Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Nie mam kolegów, którzy znają się na temacie #silownia więc tradycyjnie trzeba mirków o radę poprosić.
1. Jakiś czas temu zacząłem trenować, bazuję na treningach FBW, zazwyczaj wybieram gotowce, z czasem łapię poszczególne ćwiczenia na dane partie mięśniowe i coś z tego komponuje.
Tylko właściwie na mojej siłce, kazdy zdaje się trenować inaczej niż ja. Do ćwiczeń podchodzę "ortodoksyjnie", mam ćwiczenie X, X serii, X powtórzeń w serii. Wykonuje je, robię sobie minutkę-dwie przerwy, kolejne ćwiczenie.
Natomiast na mojej siłowni, no chyba lwia większość ludzi, ma dużo bardziej kompleksowe zestawy ćwiczeń oddzielane konkretniejszą przerwą. Jeżeli ja robię ćwiczenie X, przerwę i przechodzę do ćwiczenia Y, to ludzie robią ćwiczenie X,Y,Z, dłuższą przerwę i znowu.
Czy robię coś źle? Czy mogę robić coś lepiej?
2. Pilnowanie kalorii, pilnowanie makro i dwa treningi siłowe tygodniowo, lat 25 - idziemy w dobrym kierunku?
Robię dwa 1,5h-2h treningi tygodniowo. Czy upchałbym trzeci? Pewnie, nawet z chęcią, tylko wkręcono mi śrubę związaną z regeneracją mięśni i nie chciałbym tego aspektu zaniedbać. Z racji bardzo niewielkiego stażu i pracy fizycznej 2 dni w tygodniu (pracuję weekendowo), staram się utrzymywać przerwy treningowe w granicach 36 godzin.
Warto się jakoś nadmiernie nad tym spuszczać czy na spokojnie mogę zredukować odpoczynek do 24h i zwiększyć liczbę treningów?
3. Związane z powyższym. Przy 24h godzinach między treningami, pierwszy/ostatni trening (zależnie od układu dni), zazębiałby się z pierwszym/ostatnim dniem pracy. Tj. Mógłbym iść pierwszy raz na siłownie w poniedziałek po nocce lub ostatni raz w sobotę przed nocką.
Moja praca bardzo obciąża ręce i plecy, czy wobec tego trening na "dobitkę" po pracy czy na "rozgrzewkę" przed pracą, bez przerwy regeneracyjnej, angażujący właśnie te partie, byłby efektywny?
4. Może jakieś manuale, artykuły, poradniki dla idiotów? Przeczytam wszystko i za wszystko będę wdzięczny. Oczywiście sam wyszukuję informacje w internecie, ale mam wrażenie, że przewijają mi się od czasu do czasu sprzeczności. A to jedna strona przeczy drugiej, a to dwie strony nie mogą dojść do zgody, którą partię mieśniową stymuluje dane ćwiczenie, etc. Głupie wyciskanie hantli na ławce prostej, to już jest podłoże sporu między wieloma stronami tematycznymi.
Niby to pozornie drobnostki, ale jakoś tak...

Ogólnie bardzo ciężko mi ugryźć temat, bo najchętniej to jadłbym surowe mięso i wyciskał co się nawinie, ale dopiero zaczynam i nie chcę sobie robić z życia syzyfowej pracy, przez to, że #!$%@?ę żelastwem, a nie dając mięśniom wypoczynku, nie mam z tego nic.
Z drugiej strony, nie chcę marnować swojego czasu i zapału, żeby bać się czegoś, co potencjalnie może mi nie zagrażać.
#mikrokoksy please send vag... please help!



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 6
  • Odpowiedz
@mirko_anonim:

1) Większość ludzi nie odmierza przerw.
2) Jako osoba początkująca to Ty nawet porządnego treningu nie zrobisz i byś spokojnie się zregenerował z 5-7 tygodniowo. Więc nie obawiaj się o brak regeneracji w zmianie z 2 na 3
3) Można nawet ćwiczyć codziennie, wszystko zależy od tolerowanej objętości, stopnia zaawansowania. Choć na siłownie kiedy masz czas i wypadnie Ci dzień, że możesz na nią iść.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Trenuje prawie rok (wiem ze mało) ale mam bardzo dobry progres siłowy i dobry sylwetkowy, więc mogę powiedzieć jak u mnie to wygląda i co mysle.

1) Nie odmierzam przerw, minutka aż oddech się wyrówna i można robić dalej. Mało kto odmierza.
2) Ja robię 5 treningów po 2h ale śmiało mógłbym codziennie. Nawet dla testów poćwiczyłem tak 2 tyg. i wszystko ok, a katowałem klatę prawie codziennie i dało
  • Odpowiedz
mam ćwiczenie X, X serii, X powtórzeń w serii. Wykonuje je, robię sobie minutkę-dwie przerwy, kolejne ćwiczenie.


@mirko_anonim: Minutka-dwie przerwy jest po ćwiczeniu czy po serii?

dwa treningi siłowe tygodniowo, lat 25 - idziemy w dobrym kierunku?

mało.

4. Może jakieś manuale, artykuły, poradniki dla idiotów?


KISS. Trenuj cięzko, jedz zdrowo i w ramach założonego pułapu kalorii, wysypiaj się i pij dużo wody. Te cztery warunki to 90% wiedzy, której potrzebujesz.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Po następnym treningu zwróć uwagę po jakim czasie się zregenerujesz i ustaw sobie trening tak aby następny robić wypoczęty i zregenerowany, zbyt długich przerw też nie ma co robić bo tylko tracisz czas podczas którego twoje mięśnie mogłyby znów pracować i się nadbudowywać. Jeżeli pracujesz fizycznie i jest to dla ciebie konkretny wysiłek to też uwzględnij to sobie w planie treningowym bo nigdzie nie jest powiedziane że musisz ćwiczyć w
  • Odpowiedz