Wpis z mikrobloga

Estoński CIT, IP Box, ulga B+R czy ulga na ekspansję. Do tego zmienione stawki ryczałtu, wyższa kwota wolna od podatku. W skrócie NOWY ŁAD. Dużo korzystnych rozwiązań, ale też wprowadzenie wyższej składki zdrowotnej. W podatkach działo się bardzo dużo i w tym wpisie dowiesz się, które metody rozliczania się są najlepsze w 2023 roku.

Wszystkie z tych koncepcji, rozwiązań podatkowych czy ścieżek rozwoju biznesu mogę dla was opracować i pomóc w ich realizacji. Największym kosztem prowadzenia każdego biznesu jest podatek i ludzie. A także podatek od ludzi. Składki, ZUS, zdrowotna, PIT, danina solidarnościowa. Dla działalności gospodarczej opodatkowanie przedsiębiorcy wynosi 25% od dochodu lub więcej, zatrudnianie pracowników na UoP to zmora pod względem składek. Podatek liniowy, skala podatkowa i ryczałt to iluzja wyboru, bo ostatecznie wartości są zbliżone. Zacznijmy od ogólnych założeń podatkowych w sp z o.o.

Opodatkowanie spółek, czyli osobowości prawnej, w której jako przedsiębiorcy mamy udziały może wynieść 0%. Warunek? Estoński CIT na 4 letni okres. Główny warunek do spełnienia to zatrudnianie minimum 3 pracowników, przy założeniu nowej spółki stopniowe ich wdrażanie. Podatek nie jest naliczany do momentu wypłaty zysku ze spółki. Możemy zyski kumulować i zainwestować w kolejnych latach podatkowych. Wynagrodzenie wspólników może wynikać z różnych tytułów. Wybieramy te najkorzystniej opodatkowane. Minimalne powołanie i minimalna z tego tytułu składka zdrowotna. Wypłata wynagrodzenia za pomocą regularnych świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki, regularnych wypłacanych co jakiś okres, na przykład 2 miesiące(art. 176 ksh) Opodatkowanie to skala podatkowa bez składki zdrowotnej, czyli 9% dla wypłaty 10k/msc. Niskie stawki ryczałtu oraz pozytywne interpretacje w tym zakresie pozwalają na fakturowanie spółki poprzez DG. Nowy Ład w tym zakresie nic nie zmienił mimo, że były takie sugestie. Należy pamiętać o cenach transferowych.

Oprócz wyboru odpowiedniej formy prawnej ważne jest korzystanie z wszelkich ulg i preferencji. Dla programistów będzie to IP Box lub stawka ryczałtu obniżona do 8.5%. Mało kto wie, że niższy podatek z tego tytułu możemy uzyskać także wstecz. Dla przedsiębiorców stawiających na rozwój mamy ulgę badawczo-rozwojową lub na ekspansję. Daje nam to możliwość zaliczenia kosztu podwójnie. Najważniejsza korzyść z prowadzenia spółki? Brak ZUSu oraz składki zdrowotnej. Podatek przynajmniej nazwany jest wprost. Składki to zazwyczaj celowo ukryte podatki.

Przedsiębiorcy zastanawiają się również nad kwestiami zatrudnienia. Nie zawsze uda się zatrudnić studenta, który nie płaci składek ani podatku. Nadal popularna jest szara strefa, a przedsiębiorcy żeby to wyprostować często decydują się na B2B. Dla wielu firm odprowadzenie pełnych składek od zatrudnionych oznacza brak rentowności ich biznesu. Paradoks jest taki, że płacenie pod stołem i tak jest opodatkowane(25-30% dla JDG), bo koszty wynagrodzenia nie są ujęte rachunkowo. Patologia polskiego systemu. Więcej opcji mamy w spółce(bo dochód jest niżej opodatkowany). Możemy również powołać zaufanych pracowników do pełnienia określonych ról w spółce, co obniży łączny koszt pracodawcy do 21%. Są także konta/umowy lojalnościowe oparte o lokowanie kapitału. Koszt dla firmy, brak podatku przy wypłacie. Jest to jedno z rozwiązań na których spółka może oprzeć oszczędności na emeryturę swojego wspólnika.

Najlepszy sposób na inflację jaki przychodzi mi do głowy? Jeśli jesteś przedsiębiorcą, obniż swoje podatki. Do końca września dla każdego wykopowicza cena za wdrożenie IP Boxa to 2000 zł!

  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@droetker4:

Podatek liniowy, skala podatkowa i ryczałt to iluzja wyboru, bo ostatecznie wartości są zbliżone.


Nie prawda. Jest wiele przypadków gdzie różnica między np. liniowym a ryczałtem jest bardzo duża.
  • Odpowiedz
  • 0
@ZaPolish bardzo dużo to ile, 3%, 5% w łącznym opodatkowaniu? Różnice w przejściu na spółkę to często obniżenie opodatkowania z 30% do 10% i uważam, że to jest duża różnica?
  • Odpowiedz
  • 0
@ZaPolish chodziło mi o obniżenie o 3-5% wysokości podatku od osiągniętego dochodu, a nie o ile procent nominalne spadną podatki. Ryczałt w niektórych przypadkach to najlepsze rozwiązania, zdaje sobie z tego sprawę i zawsze to weryfikuje u moich klientów i polecam, gdy jest to bardziej korzystne niż spółka. Na przykład u typowego #programista15k
  • Odpowiedz
Na przykład u typowego #programista15k

na przykład dla handlu takiego jak w powyższym przypadku
na przykład dla działalności edukacyjnej (znajoma mi branża)
na przykład dla wielu firm gdzie dochód nie przekracza kilkuset tysięcy złotych - wtedy koszty zabawy w spółkę zoo zjadają korzyści podatkowe.
  • Odpowiedz
Podatek liniowy, skala podatkowa i ryczałt to iluzja wyboru, bo ostatecznie wartości są zbliżone.


@droetker4: generalnie mam problem tylko z tym zdaniem. Sugeruje ono, że spółki zoo to takie super duper rozwiązanie. A podejrzewam, że więcej jak połowie (może 80-90%) przedsiębiorców nie opłaca się jej zakładać.
  • Odpowiedz
  • 0
@ZaPolish masz rację, bo jest problematyczne to stwierdzenie i teraz bym to ujął inaczej. W skrócie dzięki za taką merytoryczną krytykę, bo nie zawsze mam czas się przyłożyć do tych wpisów tak jak bym chciał. W skrócie ryczałt korzystny tam gdzie niskie stawki lub brak kosztów, wtedy nawet 12% lub 15% może być lepsze niż liniówka.
  • Odpowiedz