Wpis z mikrobloga

Odkryłem jeden ze sposobów przez które oszuści pozyskują nasze dane do późniejszych prób wyłudzania pieniędzy na "pański wniosek kredytowy został rozpatrzony pozytywnie". Wczoraj na OLX znalazłem Mac mini z opcją wysyłki OLX. Sprzedający Tomasz, avatar z FB. Kupiłem, zapłaciłem BLIKiem, czekam. Po 20 minutach akceptacja i od razu odmowa. Zastanawiałem się dlaczego tak, ale teraz już wiem. Kasa wróciła na konto.

Dziś od rana atakują mnie wschodnioakcentowcy, dzwoniący z PKO z informacją że mój wniosek o kredyt został rozpatrzony. Podają mi dane składającego wniosek, którymi posługiwałem się wyłącznie przy tym zakupie na OLX, nigdzie więcej. Bawiłem się z nimi przez 5 minut twierdząc, że tak, składałem wniosek kredytowy i cieszę się że został pozytywnie rozpatrzony.

Oferta sprzedaży od razu wróciła na portal pod tym samym adresem, sprzedającemu zmieniła się nazwa na "Marzena" (avatar męski pozostaje bez zmian). Dlaczego zaakceptował sprzedaż a następnie ją odrzucił? Aby dostać dane kupującego które wpisałem w formularzu :-) Także zrobili sobie z OLX'a honeypota złodzieje jedne! Uważajcie kochani!

https://www.olx.pl/d/oferta/apple-mac-mini-a1347-i5-2415m-16gb-ram-500gb-hdd-idealny-stan-CID99-IDV1seM.html

@niebezpiecznik-pl @ZaufanaTrzeciaStrona #oszukujo #zlodzieje #olx
  • 12
@lutecki: Tak z ciekawości to odzwaniałeś na numer z którego dzwonili? Dzisiaj miałem podobną akcję, ale jechałem autem, powiedziałem że nie chce czegoś tam. Po 20 minutach jak przestałem jechać autem odzwaniam na numer bo myślałem że może po prostu coś źle usłyszałem, bo trochę przerywało a myślałem że to spam i od razu się rozłączyłem. A numer nie był w necie opisany jako spam. A tam odbiera jakaś kobieta i
@lutecki: Z ciekawości sprawdziłem i tych numerów nie ma w bazie spamu, czyli tak jak myślałem podszywają się teraz pod telefony losowych ludzi. A 2 numer jest jakieś firmy co robi meble na wymiar. Ja przyznam się ze odruchowo powiedziałem nie dziękuje i go zrzuciłem bo miał też jakiś taki ukraiński akcent, jakiś firma finansowa czy tam handlowa, jakiś kredyt. Więc to chyba ci sami oszuści.
Dlaczego zaakceptował sprzedaż a następnie ją odrzucił?

@lutecki: ostatnio spotkało mnie to samo i się zastanawiałem po co te #!$%@? wystawiają te głośniczki JBLa ponownie skoro ich nie sprzedał. I tak myślałem, że koleś zrobił to po to, żeby #!$%@?ć moje dane...