Wpis z mikrobloga

Temgicoluril (Adaptol, Mebikar)

Podane informacje naukowe są uogólnione i nie mogą być wykorzystane do podjęcia decyzji o możliwości zastosowania konkretnego produktu leczniczego.

Adaptol (temgicoluril – nazwa substancji czynnej)

Grupa medyczna i farmakologiczna: leki przeciwlękowe (uspokajające).

Grupa farmakoterapeutyczna: inne leki psychostymulujące i nootropowe.

Działanie farmakologiczne

Lek ma strukturę chemiczną zbliżoną do naturalnych metabolitów organizmu – jego cząsteczka składa się z dwóch metylowanych fragmentów mocznika, które są częścią struktury dwupierścieniowej.

Działa na aktywność struktur wchodzących w skład układu limbiczno-siatkowatego, w szczególności na strefy emocjogenne podwzgórza, a także oddziałuje na wszystkie 4 główne układy neuroprzekaźnikowe: GABA, cholinergiczny, serotoninowy i adrenergiczny, przyczyniając się do ich równowagi i regulacji, ale nie wykazuje obwodowego działania blokującego receptory adrenergiczne.

Eliminuje lub łagodzi niepokój, niepokój, lęk, wewnętrzne napięcie emocjonalne i drażliwość. Efektowi uspokajającemu nie towarzyszy miorelaksacja i zaburzenia koordynacji ruchowej.

Nie zmniejsza sprawności umysłowej i motorycznej, dzięki czemu lek ten może być stosowany w ciągu dnia roboczego lub nauki. Oraz nie powoduje podwyższenia nastroju, uczucia euforii.

Nie ma działania nasennego, ale wzmacnia działanie tabletek nasennych i poprawia jakość snu w jego zaburzeniach.

Łagodzi lub usuwa objawy głodu nikotynowego.

Oprócz działania uspokajającego ma działanie nootropowe. Poprawia funkcje poznawcze, uwagę i zdolności umysłowe, nie stymulując przy tym objawów wytwórczych zaburzeń psychopatologicznych – delirium, patologicznej aktywności emocjonalnej.

Farmakokinetyka

Wchłanianie

Po podaniu doustnym jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego (77-80%). Stężenie maksymalne substancji czynnej w osoczu krwi jest osiągane w ciągu 0,5 godziny po podaniu. Wysokie stężenie substancji czynnej utrzymuje się przez 3-4 h, a następnie stopniowo zmniejsza się.

Dystrybucja

Do 40% podanej dawki wiąże się z erytrocytami. Pozostała część nie wiąże się z białkami osocza i znajduje się w osoczu w postaci wolnej, dzięki czemu substancja czynna jest łatwo rozprowadzana w organizmie i bez przeszkód przenika przez błony komórkowe.
Metabolizm

Substancja czynna nie jest metabolizowana i nie kumuluje się w organizmie.

Wydalanie

Około 55-70% dawki jest wydalane z organizmu z moczem, a pozostała część – z kałem w postaci niezmienionej w ciągu doby.

Wskazania do stosowania substancji czynnej leku Adaptol®

- Nerwice i stany zbliżone do nerwic (drażliwość, chwiejność emocjonalna, niepokój i lęk);
- poprawa metabolizmu neuroleptyków i leków uspokajających w celu wyeliminowania wywoływanych przez nie somatowegetatywnych i neurologicznych skutków ubocznych;
- bóle serca o różnej genezie (niezwiązane z chorobą wieńcową);
- odstawienia nikotyny (w ramach złożonej terapii jako środka zmniejszającego głód nikotynowy).

Dawkowanie

Sposób podawania i schemat dawkowania danego leku zależy od jego formy uwalniania i innych czynników. Optymalny schemat dawkowania jest ustala lekarz. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie zgodności stosowanej postaci dawkowania danego leku ze wskazaniami do stosowania i schematem dawkowania.

Przyjmować doustnie niezależnie od posiłków w dawce 500 mg 2-3 razy dziennie. Maksymalna pojedyncza dawka wynosi 3 g, dzienna dawka – 10 g. Czas trwania kuracji – od kilku dni do 2-3 miesięcy.

W złożonej terapii jako środek zmniejszający chęć palenia tytoniu – 500-1000 mg 3 razy / dobę przez 5-6 tygodni.

Skutki uboczne

Rzadko: zawroty głowy, niskie ciśnienie krwi, zaburzenia trawienia, reakcje alergiczne (wysypka skórna, swędzenie).

Przy stosowaniu w dużych dawkach: skurcz oskrzeli, obniżona temperatura ciała, osłabienie.

Przeciwwskazania do stosowania

- ciąża;
- laktacja (karmienie piersią);
- dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia;
- nadwrażliwość na lek.

Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią

Przeciwwskazane jest stosowanie leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Stosowanie u dzieci

Przeciwwskazane u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Zalecenia szczegółowe

W przypadku spadku ciśnienia tętniczego i/lub temperatury ciała (prawdopodobnie o 1-1,5°C) nie jest konieczne przerwanie stosowania leku. Ciśnienie tętnicze i temperatura ciała unormują się samoistnie.

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych należy przerwać stosowanie leku.

Nie stwierdzono przypadków uzależnienia ( psychicznego i fizycznego) ani zespołu odstawiennego podczas stosowania tego leku.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych

Lek może powodować obniżenie ciśnienia tętniczego i osłabienie, co może niekorzystnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy zachować ostrożność u pacjentów wykonujących potencjalnie niebezpieczne czynności.

Interakcje z innymi lekami

Dopuszcza się jednoczesne stosowanie leku z neuroleptykami, lekami uspokajającymi (w tym benzodiazepinami), lekami nasennymi, lekami przeciwdepresyjnymi i psychostymulującymi.

Źródło:

https://www.vidal.ru/drugs/adaptol__11182 – tłumaczenie własne za zmianami z pomocą deepl.com

Powyższy tekst pochodzi stąd: https://www.noweklimaty.pl/adaptol-mebicarum/

#nootropy #leki #depresja #dopingmozgu #medycyna
Jasia--- - Temgicoluril (Adaptol, Mebikar)

Podane informacje naukowe są uogólnione i...

źródło: temgicoluril600

Pobierz