Wpis z mikrobloga

Szukam pracy jako Quality engineer i miałem ostatni etap do firmy aerospace, na wiosce 1h od Linz, przy granicy z Niemcami. Wioska ok. 10k mieszkańców. Zawołałem 50k ale pewnie dostanę coś koło 40k brutto rocznie, bo widełki w ogłoszeniu były 35-45k.

Czy za 40k można wyżyć na takiej wiosce (ja, żona i dziecko 2 lata)? Żona prawdopodobnie też dostanie tutaj pracę za podobną kasę, więc może łącznie będziemy mieli około 80k.
Ale załóżmy że będę sam pracował - da radę wyżyć za jedną pensje jak wyżej?

Mam też ofertę 65k z Niemiec, ale żona wtedy na 100% zostaje w domu bez pracy, no i to są okolice Frankfurtu nad Menem więc wyjdzie droższe życie.

#austria #niemcy
  • 5
@MordechajGajusz: nie wiem ile 40k wychodzi netto przy Twojej grupie bo ja singiel. Ale liczmy
Mieszkanie z opłatami 650€
Wyżywienie 600+ uznajmy 800
Paliwo 100
2x telefon z netem 30-60euro,
No i zostają Ci ekstra wydatki na dziecko, ubrania, paznokietki, makijaż, zabawki, hobby, oszczędności itp
Ogólnie dacie radę ale wszystko zależy ile wydajecie
@MordechajGajusz: Piszę w kontekście Austrii: Te 40k brutto da ci z dodatkiem na dziecko 30.8k euro netto (W Austrii licz pensje rocznie bo jest rozbita na 14 wypłat i łatwo o nieporozumienie rozmawiając ile się miesięcznie zarabia). IMHO to bardzo mało ale przynajmniej tak bardzo podatki ci nie pożerają pensji - ja przy 88k mam około 57k netto.

Wyjechałem 9 lat temu i 60k brutto było wtedy dla mnie mało bo