Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #komputery #minecraft

Rok temu zainstalowałem synowi na laptopie minecraft shiginima louncher, wersja chyba 1.4 lub 1.6.
Przez rok gra chodziła bardzo płynnie.
Po roku czy półtora nagle zaczęła masakrycznie się ciąć, postać chodzi bardzo powoli, są ogromne lagi.
Odpada argument, że laptop za słaby, bo przez rok chodziło świetnie.

* przeskanowałem dysk ssd w poszukiwaniu błędów - nic
* przejrzałem menedżera zadań - wszystko ok
* przeleciałem kompa malwarebytes, ccleaner - nic nie znalazł, a CC przeczyścił dysk
* 10 GB wolnego miejsca na partycji
* zainstalowałem minecraft jeszcze raz, bez usuwania profilu

Są nadal ogromne lagi, zarówno na świecie, który syn buduje ponad rok, jak i na nowym świecie.

To na pewno nie chodzi o ustawienia graficzne minecraft, bo wszystko jest na default.
Sprawdziłem z kompem córki i wszystko ma identycznie.

Co mogę jeszcze zrobić?
  • 47
  • Odpowiedz
@mam__pytanie: Dokładnie tak jak wyżej kolega napisal. Może być tak że karta albo procek dostaja temperatura i obniżają takowania. Można jeszcze przelecieć w "opcjach zasilania" co tam jest naustawiane. Jest jeszcze jedna możliwość. Czy laptop działa na ładowarce czy baterii. Bo jeśli na baterii też może być taki efekt.
  • Odpowiedz
  • 22
@mam__pytanie: sprawdź czy na pewno minecraft używa dedykowanej karty graficznej a nie tej zintegrowanej z procesora.

No i 10gb to mało, te tańsze ssd będą ostro zwalniać bo używają części pojemności jako swoją pamięć cache
  • Odpowiedz
  • 1
@tab04: @kiszczak @OTyUjuBobrze @Elec
gra chodziła na laptopie, używa zintegrowanej karty, innej nie mam. Gra od zawsze chodziła tylko na zasilaniu. Sprawdzę temperatury, ale to raczej nie to, bo wtedy laptop głośno chodzi, bo wiatraki wyją.
Długo już chodzę po tym świecie i pierwszy raz coś takiego widzę.

Pobrałem jeszcze najnowszą javę, ale to nic nie zmieniło.
  • Odpowiedz
@mam__pytanie a wersja Minecrafta była zmieniana, czy ciągle ta sama? Polecam fabric launcher + mody optymalizacyjne (np. Sodium) i da się zdziałać cuda.

edit: jak laptop, to sprawdź, czy Minecrafta działa na dedykowanej karcie graficznej (jeżeli taką ma)
  • Odpowiedz
@mam__pytanie: stwardniała pasta termoprzewodząca i zatkały się kanały chłodzenia

Sprawdź taktowanie przy włączaniu gry i jak się chwilkę pogra. Sprawdź też czy nie masz ustawionego renderowania za dużego w ustawieniach graficznych

Uważaj na biom dżungla, tam jest potrzebna z 4x większa wydajność komputera
  • Odpowiedz
  • 0
@OTyUjuBobrze: @Daddy2137 @NewEpisode @Nutaharion

Zaraz po kołochozie znowu go odpalę i zrobię screena zakładki wydajność.
Sprzęt ma 4GB ramu, ale to nie o to chodzi.
Chodzi o to, że przez kilkanaście miesięcy wszystko śmigało, a teraz nagle nie da się w to grać, bo od ruchu myszką do zobaczenia tego na ekranie mijają 3-4 sekundy.

Dziękuję Wam za poświęcony czas, po 17 zdam raport.
  • Odpowiedz
@mam__pytanie: uparcie piszesz, że przez rok chodziło ok, no ale człowieku - przez ten czas były aktualizacje, dużo mogło się zmienić. 4GB ramu i 10GB wolnego na dysku? To jakiś trup jest i nie dziwię się, że tak to chodzi. Kup normalny poleasingowy laptop za 5 stówek, z 16GB ramu i jakimś 4-rdzeniowym procem typu 4XX0, a nie się męczysz z tym dziadostwem... Na dziecku się nie oszczędza.
  • Odpowiedz
@mam__pytanie: Odpal jeszcze grę na nowym koncie użytkownika jako czysty profil.
Wczoraj oglądałem jakiś materiał o jednym serwerze i mapa ważyła 28tb, może jego świat jest #!$%@? chunkami stąd lag?
  • Odpowiedz
Sprawdzę temperatury, ale to raczej nie to, bo wtedy laptop głośno chodzi, bo wiatraki wyją.


@mam__pytanie: na 99% to właśnie to. Przy dobrej paście i drożnych wylotach powietrza nie powinien wyć, a tylko szumieć.
  • Odpowiedz
@mam__pytanie: Nawet nie napisałeś co to za sprzęt ani zrzutu z zakładki wydajność. A może to być bzdura w stylu uszkodzony kabelek od zasilacza, komputer nie rozpoznaje mocy zasilacza i detaktuje procesor - jak to jest np w dellach.
  • Odpowiedz
  • 1
@lukiboss: niech mu mamusia kupi, ode mnie ma już poleasingowego laptopa i komputer starszy PC do grania. Fakt, kilkanaście miesięcy grał bez problemu.

@le1t00 ale on gra tylko albo sam albo z siostrą, poza tym, odpaliłem nowy świat i było to samo

@dawidpotok jak wrócę z kołchozu to odpale jakiś cyfrowy miernik temperatury i dam znać.

@dktr Ciekawostka. Laptop działał świetnie, ale dzieciaki zniszczyły ładowarkę, ich matka kupiła im później na
  • Odpowiedz