Wpis z mikrobloga

Jak liczyć ppk w kontekście podatków?

Pracodawca dokłada 4% do mojej podstawy wynagrodzenia co miesiąc (podwyższone wpłaty pracodawcy do maxa ustawowego).

Teraz pytanie, czy to, co dokłada pracodawca, liczy się do mojej podstawy opodatkowania? Tj. przez te 4%, które daje pracodawca, szybciej wejdę w drugi próg? Czyli powinienem liczyć 1,04*podstawa w kalkulatorze?

Czy też wypłacając np. w grudniu ppk "dorzucę" wypłacaną od pracodawcy kwotę do drugiego progu i zostanie to opodatkowane 32%?

Wiem, że wypłacić mogę jedynie 70% z tego, co daje pracodawca, reszta trafia na konto ZUS-u. Jak więc liczyć opodatkowanie tego, co wyciągnę z PPK?

#podatki #finanse #ppk
  • 2
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin:
Tak, to co dokłada ci pracodawca wlicza się w podstawę opodatkowania, szybciej wejdziesz w 2 próg i teoretycznie możesz to liczyć 1,04 x podstawa bez ppk

Wypłata (a raczej "zwrot" w kontekście tego o co pytasz) i jej termin nie mają znaczenia bo obowiązek podatkowy powstaje w momencie uzyskania przychodu a ten ma miejsce kiedy twój pracodawca wpłaca środki na rachunek PPK (ewentualnie w momencie doliczenia dopłaty w danym miesiącu,
  • Odpowiedz