Wpis z mikrobloga

Dokładnie 53 lata temu po raz pierwszy użyto zdalnie sterowanego pojazdu na innym ciele niebieskim niż Ziemia. Stało się to w 1970 roku, gdy na obszarze Morza Deszczów wylądowała sonda Łuna YE-8 oraz łazik Łunochod 1.

Radziecki Łunochod 1 był bardzo bogato wyposażony. Posiadał aż cztery kamery, dwie anteny, wysięgnik do badania księżycowego gruntu i inne przyrządy naukowe. Spektrometry, detektor promieni X czy też efekt francusko-radzieckiej współpracy: reflektor promieni lasera.

Pierwszy kosmiczny pojazd posiadał pokrywę, pod którą znajdowały się panele słoneczne. Była ona otwierana na czas księżycowych dni i stanowiła źródło zasilania łazika. Gdy zapadała noc, Łunochod odpoczywał i ogrzewała go energia z rozpadu izotopu promieniotwórczego Po-210.

Łazik zaprojektowano do działania przez 3 księżycowe dni (3 ziemskie miesiące), ale pracował prawie 4 razy dłużej. Ostatni kontakt nastąpił 14 września 1971 roku. Do tego momentu Łunochod 1 zdołał pokonać 10,5 km, wykonać 20 tys. zdjęć i 206 panoram w wysokiej rozdzielczości.

PS: jeśli podobał ci się post, to dodaj #kosmogadka do śledzonych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wpis jest też dostępny tutaj: Rocznica lądowania Łunochod 1

---
#kosmos #zsrr #technologia #historia #ciekawostki #zainteresowania #technologia #ksiezyc #eksploracjakomosu
elektryk91 - Dokładnie 53 lata temu po raz pierwszy użyto zdalnie sterowanego pojazdu...

źródło: Soviet_moonrover

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
przezylem szok bo myślałem że była większa


@Wolrad: polska wikipedia podaje 135 x 170 x 160 cm, masa 840 kg, rosyjska wikipedia podaje nawet więcej. Na foto jest makieta z Petersburga.

A prawdziwy Łunochod-3, który nie został wystrzelony, można zobaczyć pod Moskwą
https://maps.app.goo.gl/utXDkNJPxTi79jqp7

Kurła, byłem tyle razy w Moskwie i jakoś nie wpadłem, żeby iść do tego muzeum () Teraz raczej przez najbliższe lata nie będzie już
GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni - > przezylem szok bo myślałem że była większa

@...

źródło: ok_0600_0001_0765_005,llOUwmKbZlZY

Pobierz
  • Odpowiedz
@ardan95 to akurat jest ten model https://wsliwinski.pl/pl/p/Zegarek-Vostok-Lunokhod-6S306204212/3394?gad_source=1 one występują w różnych wariacjach kolorów aczkolwiek odradzam kupna starszych modeli (a ten taki jest pomimo że nowy) z 2 powodów wiążących się z trytem. pierwszy że właśnie są podświetlane trytem a ten jak wiadomo świeci naturalną mocą od 10 do 20 lat potem słabnie a drugi powód jest taki że każda seria jest wypuszczana w 3000 sztuk więc interesujący cię model może być wyprodukowany
  • Odpowiedz