Wpis z mikrobloga

Warto przed wyborami kupic obligacje polskie na 10 lat? Czy zaczekac na wyniki wyborow? Mam wolne 100kpln (tyle ze w euro). 7k minus podatki w pierwszym roku, potem inflacja+%. No i kurs sporo do gory poszedl. Potem co roku kupowanie nowych obligacji za odsetki.
Ryzyko kursowe ok, moge zaakceptowac latwiej niz ryzyko przy akcjach czy bitcoin.
We fr « bezpieczne » inwestycje to obecnie 3-5% minus podatek i ubezpieczenie spoleczne.

#finanse #obligacje #inwestycje
  • 22
@taju:
@1masa gada bzdury. Polsce nie grozi bankructwo, a na pewno nie w tak krótkim czasie jak dwa lata. Obligacje skarbowe zostaną spłacone, bo są w złotówkach, które są emitowane właśnie przez państwo.

Czy się opłacają czy nie to kwestia indywidualna i dyskusja. Osobiście posiadam część kasy właśnie w Edo na czarną godzinę, ale większość trzymam w ETFach na nasdaq.
@Wookie2020: No ja obstawiam kupno nieruchomości w Polsce gdy pierdzielnie. Już trochę ich mam ale z dalszymi inwestycjami się wstrzymałem. Szortuję GPW. To jest mój gameplay
@Wookie2020: Kupiłem kilka ale albo w dołku albo od syndyka za pół ceny kilka lat temu czyli powiedzmy mieszkanie 50m2 w wawie poniżej 200k. Ale wszystko wynajęte więc nie sprzedaje tego. Trzymam zasoby by kupić więcej gdy Putin będzie straszył Warszawę grzybkiem. Dla mnie wybuch wojny nie jest prawdopodobny tylko pewny
via Wykop
  • 0
@Wookie2020: @1masa
Za biedny jestem na nieruchomosci w paryzu, a cokolwiek poza (inne miasta, inne kraje) mnie nie interesuje - zbyt duzo z tym klopotu.
Kolejne 25k eur juz mam w czyms, co nazywa sie SCPI - to firmy, ktore kupuja nieruchomosci i zarzadzaja nimi, a swoim « akcjonariuszom » wyplacaja dywidendy. Nie chce kolejnych 25 w tym miec chwilowo, stad pomysl na pl obligacje.
@Wookie2020: Nie, po prostu widzę jak to się skończy. Nie mówię że Polska będzie bombardowana bo na to są akurat małe szanse ale panika będzie gdy trzeba będzie ogłosić mobilizację i wysłać trochę mięsa na Ukrainę. Gdybym panikował to bym sprzedał nieruchy w Polsce
via Wykop
  • 0
@Wookie2020:

brzmi jak najzwyklejszy REIT.

No jesli tak to sie nazywa, to tak. Nie znam (teraz to: nie znalem) angielskiego ani polskiego odpowiednika scpi
@taju ja bym brał obligi. Zawsze ktoś będzie szczekał ze polska zła, ale ten kraj upada odkąd rządzi obecny rząd ale nie może upaść ( ͡° ͜ʖ ͡°) Problemem z kasa w euro jest ze jedyna możliwa sensowna inwestycja to giełda a ona jest często dużo bardziej niebezpieczna jak obligacje czy lokaty, jeśli nie siedzisz w tym. Ja mam obligi i chwale sobie już drugi rok wiec oprocentowanie
@taju: co do obligacji nie patrz na wybory tylko na Glapinskiego. Zmniejszył stopy to teraz bardzo możliwe, że stała część oprocentowania też pójdzie w dół, więc obligacje z października mogą Ci dać mniej niż wrześniowe.
@Wookie2020: Historia pokazuje, że nie musi w nie nawet strzelić rakieta. Moja rodzina straciła w ten sposób dwa mieszkania obok Łazienek w wawce, bo #!$%@? zabrały je ze złodziejskiego dekretu Bieruta. Teraz jakieś #!$%@? słoiki tam mieszkają i jedyne co, to udało się z dekadę temu zablokować użytkowanie wieczyste. Jeśli chodzi o inwestycje, to chyba tylko na złocie nie da się przejechać.