Wpis z mikrobloga

Czy można sklonować dysk SSD z systemem Ubuntu z komputera PC i użyć go na laptopie? Czy nie będzie problemu ze sterownikami? Czy instalacja Ubuntu jest niezależna od sprzętu?

#linux #ubuntu
  • 5
  • Odpowiedz
Czy można sklonować dysk SSD z systemem Ubuntu z komputera PC i użyć go na laptopie? Czy nie będzie problemu ze sterownikami? Czy instalacja Ubuntu jest niezależna od sprzętu?


@paxtax: Tak, drivery w linuksie działaja inaczej niż w windowsie i generalnie linux wszystkie drivery ma w kernelu. Wyjątkiem jest komercyjny sterownik nvidii do GPU.
  • Odpowiedz
@paxtax: tak i nie.
Linux jest prostszy w przenoszeniu, ale pewne kwestie mogą się posuć (i pewnie się popsują). Tj. nazewnictwo dysków w /etc/fstab i w bootloaderze. Poza tym wszystko powinno działać. Osobiście jednak postawiłbym wszystko od zera. To jest zdrowsze podejście. Ewentualnie wszystko z katalogów użytkowników z /home możesz sobie przekopiować.
  • Odpowiedz
  • 1
@vries właśnie na odwrót, jeśli sklonujesz dysk to wszystko łącznie z uuid będzie identyczne. Kiedyś miałem zagwozdke dlaczego mi system partycji nie widzi przy robieniu odzysku i problemem były guid'y identyczne na dysku systemowym i tym do odzysku który okazało się być klonem ( ͡º ͜ʖ͡º) trzeba było pozmieniać przez tune2fs
  • Odpowiedz
Czy można sklonować dysk SSD z systemem Ubuntu z komputera PC i użyć go na laptopie?

@paxtax: tak, nie ma z tym problemu. To tak jakbyś wyjął dysk i podłączył go do innego komputera.

Czy nie będzie problemu ze sterownikami?

@paxtax: różnie bywa. Przeważnie wystartuje i działa, ale czasami może któreś urządzenie mieszać strasznie.
Kiedyś zmieniłem płytę główną (i procesor) z AMD na Intela. W przypadku Windows wszystko ładnie działało. W przypadku Ubuntu, miałem jakiś dziwny problem ze sterownikami muzyki. Ale to było z 5 czy ileś lat temu, od tego momentu
  • Odpowiedz