Wpis z mikrobloga

Jako że wpis o dyskryminacji emerytalnej się spodobał 500 osobom - mam propozycję, żeby wysłać nieco zawiadomień o dyskryminacji do rzecznika. Albo i na maile posłów (mam kilkaset maili do posłów - już pewnie częśc nieaktualna. Kilka razy do nich pisałem - pozytywnie zaskoczyła mnie Senyszynowa - zawsze odpisywała. Korwin z kolei nie odpisywał w ogóle)

Aby rzecznik rozpatrzył pismo musi ono zawierać Imię i nazwisko, adres zamieszkania. Można je wysłać e-mailem. sekretariat.bpc@cyfra.gov.pl, BIURORZECZNIKA@BRPO.GOV.PL

Chciałbym zgłosić rażące przypadki dyskryminacji ze względu na płeć, jaka od lat funkcjonuje w polskim „prawie”. Chodzi o:
dyskryminujący mężczyzn wiek emerytalny
dyskryminujący mężczyzn obowiązek obrony ojczyzny.

Na rządowej stronie możemy przeczytać:

Dyskryminacja ze względu na płeć - wszelkie zróżnicowanie, wyłączenie lub ograniczenie ze względu na płeć, które powoduje lub ma na celu uniemożliwienie jednej z płci przyznania bądź korzystania na równi z drugą płcią z praw człowieka i podstawowych wolności w życiu politycznym, gospodarczym, społecznym, kulturalnym, obywatelskim i innych.

1. „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.

Tymczasem mężczyźni mogą przejść na emeryturę w wieku 65 lat (mimo, że żyją krócej) a kobiety w wieku 60 lat. To powoduje, że ciężej pracujący mężczyźni (99% wypadków śmiertelnych w pracy to mężczyźni) na emeryturze statystycznie mogą żyć tylko 7 lat. Natomiast kobiety – mogą cieszyć się emeryturą aż 20 lat. Również system wyliczania emerytur jest niesprawiedliwy – ZUS wyliczając wysokość emerytury nie bierze pod uwagę znacznie krótszego życia mężczyzn – przez co – kobiety mają niesprawiedliwie zawyżoną emeryturę.

W obecnych czasach nie ma żadnego uzasadnienia dla takiej rozbieżności – kobiety rodzą bardzo mało dzieci (nie ma prawnego przymusu rodzenia), dziećmi w równym stopniu zajmują się ojcowie, podobnie jak w równym stopniu pracami domowymi zajmują się mężczyźni – piorą, sprzątają, gotują. Poza tym jest całe grono singli, którzy nie mają kobiety. Nie ma uzasadnienia, by mężczyźni pracowali na emerytury kobiet.

Nie ma żadnego uzasadnienia również dla dyskryminacji mężczyzn w obowiązku obrony ojczyzny. Kobiety mają takie samo prawo pracować w służbach mundurowych, ba – mają nawet ulgi w testach – co rząd tłumaczy koniecznością różnorodności, parytetów. Dlaczego tej konieczności parytetów nie ma podczas mobilizacji? Kobiety równie dobrze jak mężczyźni przecież potrafią wykonywać swoje obowiązki, prawda?

Jest jawną dyskryminacją dawanie kobietom wszelkich praw, a mężczyznom wszelkich obowiązków.
Nie ma ani jednego prawa, które ma mężczyzna, a którego nie ma kobieta. Nie ma ani jednego obowiązku, który ma kobieta, ale którego nie ma mężczyzna.
W razie odmowy podjęcia interwencji proszę o dokładne wyjaśnienie w czym kobiety są gorsze, że nie mogą podlegać obowiązkowi obrony ojczyny, i w czym są lepsze, że mają przywileje emerytalne.

#przegryw #dyskryminacja #pieklokobiet
7160 - Jako że wpis o dyskryminacji emerytalnej się spodobał 500 osobom - mam propozy...

źródło: problemy

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@7160: politycy i rzecznicy jakichś tam praw maja to totalnie w dupie. Oni robią wszystko pod sondaze wyborcze i niestety dopóty dopoki nawet konfederacja będzie akceptowała rzeczy typu sluzba wojskowa tylko dla mezczyzn, nic się nie zmieni. Dzisiaj jakis Mirek wrzucił dobry pomysl: zacząć edukować ludzina ulicach jakimiś bannerami. Niestety ale kobity były przez lata dobrze zorganizowane w jakichś ruchach feministek i efektem jest to, ze nawet podpaski są już
  • Odpowiedz
@7160: Przecież ten temat jest znany i lubiany przez władze. Ich zdaniem to jest sprawiedliwe rozwiązanie i żadne maile do rzecznika tego nie zmienią, bo już bywały takie akcje w przeszłości.

A do swojej listy możesz jeszcze dopisać dyskryminację w więzieniach: mężczyźni mają zapewniony dostęp do prysznica min. raz w tygodniu, a kobieta dwa i do tego ma min. raz dziennie dostęp do ciepłej wody. Jeszcze mężczyzn domyślnie wsadza się
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 4
żadne maile do rzecznika


@ToJestNiepojete: Kropla drąży skałę. Jak mężczyźni będą siedzieć cicho - nikt się tym nie zainteresuje. Jak wyczują, że to nisza - mogą podjąć temat. A temat na 100% będzie podjęty - w końcu przyjdzie islam, w końcu nawet spermiarze zrozumieją, że ich taktyka nie działa. Zobacz jaką popularność zdobył Tate w UK - tam robili chłopakom obowiązkowe spotkania reedukacyjne, żeby ich przekonać, że Tate nie ma
  • Odpowiedz
To może jakiś protest? Ma ktoś doświadczenie w organizacji i można jakoś oszacować ile może zjawić się osób? Może jakaś gruba akcja by się rozniosło nie tylko na Polskę, ale i na europę. Podszywanie się pod neuropków, gejów itp.
  • Odpowiedz
@7160: ja kiedyś już wysłałem pismo odnośnie wieku emerytalnego.
Wieczorem jak nie zapomnę mogę podesłać co Ci odpiszą.
  • Odpowiedz
@7160: znalazłem szybciej niż myślałem, łap odpowiedź:

Szanowny Panie,
W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 14 września 2020 r., przekazane przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w dniu 15 września 2020 r., w sprawie możliwości dyskryminacji mężczyzn w obowiązującej obecnie regulacji prawnej ustalającej zróżnicowany wiek emerytalny według kryterium płci, Departament Ubezpieczeń Społecznych MRiPS uprzejmie informuje.
Do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wpływa wiele listów z uwagami, wnioskami i propozycjami, dotyczącymi systemu ubezpieczeń społecznych. Uwagi te, jak również wszelkie wnioski dotyczące zmian w tym systemie stanowią wyraz troski o przyszły, ostateczny kształt systemu. Dla Ministerstwa są one cennym źródłem opinii. Jednocześnie Departament pragnie podkreślić, że wszystkie zgłaszane do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej uwagi, a także oceny funkcjonowania obowiązujących przepisów prawa są rzetelnie analizowane i odpowiednio – do wagi i zasadności przedłożonych argumentów – rozpatrywane.
Trybunał Konstytucyjny w dniu 15 lipca 2010 r. w pełnym składzie rozpatrzył wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o zbadanie zgodności art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, ze zm.) z art. 32 i art. 33 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz orzekł, że Art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 oraz z 2010 r. Nr 40, poz. 224) w zakresie, w jakim przewiduje, że ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn, jest zgodny z art. 32 i art. 33 Konstytucji
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
jakoś oszacować ile może zjawić się osób


@Mateo132: 7 .

Protesty w polskim społeczeństwie się nie sprawdzają. Trzeba by wymyślić inną forme protestu - chociażby wysyłanie maili. Póki co nic innego mi do głowy nie przychodzi.
  • Odpowiedz