Wpis z mikrobloga

Tak wyglądają moje notatki po roku samodzielnej nauki języka chińskiego. Mój sposób jest dosyć prosty - robię codzienne minimum jedną lekcję w Duolingo (kurs angielski na chiński), zapisuje wszystko to czego nie jestem na 100% pewien (pisownię, wymowę i znaczenie). Zrobienie w ten sposób jednej lekcji Duolingo zajmuje mi około pół godziny. Przez pierwsze kilka miesięcy miałem większy zapał i robiłem lekcje w dwóch różnych aplikacjach -duolingo oraz busuu. Zrezygnowałem z busuu ponieważ poziom trudności na pewnym etapie bardzo skacze do góry i wolałem robić lekcję w duolingo (poziom rośnie dosyć równomiernie). W Duolingo mam 1300 dni z rzędu po pewnym czasie kurs angielskiego zaczął mnie nudzić. Jedno mogę powiedzieć na pewno - nie nauczysz się języka w Duolingo bez robienia notatek. Jeśli macie jakieś pytania to zapraszam chętnie odpowiem. #duolingo #chwalipost #jezyki #chinski #nauka #chiny
frifinker - Tak wyglądają moje notatki po roku samodzielnej nauki języka chińskiego. ...

źródło: Zdjęcie z aparatu

Pobierz
  • 55
  • Odpowiedz
@frifinker byłem w tym roku u znajomych w Grecji i po powrocie postanowiłem, że zacznę się uczyć greckiego i zobaczymy co z tego przez rok wyjdzie. Za rok jadę do nich ponownie i wtedy się okaże. Nikomu o tym nie mówię.
  • Odpowiedz
  • 1
@RabarbarDwurolexowy: nie znam tego filmu :D Chiński brzmi okropnie gdy się go nie zna. Jeśli nauczysz się powiedzieć jakieś dłuższe zdanie zobaczysz, że ten język jest bardzo zgrabny fonetycznie. Mi bardzo podoba się ta piosenka może to Cię przekona :) https://open.spotify.com/track/03Y2tvJvnMhiGXUbzOtt3R?si=12333eee077a4813 Chiński jest językiem tonalnym co pozwala też ukryć bardzo dużo znaczenia w wydawałoby się takim samym słowie. Posłuchaj tego poematu https://www.youtube.com/watch?v=vExjnn_3ep4 na filmie masz pokazane tłumaczenie - uwaga rozwala banie
  • Odpowiedz
  • 1
@johny-kowalski: Ten efekt zaskoczenia na pewno wynagrodzi Ci poświęcony czas :) Ja jestem zdania, że jak powiem kilku bliskim osobom o mojej nauce to później będę miał lepszą motywację do nauki bo przecież mówiłem, że to zrobię i nie wypada teraz zrezygnować :)
  • Odpowiedz
  • 3
@cutecatboy mnie osobiście od francuskiego odpycha podejście francuzów do obcokrajowców. Są znani z tego, że wyśmiewają gdy mówisz coś źle, nie chcą rozmawiać po angielsku nawet gdy znają angielski i mają poczucie wyższości językowej. Pewnie nie dotyczy to wszystkich, ale z nikąd nie bierze się ta opinia.
  • Odpowiedz
@frifinker cóż, może mają ten słynny nieuleczalny ból dupy o to, że j. francuski stracił status lingua franca na rzecz języka ich historycznych wrogów, czyli brytoli. Poza francuskim w sumie żaden inny język europejski jakoś mnie specjalnie nie porywa ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@frifinker:

Chciałbym kiedyś pojechać do Chin, Chińczycy uwielbiają kiedy obcokrajowcy potrafią powiedzieć coś w ich języku i można wtedy zobaczyć dużo więcej niż zwykły turysta.


Podaję sposób alternatywny:
Znajdujesz chinczykow uczących się angielskiego z miast które chcesz odwiedzic. Nie musisz uczyć się chińskiego, bo bedziesz miał lokalnego przewodnika. Wystarczy że raz w tygodniu pogadasz przez voice chat, albo troche popiszesz. Chinczycy zyskują +5 do samooceny i prestiżu za każdego znajomego europejczyka,
  • Odpowiedz
@frifinker dwa pytania
1 Jakiego chińskiego się uczysz? Kantoński, mandaryński, fuzou czy jakiś inny?
2 Czy nie myślałeś aby przetestować swój chiński i spróbować zagadać do jakiegoś lokalnego chińczyka z chin w restauracji albo sprzedawcy na bazarze?
  • Odpowiedz
@frifinker Ni hao Mireczku ( ͡° ͜ʖ ͡°) ja na Duolingo klikam hiszpański (kiedyś uczyłam się na studiach, ale to były totalne podstawy), no i coś mnie tknęło dzisiaj wieczorem by zobaczyć chiński. Podoba mi się to pisanie znaczków, zajebiste ćwiczenie pamięci i motoryki xd Duolingo wg wielu osób jest trywialne i nie pozwala nauczyć się języka, ale jak podchodzę do tego tak, że jak mam klikać rolki
pandagata - @frifinker Ni hao Mireczku ( ͡° ͜ʖ ͡°) ja na Duolingo klikam hiszpański (...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • Odpowiedz
@frifinker: gratulacje. Moja córka uczy się w ten sposób koreańskiego i jak na sytuację, że nie ma u nas w mieście możliwości nauki stacjonarnej to ten sposób jest całkiem skuteczny.
  • Odpowiedz
@cutecatboy: francuski jest ładny i też bym się go chętnie pouczył, ze względu zwłaszcza na francuskie dzieła kultury (no, piosenki przede wszystkim :D). A hiszpański? W ogóle jakie języki znasz? Bo Ty chyba masz coś wspólnego z lingwistyką, czy coś?
  • Odpowiedz
@frifinker: Osobiscie moge polecic aplikacje Hello Chinese. Jest o wieeele lepsza niz Duolingo, ma dostep do pelnych dialogow ze sprawdzeniem wymowy, tekstow do przetlumaczenia, minigier, slownikow, slownika znakow, ktore sie przyswoilo z fajnymi podpowiedziami oraz, co najwazniejsze, w wersji premium dostep do kontekstu kulturowego jezyka.
  • Odpowiedz
@Precypitat yep, znam angielski i niemiecki, więc najbardziej użyteczne europejskie języki mam obcykane ʕʔ hiszpański też w sumie jest spoko, nawet mam jakąś książkę do jego nauki
  • Odpowiedz