Wpis z mikrobloga

Ukraina skarży Polskę do Światowej Organizacji Handlu

Ukraina złożyła w poniedziałek skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne - poinformowała ukraińska minister gospodarki Julia Swyrydenko w komunikacie.

Moim zdaniem to krótkowzroczna i skandaliczna decyzja Kijowa. W imię interesów oligarchów, Ukraińcy idą na gospodarcze starcie z Polską.
Tego już nie wytłumaczą żadne historie o "walce frakcji" w Kijowie, czy "o dobrym carze i złych bojarach" (Zełenski vs premier Szmyhal), które próbują sprzedawać polskiemu czytelnikowi niektórzy komentatorzy.

Decyzja Kijowa odbije się źle zarówno, gdy idzie o to w jaki sposób polskie społeczeństwo postrzega Ukraińców żyjących w Polsce, jak i na tym jak postrzegana jest dalsza pomoc wojskowa/polityczna/gospodarcza dla Ukrainy.

Dzisiejsza decyzja to przede wszystkim zwycięstwo Putina i woda na młyn dla rosyjskiej propagandy, która od 24 lutego 2022 r. próbuje stale poróżnić Warszawę i Kijów. Bardzo szkoda, że Ukraińcy przyłożyli do tego rękę.

#ukraina #rosja #geopolityka #lagunacontent
JanLaguna - Ukraina skarży Polskę do Światowej Organizacji Handlu

Ukraina złożyła w ...

źródło: 7O6LVSNAX5P5BPNRV3RE2RYAM4

Pobierz
  • 85
  • Odpowiedz
Z Ukraińcem normalnie pogadasz o korupcji i oligarchii w Ukrainie, z wojujaucym wykopkiem nie ma szans


@Szalom: To po cholerę zaczynasz dyskusję? Żeby się w swoich urojeniach utwierdzać? Ktoś tu zaprzecza istnieniu korupcji i oligarchii?
Żebyś tyle wysiłku wkładał w czytanie ze zrozumieniem, to stawianie chochołów.
  • Odpowiedz
@JPRW: XDD jak się zesral troll

Człowieku napisałeś ze Polska decyzja embarga sprawi ze gorzej będzie nas postrzegac Ukraina, ja ci pokazuje ze co najwyżej wierchuszka oligarchii, której opinie powinnismy mieć w dupie. Ja zaczynam dyskusje? Ty nie zaczynaj jak się tak splakujesz na byle kontrargument

Zauważ ze w ogóle do niczego więcej nie nawiązywałem, tylko znów do twoich fikołków broniących beznadziejnie dyplomatycznych i prowych decyzji ukraińskiego rzadu. Wiec kto tu
  • Odpowiedz
Człowieku napisałeś ze Polska decyzja embarga sprawi ze gorzej będzie nas postrzegac Ukraina, ja ci pokazuje ze co najwyżej wierchuszka oligarchii, której opinie powinnismy mieć w dupie.


@Szalom: Co mi pokazałeś? Tak napisałeś, bo tak ci się wydaje. Argumentem jest twoja opinia. Tak samo ci odpowiem, że negatywne postrzeganie Ukrainy będzie tylko w bańce ruskich trolli a nie normalnych ludzi i co? Tyle samo warte, co twoje pitolenie.
A ja w
  • Odpowiedz
  • 42
@JPRW Myślałem że z tymi ukraińskimi trollami to jednak żarty, a wy naprawdę istniejecie, nawet se plusy podbijacie. Ukraińcy okazali Polsce pogardę i brak szacunku, doskonale o tym wiesz. Ukraińcy mogą swobodnie transportować zboże przez terytorium Polski ale to dla nich za mało. Chcą zalać Polskę swoim tanim zbożem i zniszczyć nasze rolnictwo. Polska nie może sobie na to pozwolić. Jeśli chcą prowadzić wojnę na dwa fronty to proszę bardzo. Z ruskimi
  • Odpowiedz
@JPRW: Reguły wolnego handlu trzech krajów obowiązują na terenie UE, Ukraina nie jest w UE. UE zobowiązała się do odbioru zbóż z Polski, miał być tylko tranzyt, USA zapowiadało że zbuduje silosy na granicy. Nic z tego nie zostało zrealizowane. Transport morski zboża mocno podrożał, więc Ukraina chce pchać zboże drogą lądową. Żaden z tych oligarchów nie płaci podatków na Ukrainie, a gospodarstwa rolne są tam gigantyczne. Chcieli zrobić sobie przechowalnie
  • Odpowiedz
UE zobowiązała się do odbioru zbóż z Polski, miał być tylko tranzyt,


@domsky: Gówno prawda. Nie było takiego zobowiązania i trzeba być widzem TVP, żeby w te brednie wierzyć. Zniesiono cła na ukraińskie zboże, handel nimi na terenie całej UE stał się legalny, bo mamy jednolity rynek. Pisowskie firmy na tym zresztą zarobiły, a minister od pół roku ukrywa listę.
  • Odpowiedz
@JPRW a to ty w końcu jesteś jakimś ukraińskim czy lewackim botem? Bo widzę że zacząłeś jeszcze irracjonalnie psioczyć na PiS?
  • Odpowiedz
Ci oligarchowie utrzymują miejsca pracy, zatrudniają ludzi, nawet czasem pewnie płaca podatki


@JPRW: w rosji też ale tych oligarchów już nie lubisz? ()
  • Odpowiedz
w rosji też ale tych oligarchów już nie lubisz? ()


@Turahk: Żadnych nie lubię, ale jeszcze bardziej nie lubię dzbanów klepiących propagandowe hasełka z TVPiS.
  • Odpowiedz
@JPRW:

A argument, że to interesy oligarchów jest w sumie śmieszny. Tak, ukraińska gospodarka jest zoligarchizowana, ale to dalej ukraińska gospodarka. Ci oligarchowie utrzymują miejsca pracy, zatrudniają ludzi, nawet czasem pewnie płaca podatki, a rolnictwo wobec dewastacji ukraińskiego przemysłu to teraz ostatnia opoka systemu gospodarczego i chyba jedyna szansa na odbicie po wojnie.

To nie do końca prawda, elita polityczna i gospodarcza ukrainy jest silnie powiązana z rosją dlatego ta wojna
  • Odpowiedz
Walczą o swój interes i od względem prawny mają rację. Już pomijam, że czekanie na rezultat arbitrażu WTO to jak czekanie na wyrok sadu ostatecznego...


@JPRW: dokładnie. Walczą o swój interes. A teraz napisz dlaczego ukry się tak stawiają. Bo embargo z polskiego punktu widzenia jest ok
  • Odpowiedz
@ArtBrut a My to będziemy się śmiali jak już wpadną w te niedźwiedzie objęcia? Przecież dla Polski to byłaby tragiczna sytuacja. Generał Andrzejczak mówił, że 300 000 żołnierza i 4% PKB na zbrojenia nie starczy, żeby być bezpiecznym, jeśli ukraińskie wojsko przestanie wiązać siły ruskich.
  • Odpowiedz