Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
(post edytowany, usunąłem poprzedniego anonima)
pisze z anonima bo nie mam konta, a temat mysle ze bardzo istotny i może się (oby nie) komuś przydać jak ktoś mądry się wypowie
Blok, 6 piętro, nowe budownictwo. Załóżmy że wybucha pożar - nie w naszym mieszkaniu. Załóżmy że drzwi wejściowe mamy naprawdę solidne i dobrze uszczelnione od korytarza.

Opcja 1: Na korytarzu pełno gęstego dymu, na klatce schodowej też, brak możliwości oddychania, ale ryzyko poparzenia znikome
Opcja 2: Wszystko się pali, pożar na klatce schodowej, nie da się zejść schodami.

Może warto coś kupić na taką ewentualność?
Opcja 1: Tlen w puszce? 14l, to najwięcej co znalazłem. Raczej na długo to nie starczy, oraz nie rozwiązuje problemu ochrony oczu. Plus w przypadku jednak wystąpienia ognia na klatce schodowej, tlen w puszce nic nie zmieni.
Opcja 2: Można kupić składane drabiny ewakuacyjne, które można zahaczyć o okno/balkon/balustrade i zejść, ALE, one są do 4 pięter, więc odpada.. Plus w wielu nowych blokach może być problem ze znalezieniem sensownego miejsca żeby to rozłożyć. Także też raczej to odpada.

Jak w ogóle w takiej sytuacji się zachować? Googluję o tym, i ku mojemu zdziwieniu tak naprawdę są same pierdoły, konkretów brak, ew wiedza na poziomie szkoły podstawowej o poruszaniu się przy ziemi za strzałkami do ewakuacji.

Szczerze mówiąc zacząłem o tym myśleć i nie daje mi to spokoju. Domyślam się, że są jakieś urządzenia pomocnicze (tryskawki, może jakiś system odciągania dymu), oraz że pewnie w wymogach co do budynków są wytyczne odnośnie (nie)palności niektórych elementów, ale jakoś i tak nie przekonuje mnie to.
Swoją drogą, czemu w Polsce nie ma takich awaryjnych drabin na elewacji na stałe, jak w ju es ej?

#pozar #strazpozarna #pogotowie #pozarnictwo #strazacy· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 6
Anonim (nie OP): Teraz mieszkania są tak małe, że nawet jakby wybuchł pożar, to przeskoczysz go jednym susem. A jeśli pożar wybuchnie na całym piętrze i zostaniesz odcięty, to musisz czekać na pomoc.
Tlen w puszce (albo sprężone "powietrze" (gaz lpg)) są łatwopalne, więc ostrożnie.
Jeśli naprawdę masz paranoję, to kup kombinezon strażacki z butlą.

Blok, 6 piętro,


@mirko_anonim: jeżeli nie pali się u Ciebie w mieszkaniu, to po prostu w nim pozostań. Przy bardzo intensywnych pożarach w mieszkaniach poniżej może się dostać trochę dymu przez drzwi (choć zakładasz ich szczelność), przewody wentylacji i/lub okno. Jeżeli będzie konieczność ewakuowania mieszkańców, przyjdzie do Ciebie straż pożarna i sprowadzi na dół.

Pożary mieszkań w blokach rzadko rozprzestrzeniają się poza jeden lokal, a często bezpośrednie działanie ognia ogranicza się
Raz że na klatce za bardzo nie ma co się palić. Poza wózkami i rowerami.
Dwa że taki pożar jest szybko do złapania i oddymienia.
Trzy że w razie ewakuacji to strażak ci założy kaptur ewakuacyjny na głowę i wyprowadzi albo ewakuuje oknem.
Cztery: to co napisał @wonsz-smieszek.
Piec: chcesz się ewakuować sam to lina, uprząż, kotwa w ścianie, przyrząd zjazdowy i sam zjeżdżasz na dół.