Wpis z mikrobloga

Mógłby ktoś bardziej ogarnięty dać info co do zakupu działki, bo ja zielonka kompletnie.
1. Mam upatrzoną działkę 1k m2, w ogłoszeniu nie ma nic napisane o MPZP, ale jest info że jest decyzja o warunkach zabudowy- zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Czy pod tym kątem wszystko może być git, czy jakoś postronny zainteresowany (ja) może uzyskać telefonicznie informacje na ten temat jak to wygląda pod kątem prawnym z budową na danej działce?
2. Czy telefonicznie w rozmowie z urzędem gminy dowiem się jak wygląda sprawa realizacji projektowanej kanalizacji?
3. Czy rodzaj/klasa gruntu wpływa na koszt budowy w praktyce (fundamenty etc)?
4. Na jakie aspekty zwrócić uwagę żeby życiowo nie #!$%@?ć się na minę?

Z góry dzięki

#budujzwykopem #budowadomu #dzialka
  • 8
@AryanWonderBoi:

1. Jak jest decyzja o warunkach zabudowy to sprzedający powinien ci dać do niej wgląd. W WZ będą informacje takie jak np. odległość od granic działki budynku, jego max wysokość, szerokość elewacji, liczba kondygnacji, rodzaj dachu i kąt nachylenia, możliwość zrobienia szamba/POŚ, maksymalna powierzchnia zabudowy i inne rzeczy jakie gmina wymyśli.
Z tym, że często jest tak, że gmina wydaje WZ takie jakie wnioskodawca poda (w granicach rozsądku). Po zakupie
@AryanWonderBoi: co do mediów to możesz wystąpić o tzw. Promesy do zakładu energetycznego i wodociągów i gazowni czy są w stanie cie zaopatrzyć/odebrać ścieki

Sprzedawcę zapytaj czy występował kiedykolwiek o warunki przyłączeniowe mediów, to daje pewność np. Dostawy prądu i wody

Popatrz w okolicy czy jest prad w granicy działki i np. Skrzynka elektryczna, bo załatwienie tego to nawet półtora roku noże trwać
@Catmmando: Eeeh, #!$%@? fest z tym wszystkim z tego co piszesz. xD Skrzynki raczej nie ma na 90%, bo to post rolnicza działka z tego co kojarzę (a dwa ze klasa 6 gruntu), takze nie sadze ze gosc sie #!$%@?ł z takimi elementami jak skrzynki, tylko raczej chce opchnac teraz dzialki i miec to z glowy. Z gazem byłoby łatwiej bo ja z branży więc pół biedy, ale z resztą meh
@Catmmando: Dostałem od gościa Warunki zabudowy, i jest tam wpis o tym że maksymalna szerokość elewacji frontowej może wynosić 13m (od 10 do 13m wskazane jest). Jeśli mam dwa upatrzone projekty gdzie w jednym jest 13,3m a w drugim 14m, to czy takie coś przejdzie czy ewentualnie jakaś adaptacja czy zmiana warunków zabudowy, czy jest to raczej nieprzekraczalna wielkość nie do przeskoczenia?
@AryanWonderBoi: do załatwienia w 99% przypadków

1. Przepisujesz warunki na siebie a potem wnosisz o zmianę warunków zabudowy

2. Po zakupie występujesz o nowe warunki zabudowy i tam podajesz że chcesz więcej

Sam w starych warunkach miałem szerokość elewacji 14m a w nowych zawnioskowalem o 20m i dostałem 20m

Miałem dach wielospadowy a dostalem WZ tak jak chciałem na dwuspadowy

Do warunków zabudowy powinna być jeszcze dołączona analiza urbanistyczna. Jak wynika
@Catmmando: Dobra, to jeszcze jedno pytanie. Budowa na terenie w strefie rolno-osadniczej (symbol SFRO). Jak to działa? Bo w sumie google są dość niejasne w tej kwestii a i uchwała MPZP dla gminy trochę dla mnie nieczytelne, bo jest napisane że "Ustala się prawo zabudowy siedliskowej bez określania typologii budownictwa mieszkaniowego w strefie SFRO. [...]". W skład budowy siedliskowej wchodzą chyba zatem domy jednorodzinne z tego co przeczytałem, więc nie będzie