Wpis z mikrobloga

Czy istnieje jakaś metoda uzyskania informacji o posiadanych akcjach firm notowanych na #gpw w przypadku osoby która zachorowała na Alzheimera i zwyczajnie nie pamięta co ma? Pewne jest że posiada jakieś akcje, jakichś polskich spółek. Akcje były nabywane w połowie lat 90’ i wczesnych 00’. Do kogo zwrócić się w takiej sprawie? KDPW udzieli takiej informacji? Osoba ma świadomość posiadania majątku. Wie że to akcje z GPW ale zmieniła adres i telefon i nie otrzymuje korespondencji z domów maklerskich. #gielda
  • 8
@Gensek:
Zacznijmy od tego że spora część spółek płaci dywidendy i po wypłacie spółka wysyla podatek do urzędu skarbowego a to oznacza że Urząd Skarbowy dostaje informację że Kowalski posiada konkretną liczbę akcji konkretnej spółki.
Kolejna sprawa: bank wysyła informację na stary adres przez dziesiątki lat dopóki
klient żyje. Wystarczy iść do obecnych lokatorów i się spytać czy dostają listy.
Ja dostaję info z banku adresowane na poprzedniego lokatora który wyprowadził
@Gensek: Czy ta osoba jest komunikatywna? Czy też demencja jest na takim etapie, że rozmowa jest bardzo utrudniona, nielogiczna itd?
Jeśli tak to ubezwłasnowolniona? jesli nie to musisz to ogarnąć i wtedy dalsze kroki
@Gensek: nie można po prostu iść do banku z tą osobą i zapytać o informacje o rachunku?
Jak nie ma tam rachunku to ci powiedzą że nie ma takiego klienta a jak jest to cię obsłużą
W Polsce nie ma aż tylu maklerów żeby to był problem da się pewnie wszystkich obskoczyc jednego dnia i po problemie
Dodatkowo jeśli klient umrze zanim ogarniesz to i tak akcje dostaniesz w spadku i
@Gensek:

1. ogarnij ubezwłasnowolnienie lub szybciej pełnomocnictwo od tej osoby
2. tak jak pisał @banzi - pierwszy krok to centralna informacja o rachunkach, dostaniesz wykaz rachunków za jakieś nędzne grosze. Ja ten wykaz dostałem przez santandera. Generalnie ogarnie toto przygniatająca większośc rachunków typu ROR i pokrewnych, będziesz miał mniej-więcej kompletną informację o obecnych bankach tej osoby.
3. możesz też po uzyskaniu papirów z pkt 1. odpytać po kolei domy maklerskie czy
@banzi: Dziękuje za kierunek. Pytam w imieniu kolegi.
@maniek74 Pytam w imieniu kolegi. Sam ostatnio spotkałem się z podobną sytuacją we własnym domu. Nic w systemie nie ginie natomiast ustalenie co jest gdzie i kto obecnie tym zarządza jest wbrew pozorom bardzo trudne. Jeśli zechcesz to opowiem.
@zaq22 Dziękuje. US to też doskonały kierunek o którym nie pomyślałem. Jeśli chodzi o drugą kwestie, to masz racje, niestety adres na który powinny