Wpis z mikrobloga

Czy jest ktoś w stanie pomóc mi zdecydować co zrobić w takiej sytuacji jak poniżej i brnąć dalej w pompę ciepła czy zamiast robienia pompy ciepła zostać na kopciuchu + zrobić gaz.

Postawili nam panele 9kw na podwórku z magazynem energi. Miała być stawiana pompa ciepła ale PGE dało termin zwiększenia przyłącza na luty 2025, gdzie każdemu innemu daje max 2 tygodnie.
I teraz jest sytuacja, że dom ma zadeklarowane 7kw, chcieliśmy zwiększyć na 14kw. Pompa 12kw i 3 fazy, 12kw ma w piku przy załączeniu wszystkich grzałek.

Firma założyła już nam panele fotowoltaiczne na 9kw z bankiem energii 5kwh, PGE niby ma na dniach zmienić licznik na dwustronny.

I teraz nie wiem co jest bardziej opłacalne. Założyć gaz zamiast pompy ciepła z buforem ciepłej wody czy brnąć dalej w pompę ciepła. Ja kminie czy nie zrobić gazu i buforu energii z ewentualnym trójnikiem na wyjście pompy ciepła za 2 lata + dogrzewać się trochę drewnem i węglem, a potem włączać gaz.
Dom jest z końcówki lat 90 z kaloryferami aluminiowymi w nowym typie, ale rurki już są standardowe, a nie cienkie miedziane.

#oze #pompaciepla #prad #fotowoltaika #budownictwo
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie rozumiem co ma do tego fotowoltalika?
Wg nowych zasad jest mało istotne czy środki wypracowane przez instalację przeznaczysz na gaz czy na węgiel bądź spalisz w pompie ciepła.
Co do meritum to chyba najtaniej wychodzi gaz jeśli idzie o koszty inwestycji jak i eksploatacji.
  • Odpowiedz
@KanapkaPL: hej

1. po 1, PGE nie zwiększa mocy w ciagu 2 tygodni. w ciagu 2 tygodni nie zdąży odpowiedzieć nawet na pismo
2. panele musisz zgłosić, zakładam ze zgłosiliście - jeśli macie 7kw przyłącze a 9kWp - nie odbiorą wam do momentu podniesienia mocy.
3. PC - zakladaj ze NIE UZYWASZ grzalek. grzałki to ostateczność. ja mając PC grzałki się nie zalaczyly nigdy.
4. zawsze warto mieć 2 możliwości grzania- co zrobisz jak PC ulegnie awarii ? ja mając PC i kominek z płaszczem + gaz z banki mimo wszystko złożyłem wniosek o gaz. podłącza
  • Odpowiedz
@KanapkaPL: różnica między gazem a pompą ciepła jest taka, że ogrzewanie gazem zużywa więcej energii więc w dłuższym okresie czasu na pewno będzie droższe a po drugie prąd do pompy ciepła możesz sobie wyprodukować a gazu sobie sam nie robisz tylko musisz kupować. Mój kolega założył PC a miał wcześniej gaz i różnica jest taka, że za gaz płacił tysiące (plus za prąd do grzania wody grzałką) a za PC
  • Odpowiedz
@KanapkaPL: To jakim cudem fotowoltaika 9kw przeszła przy 7kw przyłączu? nie będzie wywalać głównego bezpiecznika?

Ja pozostałbym przy pompie, skoro już masz tyle paneli.

Do momentu zwiększenia przyłącza wsadź grzałkę w c.o. i dogrzewaj się swoim prądem.

@msr99: przy tak małym zapasie mocy, jak włączy PC, lodówkę, pralkę i tv, wywali gówne zabezpieczenie?
  • Odpowiedz
@KanapkaPL: Ja bym szedł w pompę, blokujesz w niej grzałki i możesz podłaczyć 12kW tam gdzie jest 7kW mocy, ale tak jak wyżej 9kW PV nie mozna podłaczyć jeśli jest 7kW mocy przyłaczeniowej. Moc przyłaczeniowa to różnie, jak tylko trzeba zmienić bezpiecznik to maks miesiąc, jak trzeba zrobić jakąs inwestycje to od kilku miesiecy do 3-5 lat(nowy kabel albo tranformator a w najgorszym wypadku nową sieć średniego napiecia)

Gaz wyjdzie
  • Odpowiedz
@kuncfot: nie wywali.

bezpiecznik C wywala po przekroczeniu ~10x prądu, bezpieczniki B ( w domu ) ( no dobra - zabezpieczenie nadpradowe ES ) ~x5
poza tym - niech idzie zobaczy do skrzynki jakie ma zabezpieczenia , zapewne C10...

ale jak pisałem PGE nie odbierze mu PV 9kw jeśli ma moc przyłączeniowa 7kw..nie ma bata
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1: Właśnie też chcę iść w sumie w pompę tylko nie wiem co zrobić z faktem przyłącza. Panele w ciągu dnia generują teraz ~4kw, w ciągu dnia wczoraj od 11 wyszło 12kw/h ale wschodnia część jest jeszcze zacieniona bo dopiero za tydzień będę mógł wyciąć drzewa.
Dom w spoczynku zużywa ~0,4kWh, jak włączy się pralkę, zmywarkę to jest już ok 2-3 kWh
  • Odpowiedz
@KanapkaPL: zabezpieczenie, czyli spokojnie wytrzyma, nie wywali
ale zabezpieczenie to nie to samo co moc przyłączeniowa . ja masz 7kw
Paneli 9kWp. PGE ( wg żaden OSD ) nie odbierze dopóki nie podniosą mocy

jest wymienia licznik na dwukierunkowy ( mozna sprawdzić ) ale będziesz pchał prąd bez umowy mogą dowalić
  • Odpowiedz
@KanapkaPL: to wszystko nie jest takie oczywiste - zakładaj pompę i już. To zależy od:
-jaką temp puszczałeś na grzejniki bo pompa lubi jak najniższą temp, wiec jeżeli na grzejniki szło ponad 40* to już gaz może by lepszy
-czy masz już przyłącze gazu
-czy będzie ci się chciało palić w kopciuchu żeby zaoszczędzić
-jaki masz budżet
-czy można jeszcze rozważyć gaz + klima( dogrzewanie w okresach przejściowych) itp
  • Odpowiedz
Właśnie też chcę iść w sumie w pompę tylko nie wiem co zrobić z faktem przyłącza. Panele w ciągu dnia generują teraz ~4kw, w ciągu dnia wczoraj od 11 wyszło 12kw/h ale wschodnia część jest jeszcze zacieniona


@KanapkaPL: ale zdajesz sobie sprawę ze licznik może zaliczyć ci produkcje PV jako energię POBRANA ????
  • Odpowiedz
Dom w spoczynku zużywa ~0,4kWh, jak włączy się pralkę, zmywarkę to jest już ok 2-3 kWh


@KanapkaPL: jaki masz falownik ? olśniło mnie

może da się ustawić "ZERO EXPORT" na falowniku - nic nie walisz w sieć, tylko lądujesz aku i z aku zasilasz chalupe w nocy. w dzień z PV
masz zamontowany licznik do falownika ? ( jak masz magazyn powinieneś
  • Odpowiedz
  • 0
@msr99:

może da się ustawić "ZERO EXPORT" na falowniku - nic nie walisz w sieć, tylko lądujesz aku i z aku zasilasz chalupe w nocy. w dzień z PV

Właśnie teraz mam ustawiony zero export bo nie mam licznika dwustronnego przez co marnuje się kupa prądu. 5kw bank i 7kw w "ziemie".

masz numer sprawy w PGE odnośnie PV ? poza tym nie wiem co za i..ta złożył wniosek na 9kWp wiedząc ze moc jest
  • Odpowiedz
@KanapkaPL: ze zmiana mocy to niestety ale tak jest
mój wniosek : marzec 2022 ( przez zmianami w prosument ) - realizacja wrzesień 2023 - czyli czekam ;)

u mnie to tylko wymiana zabezpieczenia ( i w sumie WLZ muszę zmienić ale to inna para kaloszy )

to jak masz aku + zero export - ja bym szedł w PC + ogarnial gaz na
  • Odpowiedz
  • 0
@msr99:

czemu panele z polowa mocy ? bo nie wyciąłeś drzew ? zakładam ze ten tydzień bo zgłosiłeś w gminie wycięcie ?

Zgłosiłem z miesiąc temu na wycinkę drzew dopiero w poniedziałek była babeczka zrobić zdjęcia i podpisać zgodę na wycinkę. Tak więc muszę czekać 2 tygodnie aż maszyna urzędnicza przemieli papiery i klepnie wniosek poprzez milczenie.
Aktualnie mam 20 paneli na gruncie, 10 na zachód i 10 na wschód.
  • Odpowiedz
nic nie zrobisz.
zglosiles 9kWp. bez zmiany mocy nie odbiorą ci paneli. po prostu
zmiana licznika nic nie wnosi

jak ci napisalem
numer sprawy w PGE
  • Odpowiedz
jeszcze sprawdź jakie masz napięcie ..dzisiaj w sumie nieźle słońce daje ( jak nie ma chmur )
bo falownik się wyłączy jak więcej niż 253V

masz sporo PV w okolicy ? sąsiedzi maja ?
  • Odpowiedz
  • 1
@KanapkaPL pompa 12 kW to bez grzałek pobierane z sieci maks 3kw. zakładaj i dodaj kominek na te 2 tygodnie wysokich mrozów zamiast grzałek
  • Odpowiedz
@KanapkaPL: ja mam podobna sytuacje co ty, przeliczyłem i szkoda kasy wsadziłem grzałkę w C.O i zjadam prąd, a kocioł gazowy tylko dogrzewa różnice
  • Odpowiedz