Wpis z mikrobloga

Mireczki, planuje zmodernizować komputer wymieniając procesor, chłodzenie, pamięci ram, płytę na nową, przechodzę z platformy amd. (ryzen 5 2600)
Czy poniższe podzespoły komputerowe są poprawnie dobrane względem siebie?
I nie będzie z nimi większego problemu po montażu oraz instalacji sterowników?
Sam się zastanawiam, czy warto dopłacić do procesora 13 generacji, płyty oraz pamięci pod ddr5, czy wystarczy tańszy i5 12600kf + pamięci ddr4 np.

Procesor: Intel core i5 12600kf - 769zł
Chłodzenie procesora: Thermalright Phantom Spirit 120 SE - 218zł.
Płyta główna: Asus z790 prime p ddr4 - 1049zł
Pamięci ram: Kingston fury renegade black 32gb (2x16gb) 3600mhz cl16 - 409zł
Razem: 2445zł.

Lub

Procesor: Intel core i5 13600kf - 1259zł
Chłodzenie procesora: Thermalright Phantom Spirit 120 SE - 218zł.
Płyta główna: Asus z790 prime p ddr5 - 1099zł
Pamięci ram: Kingston fury renegade silver 32gb (2x16gb) 6000mhz cl32
Razem: 3195zł

Różnica w cenie 750zł.

Do wcześniej zakupionych podzespołów:
Karta graficzna: Asus radeon rx 6600 dual 8gb gddr6
Obudowa: SilentiumPC Aquarius X70W
Zasilacz: Corsair rm750x (rev 2021)
System operacyjny: Windows 10

Niestety, musi być płyta na najdroższym chipsecie z690 lub z790, bo inaczej nie działa kod rabatowy na procesor z promocji: Intel Gamer Days.
Mam do was jeszcze jedno pytanie.
Czy w droższych płytach głównych można wyjąć, odkręcić blaszkę, maskownice, która znajduje się na bocznej stronie płyty głównej przy portach usb, ethernet, itp.
W mojej obudowie spc po założeniu maskownicy, która jest dołączona do płyty msi b450 a-pro max, nie można poprawnie zamontować płyty głównej w obudowie, otwory montażowe na śrubki w płycie nie pokrywają się z kołkami dystansowymi w obudowie.
Dogięcie maskownicy oraz dociśnięcie płyty do lewej strony obudowy nie rozwiązało problemu.
Dopiero po wyjęciu maskownicy mogłem poprawnie wypozycjonować oraz przykręcić płytę w obudowie.
Czy istnieje na to jakieś rozwiązanie?
Czy trafiła mi się krzywo złożona (zanitowana) w fabryce obudowa?
Zastanawiałem się nad inną płytą główną, która nie będzie w 100% budżetowa np. Asus tuf gaming z690 plus lub Gigabyte z690 aorus elite, nie widzę żeby podsiadały możliwość zdjęcia maskownicy na tylne porty.
Jak sobie radzicie w tej sytuacji?

#majk3lskladapcty #pcmasterrace #komputery
  • 8
@Pawci0o: nie lepiej zaoszczędzić znacznie i pójść w najlepsze co potrafi obecna płyta na AM4? Dostaniesz komponenty podobne wiekowo, a znacznie większy budżet możesz przeznaczyć w zasadzie na wszystko.

Kolejna sprawa to opisany problem z obudową, zmień ją po prostu. Otwory montażowe są ustandaryzowane, więc albo coś źle montujesz albo masz wygiętą obudowę co spowodowało ich przesunięcie.
Karta graficzna: Asus radeon rx 6600 dual 8gb gddr6


@Pawci0o: do tej karty nie opłaca się taki upgrade, chyba że korzystasz mocno z procka do celów innych gry.
Ale nawet wtedy rozważyłbym pozostanie na obecnej platformie bo masz duży wybór procków:
- pod gry: od najtańszych 5600/5600X do 5800x3d
- pod pracę: w zależności od wykorzystanych wątków masz przedział od 5700X do 5950X

Odnośnie maskownicy:
Jesteś pewien, że odpowiednio mocno wcisnąłeś
@Pawci0o: Jaki ma sens branie 12 gen skoro możesz u siebie dołożyć taki np 5600X czy 5700 X3D?
Coś mi się wydaję że tak zapędziłeś się w "upgrade" że nawet nie sprawdziłeś czy ma to sens i czy na obecnej platformie masz możliwość zmiany choćby procesora. Pomijam że do tak "potężnego" GPU jak RX 6600 bez XT to ty się nie rozpędzaj z wydatkami...
do tej karty nie opłaca się taki upgrade, chyba że korzystasz mocno z procka do celów innych gry.


@Sztywnesutkiszatana: @Pawci0o No właśnie, raczej obecnie warto zrobić upgrade, jeśli masz budżet na kartę która ma nie 8, a przynajmniej te 12GB.

Wydasz całkiem dużo, ale wciąż masz kartę 8GB... Jakiś niesmak czuć :D
@Pawci0o: ja bym wolał zostać na AM4, masz 5700x, 5800x3d.
Do 6600xt to nie ma co cudować z takim zestawem jaki se wymyśliłeś bo to pieniądze wyrzucone w błoto jeśli masz siedzieć na tej karcie.
No chyba że chcesz trochę obciążyć te 750W i szukasz grzałki, to od razu idź w i7 i kręć xD
Ja jednak bym wolał zostać na AM4, dokupić ramu jak co, i zmienić kartę graficzną.