Wpis z mikrobloga

Cześć, zdaję sobie sprawę że zdjęcie jest mało wyraźne, ale to najlepsza fotka jaką mój telefon dał radę zrobić mojemu obecnemu problemowi na mieszkaniu.
Jakoś 2 tygodnie temu współlokator znalazł u siebie w mące takie robaki, okazało się że były też u mnie. Wyrzuciliśmy zarobaczone produkty, resztę wstawiliśmy do szafek i myśleliśmy że już po problemie. Wczoraj drugi współlokator znalazł to samo u siebie w szafce, znowu przejrzeliśmy nasze rzeczy, wyrzuciliśmy zarobaczone produkty. Tym razem zapakowaliśmy produkty które wydają się "czyste" w foliowe reklamówki, wystawiliśmy na balkon w pojemnikach, a szafki dogłębnie wymyłem i wciągnąłem wszystkie robale odkurzaczem.
Robale te mają kolor brązowy, długość około 1mm - bardzo łatwo pomylić je z okruchem, wątły, smukły tułów. Lubią zagnieżdżać się w mące, kaszy - tego typu produktach.
Podpowiedzcie mi proszę co to za cholerstwo i jak z tym walczyć (_ )
#owady #robaki #insekty #dom #kuchnia #pytanie
RudyLemur - Cześć, zdaję sobie sprawę że zdjęcie jest mało wyraźne, ale to najlepsza ...

źródło: PXL_20231030_231242454~2

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@RudyLemur: na oko larwy moli spozywczych. Ciezko sie pozbyc bez wywalania calej zywnosci z domu i dezynfekcji wszystkich miejsc gdzie mogly byc. Podpowiem, ze jak juz sa na chacie, to beda wlazily (i mnozyly sie) wszedzie, gdzie znajda cos do jedzenia.
  • Odpowiedz
@RudyLemur: nie mam pojęcia co to jest, ale mogę dać radę — zainwestuj w szczelne pojemniki.

Wtedy nawet jak kupisz coś zanieczyszczone robakami, to nie rozprzestrzenią się do innych rzeczy.
  • Odpowiedz
@RudyLemur: myślę, że ze 3 tygodnie minimum.

Cykl życia

Dorosła forma aktywna nocą, żyje w temperaturze pokojowej około 14 dni, nie pobiera pokarmu[1]. Jaja (od 40 do 400, średnio 170)[2] składane są na pokarm (głównie produkty sypkie)[1] pojedynczo, w łańcuchach lub w grupkach[2]. Gąsienice wykluwają się w temperaturze pokojowej po około 8–10 dniach, żerują w produktach spożywczych w oprzędach z lepkiej nici, która zbiera produkty sypkie w bryły[1]. Okres larwalny
  • Odpowiedz
@RudyLemur: z mojego doświadczenia, mole spożywcze przez worki przegryzają się bez problemu. Co więcej, po wykluciu z jaja są cieńsze od włosa, więc bez problemu wchodzą do teoretycznie zamkniętych, szczelnych pojemników (wiem, bo w takich też je znajdowałem). Do pozbycia się ich najlepiej kupić lepy, które zabijają formy dorosłe zanim zdążą się rozmnożyć. A do umytych szafek wstaw miskę z mieszanką pół na pół gorącej wody z octem, aż do
  • Odpowiedz
@RudyLemur to są mole spożywcze, dwa miesiące temu też z tym walczyłam, nawet napisałam wpis tutaj z pytaniem jak to zwalczyć () jeden Mirek polecił ten spray ze zdjęcia, specjalnie ściągałam go do Niemiec i od tamtej pory czasami pojawiają się pojedyncze latające osobniki, które odrazu zabijam. Niestety obawiam sie, że wpadły w stan diapauzy, i od września nic nie trzymam w tych szafkach (
pakoraban - @RudyLemur to są mole spożywcze, dwa miesiące temu też z tym walczyłam, n...

źródło: 2d76fca15390483490561ada72678c96

Pobierz
  • Odpowiedz
@RudyLemur ja wywaliłam wszystko co było sypkie, to są pieniądze ale lepiej wywalić i kupywać po kolei nowe, a nie w robakach… zostawiłam tylko cukier i sól, bo to było akurat kupione nowe poprzedniego dnia i jeszcze nic tam się nie dostało, resztę musiałam kupić
  • Odpowiedz
@RudyLemur: To mącznik młynarek, też mi się trafiły z taniej mąki czy innego ryżu. Do momentu w którym przeczytałem ten post w pamięci miałem nazwę "wołek zbożowy". Popatrz czy nie ma "nitek" lub "pajęczyn" w produktach, bo takowe te małe #!$%@? zostawiają. Najlepiej wszystko wyrzuć bo z robalami ciężko się walczy.
@Dwudziestydrugi Zamknąć, to możesz swoją starą w kiblu.
  • Odpowiedz