Wpis z mikrobloga

@Varin
+ Ciekawy temat
+ Dobra kasa (ncbir)
+ Geekowe świry z ogromną ale mocno hermetyczną wiedzą
- wspaniały miks korpogadki i januszeksu. Daily, sprinty, taski, inspirujące przemowy i poganianie jak w folwarku
- szef w wiecznym stresie nie potrafił panować nad sobą i robił czasami dziwne jazdy
- spora rotacja. Pracownik traktowany bardzo przedmiotowo. Kali zrobił, Kali może odejść.
- robota wygląda tak, że absolutnie nikt nie wie co trzeba zrobić
@Varin: o, to ja w takim pracowalem. Ciagneli duzo hajsu od inwestora. W koncu wlasciciele wpadli na pomysl aplikacji, ktora byla tak niszowa ze nie bylo szans tego sprzedac xD Zaczelo sie przycinanie, raportowanie czasu pracy, az w koncu nas zaprosili do siebie i powiedzieli ze zamykaja sklepik i zebysmy rozwiazali umowy za porozumieniem stron bo nie maja pieniazkow xD
a w ogole jak sie praucje w startupie?


@programista15cm:
+ greenfield, brak kodu legacy
+ duży osobisty wpływ na produkt
+ nowoczesna technologia
+ czésty kontakt z klientem
+ płaska struktura zarządzania, z prezesem pójdziesz na piwo
+ poczucie sensu że robisz coś fajnego bo szybko widzisz efekty, a nie jesteś tylko malutkim trybikiem
+ częste releasy, proste procedury
+ zwykle ludzie mocno wkręceni w to co robią
+ udziały /
@Varin: im dłużej trwa startup tym większa szansa. A do tego, gdy:
* produkt nie jest do zrealizowania przy nakładach pieniężnych
* produkt kompletnie nie ma sensu i startup służy jedynie wyciągnięciu hajsu od inwestorów
* produkt ma sens, ale nie da się go spieniężyć
* robicie to samo co rynek tylko gorzej
* czujesz nosem, że to wszystko nie ma sensu
cala reszta sie zdarza w big4 w zasadzie


@programista15cm: No, nie, big4 mają wszystkie wielowarstwową strukturę zarządzania, a osobisty wpływ na projekt to będziesz miał jak zostaniesz #!$%@? / architektem / dyrektorem po wielu latach awansów, a nie miesiąc od przyjęcia. Co do ludzi wkręconych mocno w to co robią - to owszem zdarzają się, ale jest ich procentowo znacznie mniej, bo jednak korpo to przyjazne miejsce dla ludzi preferujących spokojną
osobisty wpływ na projekt


@Krolik: zalezy kompletnie od klienta i projektu. Sa klienci, ktorzy wrecz oczekuja (zwlaszcza klienci b4), ze przyjdziesz i wszystko im poukladasz tak jak powinno byc. Zazwyczaj po b4 sie dzowni jak ktos inni cos spier;dolil i jest b4 ratuj, zrob po swojemu i mam byc zadowolony ( i to natychmiast - wiec najlepiej rob to 16h dziennie).

mają wszystkie wielowarstwową strukturę zarządzani


@Krolik: no formalnie maja,
@Varin: kończy się dotacja i wiadomo że następna jest ale w nowej firmie bo trzeba zrzucić balast.
Ogólnie jest fajnie jak lubisz stres i nadgodziny zasypywane większą niż zwykle kasą. Powiedziałbym że z tego się wyrasta. Teraz bym tak nie mógł a nawet gdyby to by mi się nie chciało.
* produkt nie jest do zrealizowania przy nakładach pieniężnych

* produkt kompletnie nie ma sensu i startup służy jedynie wyciągnięciu hajsu od inwestorów

* produkt ma sens, ale nie da się go spieniężyć

* robicie to samo co rynek tylko gorzej


@Saly: mi sie glownie z tym kojarza startupy - dlatego w nich nigdy nie pracowalem.

+ Ci nakreceni ludzie, totalnie oderwani od podstaw ekonomii nie czujacy tego powyzej.

@Krolik
a osobisty wpływ na projekt


@Krolik: szczerze mowiac to wlasnie w 90% projektow dzwonili po mnie, bo jestem "szeszjalist" i jedyny brak wplywu ktory mozna by mi zarzucic to fakt, ze mamy pewien zbior dobrych praktyk + czesto konsultowalem koncepcje / architekture / rozwiazania wewnetrznie z seniorami i architektami od nas, osobami, ktore robily podobne rzeczy (i maja w tym +10 lat expa wzgledem mnie) albo moglby cos wniesc do mojego
@programista15cm: dobra, ale Ty widzę działasz w jakimś konsultingu, projektach na zlecenie dla klienta, to co innego. Ja piszę z punktu widzenia firm produktowych. W dużych korpo jak masz produkt rozwijany przez 20 lat, to jako programista masz znikomy wpływ na roadmapę, dopóki nie jesteś bardzo wysoko w hierarchii. A nawet jeśli jesteś, to duże firmy są duże i prawdopodobieństwo, że ktoś inny będzie chciał storpedować Twój pomysł jest o wiele