Wpis z mikrobloga

Jestem programistą i pracuję obecnie na umowie o pracę, ale planuję przejść na B2B w przyszłości. Jak to wygląda w praktyce? Czy zakładaliście działalność przed dostaniem oferty czy już po? Ile mniej więcej trwa cały proces, po którym można już zacząć prowadzić działalność? Jestem niemalże kompletnie zielony w tej kwestii, stąd moje pytania

#programista #programista15k #b2b
  • 6
  • Odpowiedz
@WallGuy: Lepiej po dostaniu oferty. Składasz wniosek i w ciagu tygodnia masz NIP. Firmy często chcą do kontraktu NIP mieć.
Działnosć możesz prowadzić natychmiast. Problemem może być ląsnie uzyskani nip (zazwyczaj do 3 dni) i pojawienie się na białej liscie VAT jeśli rejestrujesz się w VAT. Fakture z VAT możesz wystawić od dnia kiedy sie zarejstrujesz w VAT ale firmy nie chcą takiej opłacić dopóki nie pojawisz się na biłej
  • Odpowiedz
@WallGuy: można później się zarejestrować, najelpiej przed duzymi zakupami żeby odliczyć VAT. Czasem trzeba od początku gdy np wpiszesz sobie jako PKD jakieś doradztwo to wtedy od poczatku musisz sie zarejestrowac w VAT
  • Odpowiedz
@WallGuy: placenie vat nie jest obowiazkowe ale lepiej miec bo wszystko co kupisz mozesz odliczyc od tego vat. Wiec to twoj kolejny maly zysk… firmy przelewaja ci kase na ten vat. Netto + vat. W najgorszym przypadku jest on dla ciebie transparentny.
  • Odpowiedz
@WallGuy: księguj sobie sam w ing ksiegowosc, 100 zl na rok. szkoda kasy na ksiegowa, wybierz ryczalt 12%, nie baw sie zadne ipboxy , zostac vatowcem i zbieraj fakturki za rzeczy KTORE MOŻESZ KSIĘGOWAĆ.
Nie bierz żadnej fury w leasingu, wynajmnie na początek, i na najważniejsze nie bądź uchj, obserwuj :D
  • Odpowiedz