Wpis z mikrobloga

Mirasy jest tu jakiś ogarnięty kredyciarz, który doradzi mi co zrobić? Przyznaje się bez bicia, że jestem głupi xD Byłem u doradcy, ale tyle gadał, że koniec końców wiem jeszcze mniej.
Buduje dom, prace ruszyły - fundamenty gotowe, mam swoją działkę, mam jeszcze ok. 250k na koncie do wydania.
Na 2% się nie łapne bo wkład własny za duży. Będę pewnie potrzebował jeszcze z 300/400k żeby skończyć na tip top.
Jak się zdecyduje to pewnie początkiem przyszłego roku. Tylko nie wiem na co się zdecydować?
#kredythipoteczny
  • 9
@Niukron: Nie rozumiem. Czyli jak będę miał dom w stanie surowym zamkniętym i chce wziąć na wykończenie to żaden problem, że ten dom plus działka są warte więcej niż 200k? Baba powiedziała, że to jest problem i jeżeli chce 2% to musiałbym od razu wstrzymać wszelkie prace.
@Kamillos33: W Twojej sytuacji wkładem własnym jest działka z rozpoczętą budową. Jeżeli wartość jej nie przekracza 200k to możesz się starać o kredyt do kwoty 500/600k. A jeżeli przekracza 200k, ale nie przekracza 1kk, to możesz się starać o 100/150k na dokończenie.
@roonie: dokładnie tak mi powiedziała, a 150k to przynajmniej dwa razy za mało :( wiec pozostaje czekać aż zrobię ile się da za swoje i wtedy w przyszłym roku szukać normalnego kredytu tak? Pytała mnie o oprocentowanie stałe / zmienne, ale też nie wiem, które lepsze.
@marcpol: z tego artykułu wynika, że budowa rozpoczęta po 1 lipca 2023r z wkładem własnym powyżej 200 000 może przejść, w niektórych bankach, tak ?


@Kamillos33: Według Ustawy jest taka możliwość, w praktyce banki odmawiają udzielenia kredytu w programie BK2 w przypadku gdy wkład własny jest wyższy niż 200 000 zł. W takich przypadkach staramy się wyceniać nieruchomość poniżej tej kwoty.