem ściany powiększając pomieszczenia i zmieniłem wielkość okien na większe. Minus jest taki że przez to powiększanie powierzchnia urosła o 10-13 m2 niż pierwotnie planowaliśmy ale z drugiej strony pokoje mają odpowiednie wielkości i nie będzie problemu żeby gdzieś wstawić większa szafę, duży stół czy łóżko 2x2m w sypialni
  • Odpowiedz
  • 0
Czemu nigdy więcej indywidualnego? Coś nie pykło?


@Zabi96: Powodów kilka:

1. zajmuje to kilka miesięcy, a czas to pieniądz
2. kosztuje to dużo (chociaż ja zapłaciłem studentce 5000 xD ale normalny projektant
  • Odpowiedz