Wpis z mikrobloga

  • 1
@matwes robię na światłowodach i powiem tak: zewnętrznych ONT jest tak mało jak kot napłakał xD, obecnie nie montujemy już praktycznie żadnych nowych, tylko wymiany jak się uszkodzą (a uszkadzają się często w miarę) - ostatnio przywoziłem z magazynu modemy - około 50 modemów różnych operatorów + 3-4 ONT łącznie - więc widzisz jaka jest rozbieżność
  • Odpowiedz
@Willy666: @matwes czasami wszystko działa poprawnie gdy kupisz własny ONT za 100 zł i podłączysz bezpośrednio do swojego routera. W przypadku Orange w necie są wyczerpujące instrukcje jak skonfigurować vlany, pppoe itd
  • Odpowiedz
u mnie od prawie dwóch lat działa


@Michuy: co dowodzi tylko tego, jak wielki bałagan jest w sieci orange, bo to się powinno wysrać góra po kilku miesiącach. Poza tym sporo ryzykujesz. Fragmenty regulaminu, którego znajomość z pewnością poświadczyłeś podpisem:

§ 6.
4. Oczekujemy od Państwa korzystania z Usług zgodnie z ich przeznaczeniem, warunkami umownymi i powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, a
  • Odpowiedz
@Michuy: mówiąc własny - masz kupiony na mieście, czy Orange dało ci huawei ONT i do niego się dopiąłeś swoim routerem z VLAN 35 po PPPoE
  • Odpowiedz
Swoją drogą jaki jeszcze duży operator daje techniczne możliwości podłączenia własnego routera?

Sądząc po tym co jest u mnie w budynku dostępne to:
Orange - jak wydębisz ONT, tylko jak kolega @Retsew pisał już praktyznie nie montują nowych
T-Mobile - j/w leci po infrastrukturze Orange, tutaj ponoć się da
Play (dawniej UPC) - ponoć brak możliwości przełączenia ich nowego modemu w tryb bridge, stare umowy gdzie było jeszcze UPC to mają
  • Odpowiedz
@matwes: A z ciekawości, jak jest problem z podwójnym NATem?

Ja miałem przez rok mniejszego dostawce i się montera na miejscu zapytałem, czy mogę się wpiąć swoim urządzeniem, powiedział, że spoko, ale muszę SMSem autoryzować adres MAC, żeby mnie wpuścili. I sobie śmigałem na openWRT :P
  • Odpowiedz
@makeDoise: dodatkowa robota z konfiguracją przede wszystkim. Jak chcesz odblokować porty to musisz to zrobić na obu routerach. Problemy z graniem online, VPNem. Jak robisz troubleshooting w takim ustawieniu sieci to musisz brać pod uwagę, że coś może być źle ustawione na jednym, drugim lub na obu urządzeniach.

U moich rodziców dostawca internetu daje domyślnie IP z puli prywatnej, a publiczne jest dostępne za dodatkową opłatą. W domu instaluje tylko
  • Odpowiedz
@makeDoise: Normalny nat potrafi psuc wystarczajaco duzo rzeczy co dopiero podwojny. To, ze tobie nie przeszkadza nie oznacza, ze nikt nie ma problemow, nat psuje podstawowe mechaniki sieci o to nie wcale z wyboru (jak enkapsulacja, vpny, tunele, inne cuda na kiju) tylko z przymusu braku adresow.
  • Odpowiedz
@matwes: w Plusie (netii pewnie też, bo netia świadczy usługi światłowodu dla plusa) również można podłączyć swój router bezpośrednio pod ONT (przynajmniej w scenariuszu, gdy Plus korzysta z infrastruktury nexery).
Co prawda nigdzie Plus nie podaje loginu i hasła do PPPoE, ale można te dane odzyskać poprzez stronę Netii i odzyskiwanie SMS ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Monterzy nexery kręcili nosem i mówili, że raczej operator filtruje
  • Odpowiedz