Wpis z mikrobloga

Ukraina skarży Polskę do Światowej Organizacji Handlu

Ukraina złożyła w poniedziałek skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne - poinformowała ukraińska minister gospodarki Julia Swyrydenko w komunikacie.

Moim zdaniem to krótkowzroczna i skandaliczna decyzja Kijowa. W imię interesów oligarchów, Ukraińcy idą na gospodarcze starcie z Polską.
Tego już nie wytłumaczą żadne historie o "walce frakcji" w Kijowie, czy "o dobrym carze i złych bojarach" (Zełenski vs premier Szmyhal), które próbują sprzedawać polskiemu czytelnikowi niektórzy komentatorzy.

Decyzja Kijowa odbije się źle zarówno, gdy idzie o to w jaki sposób polskie społeczeństwo postrzega Ukraińców żyjących w Polsce, jak i na tym jak postrzegana jest dalsza pomoc wojskowa/polityczna/gospodarcza dla Ukrainy.

Dzisiejsza decyzja to przede wszystkim zwycięstwo Putina i woda na młyn dla rosyjskiej propagandy, która od 24 lutego 2022 r. próbuje stale poróżnić Warszawę i Kijów. Bardzo szkoda, że Ukraińcy przyłożyli do tego rękę.

#ukraina #rosja #geopolityka #lagunacontent
Pobierz JanLaguna - Ukraina skarży Polskę do Światowej Organizacji Handlu

Ukraina złożyła w ...
źródło: 7O6LVSNAX5P5BPNRV3RE2RYAM4
  • 85
@JanLaguna: Dlaczego Ukraińcy mają nie wejść na ścieżkę prawną skoro trzy kraje unijne ewidentnie łamią reguły wolnego handlu i obowiązujące porozumienia? Walczą o swój interes i od względem prawny mają rację. Już pomijam, że czekanie na rezultat arbitrażu WTO to jak czekanie na wyrok sadu ostatecznego...

A argument, że to interesy oligarchów jest w sumie śmieszny. Tak, ukraińska gospodarka jest zoligarchizowana, ale to dalej ukraińska gospodarka. Ci oligarchowie utrzymują miejsca pracy,
@JPRW: Dodaj do tego, że żadne państwo od dwóch lat nie przygotowało się do przyjęcia od Ukrainy produktów, wypromowania ich, i sprzedaży dalej z wyższą marżą XD. To jest po prostu głupota zachodu. UE mogłoby to nawet do Afryki sprzedać, ale wymagałoby to uczciwości Januszexów z wielu państw którzy na lewo mogliby te produkty sprzedawać jako swój produkt :)
ale to jest okropnie beznadziejna decyzja pod względem piarowym i takie sprawy powinno się uzgodnić bez mediacji z trzeciej strony.


@Kagernak: PiS od miesięcy zapowiadał embargo, jeśli Unia nie przedłuży ograniczeń. A przekonujących argumentów za przedłużeniem jakoś nie przedstawiał. Już nie wspominam, że w kwietniu najpierw ogłoszono, że jest porozumienie z Ukrainą i będzie podpisane w poniedziałek, a w sobotę wyszedł Kaczyński i stwierdził, że nie, zamykamy granice.
Do tego w
Dlaczego Ukraińcy mają nie wejść na ścieżkę prawną skoro trzy kraje unijne ewidentnie łamią reguły wolnego handlu i obowiązujące porozumienia? Walczą o swój interes i od względem prawny mają rację. Już pomijam, że czekanie na rezultat arbitrażu WTO to jak czekanie na wyrok sadu ostatecznego...


@JPRW: @Vixay Ja nie odmawiam Ukraińcom prawa do pozywania innych państw przed WTO. Chodzi tylko (i aż) o to jak ta decyzja będzie postrzegana nad Wisłą,
@JanLaguna: No dobrze, ale co to jest w gruncie rzeczy za argument? A decyzja Polski o jednostronnym i bezprawnym embargu nie odbije się negatywnie na postrzeganie Polski na Ukrainie? Odbije. I co w związku z tym? To nie jest spór wizerunkowy i w sumie to nawet nie polityczny (chociaż tak się go próbuje przedstawiać) a handlowy. A WTO w założeniu miała służyć właśnie rozwiązywaniu takich sporów.