Wpis z mikrobloga

po LANie wyciąga okolice 250 Mbit a oczekiwałbym co najmniej 500+


@aso824: Ale w sensie że dwa kompy z gigabitowym Ethernetem nie mogą przesyłać między sobą danych po gigabicie tylko 250Mbps? Czy chodzi o łączność WiFi? Bo słysząc "LAN" jedyne co mam na myśli to fizyczne połączenie kablem, a jak po nim nie daje rady obsłużyć 1Gbps to o panie xD
@aso824: jak chcesz 2x500+ to powiem ci że możesz dostać nawet 800+ ale nie w tym budżecie. 4xmuMIMO się kłania więc droższe routery reklamowane jako 5000 u jednych producentów i 7000 u drugich. Przyczyna jest prosta - muszą być obsłużone 4 strumienie WiFi 6 na raz a nie 2 jak masz obecnie. Chyba że mówimy o 1 urządzeniu na wifi a drugim na LAN (kabel). Szukaj oznaczenia 4x4 Wifi 6 w
@aso824: To może lepiej odpuść sobie TP-Linki, i kup coś raz a porządnie? A mówiąc to mam na myśli Mikrotika bez WiFi jako bazowy router po kablu i jakiś lepszy access point bo Mikrotik nie umie w WiFi, np. od Ubiquiti.

Ewentualnie jako bazę po kablu kupujesz za to 500-600zł np. Mikrotika L009 bez WiFi, a starego TP-Linka przerabiasz na access point. Ale już lepiej wydać 1k na dwa sprzęty które
ja mam na myśli kabel


@aso824: zrób śledztwo. Już grubo 15 lat temu mój laptop na bodajże core 2 quad dawał radę w gigabit z jakimś nie za dobrym wtedy switchem. Wył jak potępieniec (brak tzw. fast path) ale 80-100 megabjtów/s z neta pobierał. Obstawiam że coś jest mocno nie teges.

iperfem sprawdzałem


A to już chyba wiem co. Z neta mam cały gigabit i przez sambę pobiera i wysyła mi
bo po LANie wyciąga okolice 250 Mbit


@aso824: A jak długi masz ten kabel i jakiej kategorii? Raczej ze starym sprzętem nie powinno być problemu bo okolicach 2012 przerzucałem pliki po SMB z pełną prędkością gigabitowego ethernetu.
@keton22: @biskup2k generalnie wiem że to problem samego sprzętu bo też znalazłem to na forach, opcja hardware offloading wcześniej transfer do ~650 ale wtedy miałem wrażenie że cierpi stabilność downlinka ze świata. Teraz sprawdziłem że jest włączona więc inny problem musiał wyskoczyć xD Iperf3 dla ciekawskich między mocnym serwerem HP a routerem na 1m kabelku 5e - to samo mam z innych maszyn, ewidentnie router nie wyrabia:

[ ID] Interval Transfer
@aso824: jak tam chcesz ale ja bym zrobił jakiś cross check choćby pobierając kilka gigabajtów przez sambę pomiędzy urządzeniami na kablu. Pobawiłem się dzisiaj i co bym nie ustawił ze świata mam 980mbit, z serwerka obok po smb 2000 a iperf ma dodatkowy chromosomek bo wyżej 650mbit nie chce i co mu zrobisz.
Jak dla mnie wniosek prosty albo iperf nie umie wysycić łącza albo ja nie umiem w jego config
@keton22: powiem lepiej, nie między dwoma portami bo serwer iperfa odpaliłem na samym routerze XD co ciekawe sprawdziłem teraz port<>port i... jest lepiej, wyciągam ~600Mbps więc w sumie jest nawet dobrze. Najwidoczniej iperf w trybie serwera ma spore wymagania i routerek sobie nie daje rady.
@Pan_Slon: fajnie że nigdzie nie napisałeś co to XD nie no, na takie DIY sieciowe nie mam czasu, jak już to bym się w Mikrotika ładował, a teraz wezmę chyba XIaomi AX3600