Wpis z mikrobloga

Ukraina skarży Polskę do Światowej Organizacji Handlu

Ukraina złożyła w poniedziałek skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne - poinformowała ukraińska minister gospodarki Julia Swyrydenko w komunikacie.

Moim zdaniem to krótkowzroczna i skandaliczna decyzja Kijowa. W imię interesów oligarchów, Ukraińcy idą na gospodarcze starcie z Polską.
Tego już nie wytłumaczą żadne historie o "walce frakcji" w Kijowie, czy "o dobrym carze i złych bojarach" (Zełenski vs premier Szmyhal), które próbują sprzedawać polskiemu czytelnikowi niektórzy komentatorzy.

Decyzja Kijowa odbije się źle zarówno, gdy idzie o to w jaki sposób polskie społeczeństwo postrzega Ukraińców żyjących w Polsce, jak i na tym jak postrzegana jest dalsza pomoc wojskowa/polityczna/gospodarcza dla Ukrainy.

Dzisiejsza decyzja to przede wszystkim zwycięstwo Putina i woda na młyn dla rosyjskiej propagandy, która od 24 lutego 2022 r. próbuje stale poróżnić Warszawę i Kijów. Bardzo szkoda, że Ukraińcy przyłożyli do tego rękę.

#ukraina #rosja #geopolityka #lagunacontent
JanLaguna - Ukraina skarży Polskę do Światowej Organizacji Handlu

Ukraina złożyła w ...

źródło: 7O6LVSNAX5P5BPNRV3RE2RYAM4

Pobierz
  • 85
  • Odpowiedz
@JPRW:

UE zobowiązała się do odbioru zbóż z Polski, miał być tylko tranzyt,


@domsky: Gówno prawda. Nie było takiego zobowiązania i trzeba być widzem TVP, żeby w te brednie wierzyć. Zniesiono cła na ukraińskie zboże, handel nimi na terenie całej UE stał się legalny, bo mamy jednolity rynek. Pisowskie firmy na tym zresztą zarobiły, a minister od pół roku ukrywa listę.

Oczywiście, że było, tylko dlatego Polska się
  • Odpowiedz
Oczywiście, że było, tylko dlatego Polska się zgodziła na tranzyt wyłącznie.


@domsky: Nie, nie było. Nie wiem czemu z takim uporem zaklinasz rzeczywistość, skoro nie masz pojęcia o czym mówisz. Co niby twoim zdaniem zabraniało polskim podmiotom kupować ukraińskie zboże? Przecież jego niewielkie relatywnie ilości kupowano już przed wojną. A w 2022 UE po prostu zniosła cła, na co Polska się zgodziła. Trwało to prawie rok, dopiero w kwietniu 2023
  • Odpowiedz
bo nie są w unii i są na naszej łasce?


@skullc64: Jakie znaczenie ma twoim zdaniem, że nie są w Unii skoro mówimy o regułach umowy o wolnym handlu przez tę Unię zawartą?
Czy ty też jesteś z grona tych, którzy się wczoraj dowiedzieli o istnieniu jednolitego rynku i wspólnej polityki handlowej?
  • Odpowiedz
@JPRW:

@domsky: Nie, nie było. Nie wiem czemu z takim uporem zaklinasz rzeczywistość, skoro nie masz pojęcia o czym mówisz. Co niby twoim zdaniem zabraniało polskim podmiotom kupować ukraińskie zboże? Przecież jego niewielkie relatywnie ilości kupowano już przed wojną. A w 2022 UE po prostu zniosła cła, na co Polska się zgodziła. Trwało to prawie rok, dopiero w kwietniu 2023 pisowski rząd zareagował. Już po tym jak dobrze
  • Odpowiedz
@domsky: Skoro ty do mnie zwracasz się jak do Ukraińca, to pozwól, że ja do ciebie będę się zwracał jak do kacapa: nie masz racji i jesteś ignorantem a do tego nieudolnym manipulatorem. Posłuchaj kacapie: polskie firmy nie musza kupować zboża z zagranicy, ale mogą i to robią. Tak jak kupowały ukraińskie zboże rok, dwa lata i pięć temu. Wtedy było objete cłem a teraz nie jest i można je
  • Odpowiedz
Rada Europejska poinformowała, że ministrowie odpowiedzialni za handel w krajach UE porozumieli się na spotkaniu w czwartek w sprawie przedłużenia o rok okresu, w którym cła na produkty z Ukrainy będą na terenie Unii Europejskiej zawieszone. Pierwszą taką decyzję UE podjęła w czerwcu 2022 roku

https://www.rp.pl/dyplomacja/art38529041-ue-cla-na-towary-z-ukrainy-zawieszone-na-kolejny-rok

Ukraina pokazała czystą niewdzięczność. W dobrej wierze UE zniosło im cła bez analizy jak to wpłynie na gospodarkę. Bez stawiania im warunków. A Ci ten przywilej
  • Odpowiedz
@JPRW:

Paniał czy ci pa russki powtórzyć?


Ja wiem, że cyrylica to twój ojczysty język, ale tutaj jest Polska. Zakręciłeś się w tych wypocinach i powtarzasz farmazony, negując innych powtarzasz swoje urojenia. Odpowiadasz każdemu na każdy komentarz forsując swoje regułki. Odpuść sobie, od razu widać kim jesteś i jaki masz cel. Myślisz, że próbując zdyskredytować innych, obrzucając epitetami, itp., kogoś wystraszysz? Jesteś zwykłym malutkim krzykaczem. Ideał na listy wyborcze peło.
  • Odpowiedz
@domsky: Mentalny kacap, manipulator i łgarz wyciera sobie gębę Polską. Wyglądasz mi na pisowca, te z dupy wstawki o platformie to potwierdzają. Ha tfu na ciebie.
  • Odpowiedz
Dlaczego Ukraińcy mają nie wejść na ścieżkę prawną skoro trzy kraje unijne ewidentnie łamią reguły wolnego handlu i obowiązujące porozumienia? Walczą o swój interes i od względem prawny mają rację


@JPRW: dlatego, że czasem trzeba pomyśleć i nie wsadzać swoim strategicznym sojusznikom świni żeby załatwić swój doraźny interes. Już szczególnie w momencie kiedy się jest na ich kroplówce, którą dozują kosztem swoich obywateli. Tydzień zatrzymania jakiegokolwiek ruchu, pod byle pretekstem,
  • Odpowiedz
Tydzień zatrzymania jakiegokolwiek ruchu, pod byle pretekstem, na granicy PL-UA by ich nauczyło trochę pokory.


@andrej2: Jakby pan prezydent Polski odebrał telefon z ambasady USA, to jestem pewien, że błyskawicznie dowiedziałby się, co to jest pokora ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz