Wpis z mikrobloga

#zagadkilogiczne a jednoczesnie #zagadkilingwistyczne czyli #zadanialingwistyczne. Treść pochodzi z olimpiady lingwistyki z roku 2011, etapu szkolnego. Ostrzegam, trudne.

Poniżej znajduje się zapisana w bislamie* zagadka logiczna dotycząca Samuela, Rika, Pita i Zazi – mieszkańców czterech stojących w linii prostej domów ponumerowanych kolejno liczbami od 1 do 4. Każdy dom ma inny kolor: niebieski, zielony, czarny lub czerwony. Ich mieszkańcy wykonują cztery różne zawody: policjanta, ministra, żołnierza i lekarza. Każde z nich ma jedno zwierzę: kota, psa, szczura lub węża, i pije tylko jeden rodzaj napoju: herbatę, kawę, sok lub wodę.

1. Zazi hem i stap slip long nambatu haos.

2. Nambatri haos we i blufala mo nambafo haos we i redfala.

3. Rik hem i stap klosap long redfala haos.

4. Man blong rat i stap klosap long haos blong man blong snek.

5. Samuel hem i stap slip long grinfala haos mo hem i gat wan puskat.

6. Wan man i stap dring wota mo hem i stap klosap long nambatri haos.

7. Polisman hem i stap klosap long haos blong man blong snek.

8. Wan man hem i stap slip long grinfala haos mo hem i stap dring ti.

9. Pit blong snek i stap dring wota.

10. Wan man hem i stap dring kafe mo hem i stap klosap long docta.

11. Zazi hem i soldia.

12. Rik hem i stap dring jus.

Odpowiedz na pytanie z zagadki: Wanem nem blong man we i minista?

(Jak ma na imię osoba, która jest ministrem?) ………………………………………………………..

Przetłumacz na polski zdania:

4: ………………………………………………………..……………………………………………..

…………………………………………………………..……………………………………………..

6: ………………………………………………………..……………………………………………..

…………………………………………………………..……………………………………………..

Podaj numer domu, w którym mieszka:

wąż – …... kot – …... osoba pijąca kawę – …...

* - Bislama to powstały na bazie angielszczyzny kreolski język używany na Vanuatu, gdzie jest obok angielskiego i francuskiego językiem urzędowym.
  • 19
@The_Apostate: Ja będę w tym roku, przygotowuję się w teorii teraz... No i kiedyś się tym na wykopie zainteresowano więc co jakiś czas poreklamuje ja na mikro dodając zadanie z poprzednich lat ze źródłem.
@winnux8: czyli jednak był sens w jej dodawaniu, skoro komuś dostarczy zabawy. Więcej jest na stronie tej olimpiady, no i "zbiór zadań z językoznawstwa, przekł., opr., adaptacja W. Gruszczyński, WSiP, Warszawa 1990", jak to zapisano w "literaturze przydatnej". Dorwać strasznie ciężko ale dostarczył mi zajęcia na lwi kawał wakacji. :)

Pamiętam. To Ty jesteś jedną z czterech osób obserwujących ten tag? :)
@winnux8: Znajomi na jakiejs uczelni, prośba o ksero, albo biblioteki wojewódzkie. Szukałam chwile skanów w sieci, nic nie odnalazłam oprócz pojedynczych zadań... A w moim kserze brakuje kilkunastu stron, nad czym ubolewam... Gdyby jeszcze brakowało ich w części z rozwiązaniami. :(

Znajduje mi jeszcze że jest jakiś egzemplarz w bibliotece UŚ.

Książka wydana była raz, jest to z tego co wiem jedyny taki zbiór...
@Axoi: Chyba się trochę zagalopowałem i niewykluczone, że coś całkiem pomieszałem, ale ryzykuję:


4. Człowiek posiadający szczura mieszka na lewo od człowieka posiadającego węża.


6. Pewna osoba pije wodę i mieszka na lewo od domu nr 3.


wąż - nr 2


kot - nie wiem :( 3 lub 4; chyba zdanie nr 5 na to pytanie odpowiada, ale nie wiem jak je zinterpretować


osoba pijąca kawę - nr 3

@mlodypowabny: Właściwie to ja już zdążyłam je dokserować od znajomego. Przejże ją jednak jutro, i może poproszę o skany kilku ze stron - część jest trochę nie wyraźna. Mogę jeszcze zapytać skąd wypożyczyłeś, której biblioteki?