Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Bliska mi osoba otrzymuje od #mops świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad niepełnosprawnym, pełnoletnim członkiem rodziny (I grupa). Od przyszłego roku ma zostać ono zastąpione świadczeniem wspierającym od #zus, przyznawanym na podstawie poziomu potrzeby wsparcia, i wynoszącym 40-220% renty socjalnej. Dostępne informacje są dość skomplikowane.

- Czy wiadomo już, jak dokładnie będzie działał system punktacji, i jak punkty będą się miały do wysokości świadczenia?
- Czy istnieją przypadki, w których można będzie zrezygnować z oceny i zostać przy świadczeniu pielęgnacyjnym, albo wybrać je po ocenie, jeśli kwota nowego świadczenia będzie niższa od starszego?
- Czy warto już teraz podjąć jakieś przygotowania?

#pytanie #niepelnosprawni #niepelnosprawnosc #renta #emerytura #renty #emerytury #prawo



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

mirko_anonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Bliska mi osoba otrzymuje od #mops świadczeni...

źródło: niepelnosprawni_1518624506

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
- Czy istnieją przypadki, w których można będzie zrezygnować z oceny i zostać przy świadczeniu pielęgnacyjnym,


@mirko_anonim: tak, jeśli chcesz zostać to nic nie robisz i będziesz pobierać przez przyznany w decyzji okres
  • Odpowiedz
  • 0
@mirko_anonim
1. powtarzając komunikat ministerstwa rozporządzenie regulujące praktyczną stronę ustawy o świadczeniu wspierającym, tj. punktację, system oceniania czy ogólnie osoby którymi to będzie przysługiwac, ma pojawić się po 15 października... czemu dopiero po wyborach? Nie wiem choć się domyślam ( ͡° ʖ̯ ͡°)
2. Oceniać będą wojewódzkie zespoły ds orzekania o niepełnosprawności więc teoretycznie możesz zostać oceniony zapoznać się z ich uzasadnieniem ale wniosku do wypłaty do
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: wiadomo jaka to będzie skala to będzie jakaś skala WHO nie pamiętam teraz jak się nazywa.

jeżeli ktoś będzie miał przyznane prawo doświadczenia pielęgnacyjnego przed 31 grudnia 2023 będzie miał wybór czy przechodzi na świadczenie wspierające do którego będzie potrzebne orzeczenie o poziomie potrzeby wsparcia (punkty) albo pozostanie przy pobieraniu świadczenia pielęgnacyjnego na dotychczasowych zasadach.

jedyne przygotowanie to zbieranie dokumentacji medycznej, może warto zawczasu zadbać o ksera, odpisy. na
  • Odpowiedz
  • 0
@paakcer dokumentacja medyczna do niczego się nie przyda, bo i tak nikt na nią nie spojrzy. Świadczenie wspierające polega na ocenie funkcjonowania społecznego w środowisku, i będzie to dokonywał skład orzekający bez udziału lekarza :/
  • Odpowiedz
  • 0
@paakcer niby tak ale jedyna osobą kompetentną do analizy dokumentacji medycznej jest lekarz, a tego w ustawie nie ma wymienionego jako członka składu orzekającego
  • Odpowiedz
@Lokif: podejrzewam że to się jeszcze pozmienia te różne niułansiki tego wszystkiego i tak z tym po 1 stycznia będzie jeden wielki #!$%@?
  • Odpowiedz