Wpis z mikrobloga

@Pan_Slon: Czytałem na Trzepaku o tym jak ludzie kombinują taką wkładką GPON zastąpić ONT Orange'a, i z tego co wynika to jak ktoś źle takie coś skonfiguruje to może rozdupcyć całą sieć światłowodową w okolicy.

W sensie że nie bez powodu są combo routery czy modemy ONT od operatora, bo operator po prostu musi mieć nad tym kontrolę żeby coś się nie stało. Idealnie by było gdyby operatorzy oferowali od
  • Odpowiedz
@Adamczarny:

SFP/SFP+ to taka forma podłączania modułów sieciowych, głównie pod łączenie urządzeń sieciowych światłowodami, zamiana światła w prąd i na odwrót. Może też zamieniać prąd na prąd.

ONT to taki zamieniacz światła na prąd który daje Ci operator przy Internecie światłowodowym. Ale operatorzy lubią uszczęśliwiać konsumentów na siłę wciskając im routery z wbudowanym ONT bez możliwości zamiany tego na samo mało prądożerne ONT tak aby ktoś mógł wstawić własny router do
  • Odpowiedz
Chce dzięki niej zrezygnować z klocka w postaci combo routera,


@Pan_Slon: a twój operator ci to autoryzuje, czy chcesz się bawić w klonowanie numeru ID? A jeśli to drugie, to jesteś świadom ryzyka oraz tego, że tą zmianę w systemie będzie jednak widać i ogarnięty operator to w końcu wychwyci?
  • Odpowiedz
@Adamczarny: No ja mam tak samo. Kostka ONT na czuwaniu po złączeniu z routerem ciągnie 2.5W więc niewiele, no ale nie każdy ma na tyle dużo szczęścia że operator ot tak da oddzielne ONT, czasami trzeba się z usługodawcą o to użerać a czasami po prostu nie daje bo nie i tyle, spadaj na bambus albo bierzesz nasze cudne urządzenie albo nie ma umowy.

Co by tu nie mówić, zawsze
  • Odpowiedz
@Adamczarny: No, tyle że nie mogłem go skonfigurować pod IPTV Orange'a, więc szukałem czegoś innego z lepszymi parametrami. Trafiło na Mikrotika i nie żałuję. Potem przez jakiś czas Archer C6 służył jako access point na OpenWRT dopóki parę tygodni temu czegoś nie skopałem i nagle nie chciał się skonfigurować tak jak tego chciałem.

Olałem go, odpiąłem i obecnie Mikrotik służy jako jedyne źródło WiFi. Może jak wejdzie aktualizacja 7.13 w
  • Odpowiedz
  • 0
A jeśli to drugie, to jesteś świadom ryzyka oraz tego, że tą zmianę w systemie będzie jednak widać i ogarnięty operator to w końcu wychwyci?


@Jarek_P: i co? Pójdę do więzienia? LoL
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: Zobaczysz jak to się grzeje. Nie będziesz tego w stanie dotknąć palcami jak się nagrzeje. W środku wkładki siedzi normalny Linux - powinieneś mieć dostęp do panelu sterowania pod adresem 192.168.8.1 - no i wkładka nie jest w 100% transparentna.
brokenik - @Pan_Slon: Zobaczysz jak to się grzeje. Nie będziesz tego w stanie dotknąć...

źródło: IMG_20231201_162046

Pobierz
  • Odpowiedz
i co? Pójdę do więzienia? LoL


@Pan_Slon: Do więzienia? NIe, lol. Po prostu rozwiążą z tobą umowę z twojej winy, powołując się na stosowny punkt regulaminu, który podpisałeś przy jej zawieraniu, opłaty za zerwanie umowy zawartej na czas określony oczywiście pozostaną w mocy.
W skrajnym przypadku, jeśli nie pasującym do sieci twojego ISP ONTkiem rozwalisz działanie całego PONa i ubijesz usługi dla kilkudziesięciu abonentów, teoretycznie nawet mogą się domagać odszkodowania
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Generalnie nie powinien sieci PON ubić czymś takim - ale widziałem już idiotów co pakowali do sieci PON zwykłe wkładki SFP które potrafiły skutecznie wysadzić w powietrze część takiej sieci optycznej.

Podmiana końcówki światłowodowej na inną niż tą która dostarcza operator to proszenie się o kłopoty w przypadku reklamacji działania usługi. Jestem tego zdania, że nie powinno się tego robić.

Dzisiaj mieliśmy też poważną rozmowę z klientem bo klient
  • Odpowiedz
  • 0
Podmiana końcówki światłowodowej na inną niż tą która dostarcza operator to proszenie się o kłopoty w przypadku reklamacji działania usługi. Jestem tego zdania, że nie powinno się tego robić.


@brokenik: musialbym byc debilem wiekszym niz z wygladu zeby podstawiac swoj sprzet a potem zglaszac reklamacje ;)
  • Odpowiedz
@Pan_Slon Uwierz mi są tacy geniusze ;) Nam facet pierwsze co zrobił to sklonował MACa i wsadził ASUSa którego nigdy nie sprzedawaliśmy i udawał debila że mu ten chłam wcisnęliśmy;) Bo on ma tylko 10Mbit zamiast 100. A najlepsze było to że sam sobie te 10Mbit zdefiniował w polityce QoS.
  • Odpowiedz
  • 0
@brokenik: racje masz ze sie grzeje, niby ustawilem a nie dziala, do tego pppoe siadlo po resecie huaweia, leox wydaje się że nie jest wlasciwie rozpoznawany. fajna zabawa, nic nie działa ;)
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: A dostałeś się do interfejsu wkładki? Te wkładki to są dokładnie to samo co ten Opton którego zdjęcie wrzuciłem wyżej i on ma problem z negocjacją - musisz mu w zależności od urządzenia wymusić 1Gbit ponieważ podniesienie się portu SFP nie ma nic wspólnego z odbiorem sygnału czy autoryzacją. Wkładka nie działa poprawnie we wszystkich portach SFP ponieważ nie jest w 100% zgodna z SFF INF-8074i ani też nie
  • Odpowiedz
  • 0
@brokenik: Do wkładki dostałem się przez switch z portem sfp, tutaj dostałem status O5 czy 05, po wrzuceniu do banana pi bpi-r3 w zasadzie tracę kontakt z wkładką
  • Odpowiedz
@Pan_Slon Status 05 oznacza że wkładka jest autoryzowana i powinna odbywać sie wymiana danych. Weź pod uwagę że ta wkładka obsługuje tylko 1Gbit/s na porcie więc raczej nie odpalisz jej na 2.5Gbit/s bo do tego celu musiałaby obsługiwać standard SFP+ lub niestandardową sygnalizację na 2.5Gbit. Z BananaPi może nie działać dopóki nie wymusisz 1Gbit chociaż tak jak wyżej pisałem z kompatybilnością jest krucho i musisz kombinować.
  • Odpowiedz