Wpis z mikrobloga

Mirki,
muszę podjąć decyzję o tym, jaki strop mam wybrać. Zastanawiam się między monolitem, Terivą Panel i SMART.
Fabryka produkująca Terivę i Smarta jest oddalona około 50 km od miejsca budowy (nie wiem, czy ma to znaczenie).

Projekt taki jak na zdjęciu. Wysokość parteru 3m, piętro 2,8m (brak skosów). Dach czterospadowy. Taras dodany, żeby uniknąć konieczności robienia tam dachu.

Na ten moment zastanawiam się z jakim kosztem muszę się liczyć (zapomniałem dopytać architekta, jaka jest powierzchnia stropu).

Czy jesteście w stanie mi coś doradzić bazując na swoim doświadczeniu? Dzięki

#architektura #budowa #budujzwykopem #budownictwo #budowadomu
magnussen - Mirki,
muszę podjąć decyzję o tym, jaki strop mam wybrać. Zastanawiam się...

źródło: Screenshot 2023-11-26 at 19.58.43

Pobierz
  • 22
  • 0
@dombol: co do samego wieszania, to nie mam w sumie zamiaru nic "wielkiego" wieszać. Najbardziej przekonuje mnie kwestia akustyki (nie chcę się czuć jak w obecnym "nowoczesnym mieszkaniu", gdzie wszystko słychać). Co do terivy - podobno "teriva panel" nie klawiszuje, przynajmniej tak piszą na stropy.pl.
Orientujesz się jak mogę tutaj policzyć powierzchnię stropu? Wysłałbym wtedy prośby o wyceny
Dzięki za odpowiedź
@magnussen: Jeśli będziesz chciał mieć wentylację mechaniczną to otwory się słabo wykonuje w Terivie. Nie podpowiem ci jak wyceniać tu Terivę, bo przy tym projekcie będzie słabo ją wykonać. Z reszta masz mój szkic na szybko.

A jeśli bardzo ją chcesz, to po prostu policz obrys budynku po ścianach zewnętrznych i odejmij pustkę nad salonem.

Ale naprawdę nie idź w terivę.
dombol - @magnussen: Jeśli będziesz chciał mieć wentylację mechaniczną to otwory się ...

źródło: Screenshot_559

Pobierz
  • 0
@dombol: Ok, w takim razie zgodnie z Twoją radą porzucam pomysł z Terivą. A jak się ma tutaj kwestia SMARTa? Co do wentylacji - będę miał rekuperację i do tego pompę ciepła z ogrzewaniem podłogowym. Kolejny raz wielkie dzięki za odpowiedź, widzę, że się przyłożyłeś z tym rysunkiem.
@magnussen: Smart to "Teriva na sterydach". Tak samo będzie musiał być oparty jak Teriva. Smart to jakby "paczki sklejonej terivy".

Będziesz musiał od razu w zakładzie prefabrykacji dać wytyczne gdzie będą otwory do wentylacji mechanicznej - na budowie będziesz mógł przeciąć cięgno strunobetonu i może być nieciekawie. Strop będzie ciut cichszy niż teriva, ale dalej głośniejszy od monolitu. Na stronie stropy.pl masz cały dokument o akustyce stropów prefabrykowanych.

Idź w monolit.
  • 0
@dombol: Ok, w takim razie będę szedł w monolit. Policzę sobie jakoś tą powierzchnię stropu i zobaczę jakie będą oferty. Z ciekawości zrobię wyceny też smarta i terivy żeby mieć jakiekolwiek porównanie (przy czym i tak w ich kierunku nie będę szedł). Dziękuję Ci bardzo!
@magnussen: Co do kosztu stropu: jeśli będą szły budowy z nowym rokiem, to stal zawsze w marcu drożeje, koło czerwca delikatnie spada, w lipcu masz zwykle lekką górkę, a potem stal zaczyna spadać.Jeśli będzie flauta, to cena stali będzie stała.

Koszt stropu monolitycznego policz tak:
robocizna z m2 (niewiadoma)
beton za 1m3 około 300-350zł
stal za jedną tonę to około 4000zł (ale bywały przypadki, że szła w pandemii za 10 000zł)
@magnussen: mam płytę podobną do smart, nie wybrałbym monolitu.

Raz, że za 130m2 z haczykiem zapłaciłem ok 15k, to strop był gotowy po 4h.

Nad pękaniem nawet bym się nie zająknął bo zakładam, że tynkować sufitu nie będziesz tylko pójdzie karton¯\(ツ)/¯
  • 0
@dombol: Dostałem właśnie pierwszą wycenę monolitu. Pan pisze, że na parterze będzie 260m2 stropu, na piętrze 50 m2. Łącznie za samą robociznę życzy sobie 30 000, zapytałem jeszcze ile za materiał. Wydaje mi się, że dosyć sporo tego stropu tu wychodzi, ale najwidoczniej się mylę.
@magnussen Najprawdopodobniej tak masz stropy, jeśli masz dwa pełne piętra - dolicz pomarańczowe koperty.
Nie wiem co architekt ci zaprojektował w miejscu zaznaczonym na czerwono.
Jeśli masz na górze poddasze, to licz tylko to co po lewej stronie (1 strop nad parterem)
dombol - @magnussen Najprawdopodobniej tak masz stropy, jeśli masz dwa pełne piętra -...

źródło: Screenshot_560

Pobierz
@czlowiekbutelka: Płyta fundamentowa ok, ale wychodzi taniej niż fundamenty zwykle powyżej 150m2 powierzchni zabudowy (muszę kiedyś to dokładnie przeliczyć) + musisz mieć mało humusu. Jeśli masz sporo humusu idź w normalne ławy

Co do wiązarów, to zbieraj po prostu wycenę. Ja jestem zwolennikiem zwykłego stropu+tradycyjna więźba z powodów następujących:
- wykona ci to każda ekipa
- nie musisz robić ogromnej ilości g-k, tylko walisz normalny tynk na sufit
- zawsze masz
@dombol płyta mnie przekonuje nie przez cenę a przez to że jest łatwa w wykonaniu, betoniarnie zamawiasz tylko 1 raz, dużo lepiej izoluje i nie trzeba przy niej symulować uszczelnienia jakimś Izobitem czy papą (dobre dwuskładnikowe masy swoje kosztują) a ostatecznie i tak te fundamenty nie są odizolowanie od gruntu. Kolejna sprawa to brak ścian nosnych. Minus to faktycznie dużo G-K. Ekipa do wiązarów też jest nieistotna bo kupujesz z montażem i
@czlowiekbutelka: Płyta fundamentowa pod domek ma tylko jedną ogromną wadę w przypadku płyt "lekkich" na styrodurze. Pod płytą gryzonie potrafią sobie podchodzić i drążą tunele. Można zabezpieczyć się robiąc siatki albo zastosować szkło spienione, które jest super materiałem, ale cholernie drogim