Wpis z mikrobloga

W końcu dorwałem upragniony japoński nóż na stali węglowej Aogami Super Blue (ʘʘ)
Ależ to ku... tnie! brzytwa! a jeszcze go nie ostrzyłem na 4000 nawet..
Plastry warzyw gładkie, skrojone jak chirurgicznym nożem, mięso odchodzi jak skalpelem.

polecam taki sprzęt bo krojenie takim sprzętem to pieprzona przyjemność ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

#noze #nozeboners #nozekuchenne #kuchnia
ShpxLbh - W końcu dorwałem upragniony japoński nóż na stali węglowej Aogami Super Blu...

źródło: IMG_20231128_200727

Pobierz
ShpxLbh - W końcu dorwałem upragniony japoński nóż na stali węglowej Aogami Super Blu...
  • 15
  • 1
@tico_bot: @RobinSchudl
A i owszem, ale japońce głupie nie są i ładują rdzeń węglowy w środek który ma ciąć, a zewnętrzne okłady stali w nierdzewkę lub inne stale bardziej wytrzymałe. Do tego taki nóż pokrywa się olejami spożywczymi typu bawełniany itp, który z czasem patynuje jak żeliwną patelnie i zabezpiecza przed nalotem. Nie jest to też taka rdza jak się wszystkim wydaje że wdziera się w głąb (no chyba że nie
ShpxLbh - @tico_bot: @RobinSchudl 
A i owszem, ale japońce głupie nie są i ładują rdz...

źródło: 713810_01_P_WE_8_lgef_Aburatsubo_WZ_jpg_430x430

Pobierz
  • 5
@kaczan34: nie, dlatego właśnie brzytwy były / są robione ze stali węglowej za swoje właściwości ostrości i czasu jej utrzymania :)
Stal węglowa dłużej trzyma ostrość, jednak jest bardziej krucha niż miękka stal nierdzewna więc upadek takiego noża na podłogę to zazwyczaj fatality ;) jednocześnie ostrzenie jest tak samo łatwe jak w przypadku nierdzewki.
Oczywiście do takich noży powinno się posiadać kamień 3000 lub więcej + skóra do strippowania (wygładzania, zdejmowania
via Android
  • 1
@Jarek_maks ogólnie nie różni się sposób ostrzenia między nożami na kamieniach. Jedyna różnica to trzeba dobrze znać krawędz swojego noża która dedykuję jego użycie w kuchni, są różne proporcje krawędzi, gdzie zdzieramy 50/50 lub np tylko jedna stronę (single bevel). Podczas ostrzenia trzeba robić to bez większej siły, równomiernie każda ze stron oraz pod odpowiednim kątem, powiedzmy że przyjęte jest włożyć dwie monety typu 50gr na wysokość i położyć na nich nóż,
@wylisiony_afrowiorek: tojiro w a1 używa stali vg10, która jest całkiem dobra, ale nie jest tak agresywna w cięciu jak stal aogami czy shirogami. VG10 to dobra stal, ale ja tam wolę jednak rdzewne, kwestia gustu.
Na pewno tojiro wygrywa cenowo, więc jak masz ograniczony budżet to bierz tojiro, ale jak kasa nie stanowi problemu, to ja osobićie w przypadku podstawowego noże bym inwestował w coś z tych rdzewnych stali. Są jeszcze
@Trauma_Teddy: pytallem o konkrety jakieś xd z tegp co znalazłem w necie to po prostu mniej się wykrusza i można ostrzyć na wmniejszy kąt, pewnie stąd ta agresja xd
A skoro jest taka super to dlaczego nie ma jej na całym świecie tylko w japonii hmm?
kwestia doboru składu.
A czy 1200 to podstawowa cena za proszki no nie wiem xd
to już raczej średnia/wysoka półka.
i znowu jak kolega wyżej
@wylisiony_afrowiorek:

egp co znalazłem w necie to po prostu mniej się wykrusza i można ostrzyć na wmniejszy kąt, pewnie stąd ta agresja xd


Nie, noże ze stali wysokowęglowych mają po prostu inne właściwości. Naostrzone na 20° będą cięły inaczej niż nierdzewki na tym samym kącie.

A skoro jest taka super to dlaczego nie ma jej na całym świecie tylko w japonii hmm?


Japonia wprowadziła ograniczenia na eksport tej stali, nie
@wylisiony_afrowiorek: hmm wygląda na to że daliście się porwać magii japonskiego marketingu.
Dla klimatu, świadomości posiadania czegoś wykutego, ze skazami i "duszą".
Zachód już dawno zaczął robić lepsze rzeczy.
NIE LUBIE JAK KTOS TAK ROZPISUJE Z CYTOWANIAMI mógłbyś się odnieść normalnie, przecież wiem co napisałem po co mam 2 x to samo czytać.
Co to znaczy nawet Pabiś? czyli 1.8k to najtaniej?
Proszki są koło tysiaka, na promocjach pewnie taniej.
Węglówka