Wpis z mikrobloga

Realnie nie jest to takie złoto, jak nam opisuje #lewica
I nie jest to żaden program mający rozwiązać problem drogich mieszkań, a zwyczajnie dużo bardziej rozbudowany system socjalny, i wcale nie jest tak kolorowo i łatwo załatwić w Wiedniu mieszkanie za 1500zł

Mieszkań komunalnych jest 220tys czyli 1/6 ogółu.
Reszta to mieszkania prywatne na wynajem(fundusze itp) i tu ceny już są około 5x -6x wyższe, ogólnie kosmos dla osoby z przeciętnymi zarobkami.

Dodatkowo trzeba spełnić następujące warunki:
-zarobki poniżej średniej w danym landzie.

i jeden z warunków

Twoja obecna powierzchnia mieszkalna jest niewystarczająca w stosunku do liczby osób (np. mieszkanie dla jednej osoby mniejsze niż 15 m2, jeden pokój dla dwóch osób, dwa pokoje dla trzech osób…);

Potrzebujesz pobytu bez barier ze względu na stan zdrowia lub podeszły wiek;

Nie masz ukończonych 30 lat, mieszkasz z rodzicami od co najmniej 10 lat i nigdy nie wynajmowałeś ani nie posiadałeś własnego mieszkania;

Ty i Twój małżonek/partner mieszkacie obecnie w oddzielnych gospodarstwach domowych, z których żadne nie jest wystarczająco duże dla Was obojga;

Musisz zrezygnować z obecnego mieszkania zapewnianego przez firmę nie z Twojej winy (np. emerytura, niepełnosprawność);

Jedna lub więcej osób potrzebuje wózka inwalidzkiego.


Niestety ze względu na ograniczenia językowe, nie udało mi się dotrzeć do kluczowej informacji, ile chętnych osób rocznie przypada na jedno mieszkanie i jaki jest realny czas oczekiwania. Być może ktoś z #austria zna odpowiedź

#polityka #neuropa #bekazlewactwa #nieruchomosci #mieszkanie
mango2018 - Realnie nie jest to takie złoto, jak nam opisuje #lewica
I nie jest to ża...

źródło: Screen Capture 190 - Wybory parlamentarne 2023. Konwencja Lewicy w Wiedniu na osiedlu tanich_ - tvn24.pl

Pobierz
  • 7
@mango2018: https://socialhousing.wien/tools/flat-allocation-criteria

There exists a waiting list for subsidised and #!$%@? flats. Therefore, the City of Vienna has developed a bonus system to support persons who have been residing in the Austrian capital for a longer period. Individuals who have been living here for more than five years are automatically moved up to a higher position on the waiting list from the date of application. This bonus period equals three months
@mango2018: Ja mam mieszkanie spółdzielcze, a dokładniej Geförderte Wohnung na Nordbahnviertel. Za 41,89m2 mieszkania, 4,63m2 balkonu oraz 2,59m2 piwnicy płace 534,83e miesięcznie. To właściwie jest już moje mieszkanie, aczkolwiek nie mam prawa do wykupu. Przede wszystkim żeby dostać takie mieszkanie, trzeba pracować i zarabiać co najmniej 3 krotność czynszu, tzn masz mieszkanie za 500e, musisz zarabiać co najmniej 1500e. Musisz mieszkać minimum 2 lata pod jednym adresem w Wiedniu. Na jeden
@randomXdd: jak stracisz pracę to otrzymujesz Arbeitlosegeld w wysokosci około 1000e, wystarczy ci na opłacenie mieszkania. Ale gdy jesteś bezrobotny, takiego mieszkania jakie ja mam nie dostaniesz. Wtedy możesz się starać o GemeideWohnung
@TeKNoRbErT: to jeszcze inne pytanko:
Czy to jest tylko dla obywateli Austrii? Jak długo trzeba tam mieszkać, aby złożyć wniosek o takie mieszkanie. Mam znajomych co byli w Wiedniu na erasmusie i było ciężko ze znalezieniem pokoju. Cena jaką Ty płacisz za mieszkanie oni płacili za pokój. Ale jechali do wiednia na 1 rok więc nie był to długi termin
@mango2018: Te mieszkania są dla niskozarabiających ale nie normalnych i ambitnych ludzi. W 2017 roku po 2 latach mieszkania tak dla sprawdzenia zaaplikowałem mając jeszcze pensje tylko 65k wraz z żoną na wychowawczym (czyli już brak dochodu) i jednym dzieckiem. Dowiedziałem się, że zarabiam za dużo i nie kwalifikuje się na takie mieszkanie (miałem 2 lata w jednym miejscu zamieszkania i według ich wytycznych należało mi się 3 pokojowe mieszkanie a
@TeKNoRbErT: Za norke 41.89m2 płacisz 534 euro, ja wynajmuje na wolnym rynku 3 pokojowe mieszkanie tam gdzie chce za 1049 euro za 78m2. Zaletą twojej opcji jest dożywotni kontrakt i jakaś tam gwarancja ceny u mnie właściciel może powiedzieć z końcem obecnej umowy ciao albo +25% czynsz. Tym nie mniej z tego co kojarze to musiałeś utopić około 30k euro kasy wykończenie mieszkania i kaucje. Nie wiem ile zwrócą ci gdybyś