Wpis z mikrobloga

Cześć, dawno mnie tu nie było xD Przygotowując się do filmu o Chinach - wpadłem na ciekawe badanie Amerykańskiego Ośrodka Badawczego PEW. Otóż wbrew PRAWDZIE głoszonej przez dr nhab Piotra Napierałę - w Polsce wcale nie wielbi się Chin.

Według badania - Polska jest najbardziej pro - amerykańskim krajem ze wszystkich zbadanych narodów. Aż 63% respondentów ma pozytywne zdanie o USA, lecz nie o Chinach. Praktycznie nie ma respondentów odpowiadających w drugą stronę - nielubiących USA, lecz pozytywnych wobec Chin - są oni na granicy błędu statystycznego. 21% respondentów z Polski wypowiada się pozytywnie zarówno o USA i Chinach.

Wychodzi na to, ze w Polsce lubi się Amerykę w podobnym stopniu jak w Korei Południowej - być może ze względu na to, że kojarzona jest z kapitalizmem, który przyniósł w ostatnich trzydziestu latach ogromny postęp społeczno - ekonomiczno - gospodarczy zarówno u nas, jak i u nich.

Tak więc głoszenie wszem i wobec, że w Polsce "pompuje się Chiny i nie lubi się zachodu" na podstawie wypowiedzi kilku publicystów na krzyż - jest głupotą wyssaną z palca. Dorabianie do tego teorii, że "to dlatego, ze Polska to nacjonalistyczny kraj" zahacza już o czystą paranoję.

Według badań PEW - prawda jest inna. Polacy wciąż lubią Stany. Widać to po stałym wpływie kulturowym. Wciąż wszystko co amerykańskie jest "fajne" dla Polaków - przykładem jest chociażby fakt słuchania przez młode pokolenie rapu wzorowanego na tym amerykańskim. Doskonale wykorzystują to amerykańskie korporacje jak McDonalds, które zapraszają raperów jak Mata do współprac marketingowych.

A Chiny - w Polsce wciąż są głównie nieznane, egzotyczne i kulturowo obce. Kojarzone głównie z tanimi produktami, wątpliwej jakości z Ali Express czy innego Temu.

#napierala #bestiazewschodu #usa #chiny #historie
Pobierz Troyden - Cześć, dawno mnie tu nie było xD Przygotowując się do filmu o Chinach - wpa...
źródło: Polacy lubią Stany Zjednoczone
  • 23