Wpis z mikrobloga

Mój automat po jakiś 40 tysiącach kaw znowu ma jakieś problemy.
Teoretycznie mógłbym go znowu dać na serwis , ale chyba czas na zmianę

Chciałabym chyba teraz kolbowy. Żeby mieć tam jakas większą kontrolę nad tym co robię , ale też bez przesady bo nie jestem sam w domu .

Przypadł mi do gustu póki co Lelit Anna

https://www.konesso.pl/product-pol-2631-Ekspres-do-kawy-Lelit-Anita-PL042TEMD-z-mlynkiem.html

Tylko oczywiście zacząłem czytać na forach to wiadomo że to już powinienem szukać miejsca gdzie mogę sprzedać nerkę żeby dołożyć do lepszego ..

Ogólnie to robimy około 8 kaw dziennie , same czarne. Mlecznych miesięcznie może z 8 max ,

Tam wytykają ludzie ze jest to z grupy 57 mm i ogólnie lipa. Jeżeli dobrze rozumiem to po prostu mniej akcesoriów będzie dostępnych ?

Kolejna sprawa czy taki sprzęt w ogarnie zrobienie raz na jakiś czas 6 -8 kaw pod rząd ?

#ekspresdokawy #kawa #ekspres #kawatime
  • 42
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Axtezim: 57 ma sporo akcesoriów, chociaż to nie jest idealny wybór, ale tniemy koszta :)

Nie będzie niższego progu wejścia, jedyne co to workflow będzie łatwiejsjszy przez szybsze nagrzewanie.
Tak czy owak musisz skalibrować młynek, odmierzyć dozę i zrobić kawę.

Tak naprawdę najtrudniejszym etapem procesu espresso jest kalibracja młynka w zależności od mocy palenia kawy. A tego musisz dokonać w każdym z
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@bonus no właśnie , trochę mnie to przeraża . Z każdą kawa zawsze będę musiał poprawiać ustawienia młynka

No i tamper i waga do kupna więc podbija nam to cenę

Chociaż lelit Anna najtaniej za 2000 znalazłem

Nie wiem muszę się z tym przespac jeszcze
  • Odpowiedz
@Axtezim: Nie nie, młynek kalibrujesz tylko jak zmieniasz gatunek kawy :)
Przy każdym kolejnym shocie nie musisz nic zmieniać, ja jak skalibruje kawę to przeważnie 2-3 kawy idą do zlewu, a później zrobienie mi espresso zajmuję z 1min~.

Tamper i waga to ze 100zł~

Lelit Anna koniecznie wersja z PID, żebyś nie kupił golasa.
  • Odpowiedz
@Axtezim: Powiem Ci, że miałem identyczne podejście do Ciebie, też chciałem kupić all-in-one, ale znajomy mnie wybił z tropu właśnie tymi argumentami. I mega mu dziękuje, bo potem się wkręciłem i zmieniłem młynek na lepszy, dodałem mody do ekspresu. Wszystkie akcesoria z aliexpress działały bez problemu
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@bonus no spoko . Przegadam temat z żoną .

Ona też chce się w to pobawic , ale się oboje zastanawiamy czy się wkręcimy

A jak nie będę chciał póki co akcesoriów też będzie ok ?
  • Odpowiedz
@Axtezim: doczytaj, nie wiem czy lelit nie dodaje jakiegos tampera, ale koneicznie bedziesz musiał kupić wagę kuchenną z dokładnością 0.1g o ile nie masz, i tamper. Reszta to zabawki.
  • Odpowiedz
@Axtezim: do Sage jest dużo akcesoriów. Tym się nie martw, to taki trochę "apple" ;) Swojego SBE mam już od 2 lat i nie narzekam. Ale skoro cena ta sama, to chyba wybrałbym Pro. No albo ten Impress, bo ma fajny gadżet. Jedyne, co musisz dokupić do Sage to odbijak. Warto też mieć pierścień i narzędzie WDT do dystrybucji.

  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@fotograf_warszawiak @bonus

Finalnie , żona nie się wycofuje okrakiem i mówi że za dużo j-----a więc na pewno w osobny młynek nie pójdę

Teraz się tylko zastanawiam nad Sage a jak nie to kupię najtańszy automat za jakieś 1500 zł i tyle , bo one między sobą się już niczym nie różnią ..

Ale dzięki wam wszystkim za pomoc , może jeszcze kiedyś do tematu wrócimy :D
  • Odpowiedz
@Axtezim: Jeżeli uważasz, że osobny młynek to dużo j-----a xD TO serio idź lepiej w automata, może za te 3.5k uda sie kupić jakąś Jure
  • Odpowiedz
  • 0
@fotograf_warszawiak: A tamper jakiś byś polecił? Ogólnie to tam chyba nie widać, ale myślałem że kupilem taki palm tamper, a to się oakzalo ze to nie jest 2w1 tylko samo do wyrownania :D bo brakuje mi trochę powtarzalności przy tampowaniu,

Odbijak wytdaje mi siętrochę zbędny, w sensie rozumiem. Ale poki co używam małego garnka, i teżsię odbija :D
  • Odpowiedz
@Axtezim: odbijak ma tę zaletę, że ma poprzeczke, a w dodatku ten firmy Sage zajmuje mało miejsca.

Tamper widzę, że masz już w ekspresie, wystarczy go wyciągnąć ;) On daje radę, nie trzeba wymieniać. W zestawie miałeś też pewnie razer do wyrównywania, ja tego nie używam bo albo stukam kolbą o blat albo używam igiełek WDT.
  • Odpowiedz
@Axtezim: tamper ze sprężynką to fajna sprawa, a są jeszcze fajniejsze z pierścieniem, który zapewnia Ci dodatkowo równy docisk. Nie mam takiego, ale spokojnie uzyskuje powtarzalność zwykłym tamperem. To raczej kwestia wprawy. Jak na początek - najwięcej czasu zajmie Ci dojście do odpowiedniego ustawienia młynka (jak doza jest za duża, na ciasteczku widać odbitą śrubkę). Jest dużo gadżetów, które fajnie by było mieć, ale niewiele z nich jest potrzebnych do
fotograf_warszawiak - @Axtezim: tamper ze sprężynką to fajna sprawa, a są jeszcze faj...

źródło: 7_8a4e078e-5e43-42d6-8d9e-57a7c627db7f

Pobierz
  • Odpowiedz