Wpis z mikrobloga

Wielkie kosmiczne osiągnięcia nie są domeną wyłącznie USA, Rosji czy państw europejskich. Inne narody również dokonały znaczących przełomów. Przykładem może być misja japońskiej sondy Hayabusa, która 19 listopada 2003 roku, dokładnie 20 lat temu, wylądowała na planetoidzie Itokawa.

Ten projekt jednak nie ograniczył się wyłącznie do lądowania na planetoidzie. Sonda Hayabusa jako pierwsza w historii dostarczyła też na Ziemię próbki z tego typu ciała niebieskiego. W czerwcu 2010 roku kapsuła z bezcennym ładunkiem bezpiecznie wylądowała na terenie poligonu w Australii.

Naukowcy wydobyli z pojemnika 1 gram materii. Badania pozyskanego materiału pozwoliły ustalić, że Itokawa była kiedyś częścią większej asteroidy, a zdobyte jej fragmenty były narażone na działanie promieni słonecznych od około 5 milionów lat.

Najcenniejszym odkryciem, jakie przyniosła ta misja, było zrozumienie, które meteoryty znalezione na Ziemi pochodzą z planetoid podobnych do Itokawa. Udało się to ustalić dzięki analizie składu chemicznego próbek i porównaniu ich z meteorytami, które dotarły na naszą planetę.

Po misji Hayabusa, JAXA wysłała sondę Hayabusa2 do planetoidy Ryugu. W grudniu 2020 roku sonda ta powróciła z próbkami, kontynuując sukces poprzedniczki i wnosząc nową wiedzę o planetoidach. To już jednak historia na inny post.

EDIT: skasowałem post, bo pomyliłem się w roku, a nie mogłem już edytować ( ͡° ʖ̯ ͡°)

PS: Jeśli lubisz czytać o podboju kosmosu, to dodaj #kosmogadka do śledzonych.

PS2: Wpis znajdziesz też tutaj: Lądowanie japońskiej misji Hayabusa

---
#kosmos #eksploracjakomosu #ciekawostki #zainteresowania #historia #japonia #badania #nauka #gruparatowaniapoziomu
elektryk91 - Wielkie kosmiczne osiągnięcia nie są domeną wyłącznie USA, Rosji czy pań...

źródło: Hayabusa_hover

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • 2
@George_Liquor: Ruchy orbitalne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@SocialM_Center nie, mechanizm pozyskiwania próbek nie zadziałał prawidłowo i to co udało się uzyskać, to pył, który wpadł do środka podczas lądowania sondy.

Although the sampling mechanism did not work, thousands of 10-100 µm particles were found in one of the sample containers, apparently introduced during the spacecraft impact into the surface of the asteroid. Many of these particles are
  • Odpowiedz
  • 2
@SocialM_Center: Ajaj, pomyliłem się. Jednak to nie był 1 gram, tylko 1 miligram ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Dobrze, że zwróciłeś uwagę, to przynajmniej mogę się poprawić. Następnym razem muszę postarać się bardziej.
  • Odpowiedz