Wpis z mikrobloga

Taka Litwa czy Ukraina to powstały wręcz w kontrze do niej.


@kochamcovid: Ale one powstały jak Rzeczpospolita od dawna już nie żyła.

Dzisiejsza Litwa to uzurpator, bo prawdziwą Litwą jest Białoruś.

Ukraina zaś została wymyślona pod koniec XIX wieku podobnie jak Słowacja czy Finalndia.
  • Odpowiedz
@oydamoydam: W kontrze do jej dziedzictwa i prób jej odtworzenia.

To, że Litwa to uzurpator, to wiadomo, ale w tym kontekście to jedynie kwestia semantyki, tak czy siak państwo, które znamy dziś jako Litwa i Ukraina przede wszystkim te dwa właśnie powstały w kontrze <jak wyżej> oraz generalnie do Polski i polskości.
  • Odpowiedz
@kochamcovid: To prawda. Ale póki co to istnieją tylko dzięki temu, że dzisiejsza Polska odwołująca się do tradycji Rzeczpospolitej podtrzymuje ich. Bez Polski nie byłoby dzisiejszej niepodległej Litwy i Ukrainy.
  • Odpowiedz
@oydamoydam: Myślę, że przeceniasz tu rolę i możliwości Polski. Według mnie tak jak nie była tak i nie jest w stanie w żaden sposób powstrzymać ani zagrozić (pośrednio czy bezpośrednio) istnieniu tych państw.
  • Odpowiedz
@kochamcovid:

Gdyby Polska powiedziała, że nie będzie bronić Litwy Rosja zajęłaby ją następnego dnia.
Gdyby Polska zamknęła granicę z Ukrainą i nie przepuszczała żadnej pomocy, Ukraina pozbawiona zostałaby zaplecza logistycznego, a bez dostaw amunicji i paliw musiałaby upaść jak Polska w 1939 roku.
  • Odpowiedz
Dzisiejsza Litwa to uzurpator, bo prawdziwą Litwą jest Białoruś.


@oydamoydam: Iks #!$%@? de. Mendog i Giedymin też byli proto-Białorusinami?
  • Odpowiedz
@oydamoydam: Litwa jest w NATO i Polska w tej kwestii nie ma nic do gadania, nawet gdyby Polska wyszła z NATO i stanęła na wspomnianej przez ciebie pozycji, to USA i Europa by nie zrezygnowały ze wspierania i posiadania w swojej strefie wpływów tych państw, bo rozumiem, że odnosi się to też do Łotwy i Estonii?

Polska nie ma obecnie na tyle suwerenności, by mieć w ogóle możliwość na takiej pozycji
  • Odpowiedz
Iks #!$%@? de. Mendog i Giedymin też byli proto-Białorusinami?


@JPRW: Powiedz to Białorusinom, czyli prawdziwym Litwinom. Mój pradziadek mówił o sobie, że jest Litwinem, a ze Żmudzinami nie miał nic wspólnego.
oydamoydam - >Iks #!$%@? de. Mendog i Giedymin też byli proto-Białorusinami?

@JPRW: ...
  • Odpowiedz
Litwa jest w NATO i Polska w tej kwestii nie ma nic do gadania, nawet gdyby Polska wyszła z NATO i stanęła na wspomnianej przez ciebie pozycji, to USA i Europa by nie zrezygnowały ze wspierania i posiadania w swojej strefie wpływów tych państw, bo rozumiem, że odnosi się to też do Łotwy i Estonii?


Polska nie ma obecnie na tyle suwerenności, by mieć w ogóle możliwość na takiej pozycji stanąć.


@
  • Odpowiedz
Powiedz to Białorusinom, czyli prawdziwym Litwinom.


@oydamoydam: Dziś dosłownie nikt i nigdzie nie odmawia Białorusinom prawa do dziedzictwa WKL. Może jacyś marginalni turbonacjole litewscy, ale ja takich nie kojarzę. Ale odmawianie tego prawa Litwinom to absurdalny fikołek.
  • Odpowiedz
@kochamcovid: Sankcje wprowadzone pewnie przez Niemcy i Francje, do tej pory robiące interesy z Rosją. A nie czekaj... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W tej geopolitycznej układance Polska jest zwornikiem, ktorego wyeliminowanie wycofuje USA z Europy. Bo Francja i Niemcy są zainteresowane budową paktu kontynentalnego od Lizbony po Władywostok. USA dlatego stawiają na Polskę i Ukrainę, bo potrzebują bufora pomiędzy Niemcami i Rosją, który nie pozwoli na stworzenie
  • Odpowiedz
@oydamoydam: Słuchałem. Po pierwsze nie rozumiem dlaczego akurat on ma tu być jakimkolwiek autorytetem, ale ok, w tym wywiadzie i tak prezentuje dość umiarkowane stanowisko w stosunku do swoich różnych odpałów historyczno-tożsamościowych.
Po drugie, co w związku z tym? Że Wilno na początku XX w. było ośrodkiem białoruskiej kultury i życia społeczno-politycznego? No było. Że Litwini wykorzystali okres niepodległości na umocnienie, nazwijmy to tak, projektu państwa narodowego. No wykorzystali. Że mają
  • Odpowiedz
kochamcovid:

to USA i Europa by nie zrezygnowały ze wspierania i posiadania w swojej strefie wpływów tych państw


Akurat tutaj mam wątpliwości co do UE.
Wystarczy że UE się rozpadnie (a wiele na to wskazuje), lub kluczowi jej członkowie postanowią wyjść z NATO (jak swego czasu Francja).
Notabene, szkoda że cała UE/Europa nie jest w NATO.
  • Odpowiedz
@JPRW: A o czym ja napisałem - o uzurpacji Litwinów do nazwy i dziedzictwa Wielkiego Księstwa.

1. Litwini nie powinni mieć nie tylko Wilna, Wileńszczyzny, a i nawet Kowna i Kowieńszczyzny (bo ich tam na pocztku XX wiku prawie nie było).
2. To Białorusini dziedziczą większość tradycji Wielkiego Księstwa.

A jak jest dzisiaj?
  • Odpowiedz