Wpis z mikrobloga

#ogrzewanie #nieruchomosci #bezpiecznykredyt

Hej mireczki, mam poważny dylemat życiowy.

myślę ostro nad wyborem mieszkania na rynku wtórnym, znalazłem takie które jest cycuś glancuś, ale ma ogrzewanie elektryczne (poddasze w kamienicy). Warto czy mina? Pośrednik zarzeka się ze 300 zł/msc zimą, ale wiadomo... Miałem do czynienia tylko z ogrzewaniem gazowym do tej pory, a artykuły z neta dotyczą domów a nie mieszkań.
  • 16
  • Odpowiedz
Pośrednik zarzeka się ze 300 zł/msc zimą


@jobzpaticzku: jak będziesz siedział pod kocem elektrycznym to może nawet mniej a resztę mieszkania sąsiedzi powinni ogrzać by rury nie zamarzły
  • Odpowiedz
Dlaczego? Koszty czy coś jeszcze?


@jobzpaticzku: Tak, koszty.

1 kWh ciepła z gazu ziemnego to 0,21 PLN.
1 kWh ciepła z prądu grzałkaą (folia/promiennik/kocioł) to cena 1 kWh prądu, czyli 0,90 PLN w ramach limitu, a powyżej limitu tarczy to już z 1,50 PLN.

Jest to 4-8x droższe grzanie niż gazem, ale jak ci nie przeszkadza to bierz xD
  • Odpowiedz
  • 0
A jak oceniacie perspektywy? Bo może teraz drożej a za kilka lat UE zakaże kotłów gazowych (zdaje się że w nowych już coś takiego planują albo i jest). Wiadomo trochę ruletka.

I tak planuje zapytać o rachunki z energetyki za ostatnią zimę, już się nauczyłem by pytać o wszystko po tym jak poprzednia pośredniczka nie wspomniała że mieszkanie nie ma dociagnietego neta xd
  • Odpowiedz
ogrzewanie elektryczne (poddasze w kamienicy).


@jobzpaticzku: to chyba tylko samo cwu ( ͡° ͜ʖ ͡°) przy ogrzewaniu elektrycznym przekracza się limit 3000kWh tańszej energii i wchodzi się w wyższe rachunki, powodzenia
  • Odpowiedz
@jobzpaticzku: Rachunki z zeszłej ziemi kwotowo nie mają znaczenia, w tym roku są dużo wyższe stawki. Jedynie ilość kWh powinna być podobna.

A co myślę o perspektywach? Że kocioł z grzałką to gówno i jedyna sensowną opcja grzania prądem to pompa ciepła/klimatyzator (urządzenia działające na kompresji gazów a nie na oporowym grzaniu z przepływającego prądu). Nie pisz się na to, grzanie prądem to proteza gdy nie masz wyjścia i rozwiązanie chwilowe
  • Odpowiedz
  • 0
edit: nie jest to poddasze jednak. To może sąsiady dogrzeja xd

Dopytam jeszcze, jak z ewentualnie wymiana na gaz, czy zrobienie instalacji to koszta że o ja prdl, bo do 50k myśleliśmy o kredo na remont by dobrać to powinno wymianę pokryć, czy tu wchodzą pewnie jakieś pozwolenia i inne takie.

pewnie ze miejskie najlepsze ale weź znajdź takie w sensownej cenie jak ludzie potrafią wstawiać mieszkania z ogrzewaniem na piec kaflowy
  • Odpowiedz
@jobzpaticzku: Normalnie - wielka płyta > kamienica. Ja nawet kamienic nie biorę pod uwagę, bo są archaiczne (grzanie, klatki schodowe, drewniane schody i stropy, gówniane ocieplenie, kible dorabiane w latach 1920-1970)

Żeby zrobić cokolwiek z gazem to musisz mieć zgodę wspólnoty, czyli dogadywać się ze starymi prykami którzy boją się wszystkiego. Koszt pieca to z 5k, koszt podłączenia do instalacji grzewczej jeśli masz już grzejniki to 2-3k PLN, jeśli nie masz
  • Odpowiedz
@jobzpaticzku: znajomi mieszkali w kamienicy z grzaniem elektrycznym i było w opór zimno i dość drogo, poza tym jest to o tyle niewygodne, że jest to grzanie akumulacyjne, czyli nagrzewasz grzejnik wypełniony cegłami szamotowymi lub piec kaflowy w nocy na tanim prądzie (celowo brali taką taryfę), a przez dzień one to ciepło oddają. Czyli grzejesz w nocy kiedy powinno być chłodniej w mieszkaniu, potem grzejniki są najgorętsze rano kiedy wychodzisz z
  • Odpowiedz
@jobzpaticzku: Mieszkałem tak dwa lata. Kawalerka, środkowe piętro. Z całego serca odradzam.

Kamienica nieocieplona z zewnątrz (sama cegła i odpadający gówno tynk), okna nowe plastiki, ogrzewanie podłogowe elektryczne (maty), na podłodze płytki. W środku karton gips na ścianach, nawet nie wiem czy coś pod nim z ocieplenia. Zimno i jeszcze raz zimno (14-17 st. jesień-zima), z gniazdek elektrycznych czuć podmuch wiatru. Próbowałem grzać cały czas by zakumulować ciepło w ścianach i
  • Odpowiedz
@jobzpaticzku Olej poddasze, będą same problemy. A to dach cieknie i grzyb się robi, a to nie ma jak mebli poustawiać itd. Lepiej dołożyć i coś innego wziąć. Jeśli nie stać cię to jeszcze wytrzymaj i dozbieraj, popraw zdolność kredytową. A co do ogrzewania elektrycznego - mina że #!$%@?, zobacz w jakiej czarnej dupie już teraz Polska jest z energetyką, a będzie tylko gorzej.
  • Odpowiedz