Wpis z mikrobloga

Mireczki, chciałem dzisiaj zarobić kabel sieciowy wtykiem rj45, ale coś poszło nie tak. Kupiłem końcówki z Leroy dla cat6, zaciskarkę jakąś zwykłą i przystąpiłem do pracy.

Kabel to: ALANTEC GIGABIT CABLE 4x2x24AWG U/UTP CAT6 PVC ROHS NVP 69% EN 50173 & ISO/IEC 11801 & ANSI/TIA 568.2-D EUROCLASS ECa 0009m 03/31/2022
Na końcu jest połączony z gniazdkiem, a na wtyku widać napis: cat 6a (to już montowali majstry)

Kierowałem się poradnikami na yt, ale im jakoś łatwiej to szło :P Finalnie po 4 próbach ani razu nie udało mi się zapewnić sygnału (nie mam testera, więc sprawdzałem tylko połączenie z komputerem). Założyłem też, że mam typ B, chociaż to tylko strzał (B niby popularniejsze). Kabel już mi się dość mocno skrócił, tak że niedługo już nie będzie z czego robić :P Poradzicie coś, czy to kwestia złego sprzętu, czy może są jakieś prostsze sposoby na to?

#internet #sieci #rj45 #siecikomputerowe #informatyka #komputery #remont #remontujzwykopem
  • 11
@becvvv: Zrób taką samą kolejność na obu wtyczkach. Tylko obejrzyj dokładnie czy biało-jakiś-tam to na pewno taki jak myślisz - czasami kiepsko widać. A sam proces zaciskania jest dość prosty:
1. Obcinasz na równo kabelek zaciskarką.
2. Zdejmujesz izolację - zdejmij ciut więcej niż ci potrzeba (np +1cm), przytniesz później
3. rozwijasz żyły i układasz na płasko w kolejeności jak na drugiej wtyczce. Obcinasz zaciskarką, żeby kończyły się w jednej linii.
@becvvv: To jak chcesz zacisnąć dobrze bez testera jak nie znasz kolejności? Rozbierz gniazdko i zobacz. cat 6a to klasa kabla. Zacisnąć praktycznie możesz w dowolnej kolejności (teoretycznie nie powinieneś, ale sporo ludzi robi yolo) byle tak samo na obu końcach.
@BeginEnd: @wypokowy_expert A to do cat6a trzeba mieć inną zaciskarkę, czy końcówkę? W tym filmie ludzie w komentarzach piszą:
1. "it crushed the connector because you're using the wrong crimping tool for shielded connectors"
2. "You should use a crimping tool for cat6a CAT7, but you used one for cat5e CAT6... That's why you crushed..."
becvvv - @BeginEnd: @wypokowy_expert A to do cat6a trzeba mieć inną zaciskarkę, czy k...
@becvvv: Ogólnie to tak, ale ty zapomnij o tym cat 6a. To jest technologia wykonania przewodu (połączenia). Jak nie zbliżasz się do granic długości to zapomnij. Na zwykłem 5e też pociśniesz 1G. Skup się na prawidłowym zaciśnięciu tak jak opisałem. kolejność kabli to jest podstawa - bez tego nawet Cat 10001 nie zadziała.
@BeginEnd @wypokowy_expert dzisiaj zarabiałem końcówki i dwukrotnie ten sam problem - tester nie pokazuje wysyłki i odbioru na kanałach 2 i 6. Sprawdzałem na innych kablach i jest ok. Co to może oznaczać? Że do gniazdka te 2 kable nie są w ogóle podłączone?