Wpis z mikrobloga

Czy #ups #greencell 600VA/360W to dobry wybór do zasilenia serwera #homeassistant i routera (łącznie około 20-25W pobierają)? Udało mi się kupić poniżej 200 zł i zastanawiam się czy zostawić. Sam UPS po naładowaniu pobiera około 13 W. Czy ta Sinusoida modyfikowana (wg. specyfikacji) będzie odpowiednia pod moje zastosowanie? Opinie jak czytałem Green Cell ma takie sobie, ale trochę jakieś lepsze rozwiązania dużo drożej wychodzą z tego co widziałem.

Dla porównania na dniach pożyczę APC Easy-UPS (700VA/360W) tylko tam nie ma wyjścia USB ani sieciowego (Green Cell ma USB, można skonfigurować z HA a to też ważne).

Czy jakieś w granicach 200 zł (no może 300 zł) polecicie zupełnie inne rozwiązanie?

Dodam też, ze często mam spadki (jak i latem mocne wzrosty) napięcia i zauważyłem, że jak jest poniżej 210 V to ten UPS automatycznie podnosi napięcie, w sumie dobrze robi - tylko czemu od razu do wartości 240 - 247 V? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ups #elektronika #pytaniedoeksperta
  • 7
Czy ta Sinusoida modyfikowana (wg. specyfikacji) będzie odpowiednia pod moje zastosowanie?


Zasilacze impulsowe dają radę. Większy problem jest w przypadku silników (pompy itp.). Więc tak, nie powinno być problemów.

tylko czemu od razu do wartości 240 - 247


@Mikseth: masz tam konfigurowalne napięcie wyjściowe?
  • 0
@Noniusz: No w moim przypadku będzie to jedynie router, zasilacz PoE (do internetu radiowego) i zasilacz do Fujitsu (HA) tak więc chyba nic wymagającego?

Nie wiem bo w sumie tylko chwilę przeglądałem oprogramowanie na Windowsie ale raczej tam można sprawdzać parametry a żadnych opcji do konfigurowania (oprócz zachowania komputera po braku zasilania) nie widziałem.
@Mikseth: nada się na jakieś 3 lata. Miałem 2 GC-600VA w 2 lokalizacjach. Do jednego podpięty Intel NUC + sieć, do drugiego Dell Wyse + sieć (pobór prądu bardzo podobny) i działały bez problemu początkowo dając spory zapas na fuckupy energetyki, z tą różnicą że w jednej lokalizacji przerwy były dość częste, w drugiej raz na rok. Po lekko ponad 2 latach w obu akumulatory są praktycznie do wymiany - jeden
Czy #ups #greencell 600VA/360W to dobry wybór do zasilenia serwera #homeassistant i routera (łącznie około 20-25W pobierają)? Sam UPS po naładowaniu pobiera około 13 W.


@Mikseth: no to dla 20W poboru - 13W marnować w UPSie, 24/7 - to chyba trochę ... nieekonomiczne.
Nie wiem jakiego uzywasz serwera i routera, ale przeważnie da się wszystko przerobić łatwo na zasilanie 12v, a zamiast wielkiego ciężkiego upsa, zamieniajacego (bardzo-stratnie) 230v na 12v dla
  • 0
@Diabl0: Czy da się ustawić w nim jak ma "podnosić" napięcie w przypadku kiedy jest niskie? U mnie dość często (codziennie) spada poniżej 210V (nawet do wartości 200 V i mniej). I w sumie dobre jest to, że ten UPS je podnosi. Tylko czemu od razu do wartości z rzędu 245 - 247V ...
via Android
  • 0
@hrumque a są takie gotowe rozwiązania np? Router ma zasilacz 12 V ale serwer pod HA ma już zasilacz w sobie więc nie da rady.

Może jakieś oszczędniejsze UPS'y da radę dostać za jakąś nie dużą kwotę (200-300zl).

Tutaj wiem że się marnuje ale przy częstych brakach prądu po kilka sekund/minut mam za około 180 zł spokój