Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci Taka sytuacja. Umarła mama bez napisania testamentu po której zostało mieszkanie. Nikt w tym mieszkaniu oprocz mamy nie był zameldowany. Zostało 3 rodzeństwa wszyscy dorosli

Co z mieszkaniem? Wartosc mieszkania dzielona jest na 3 osoby i ewentualnie 1 osoba, która chce w nim mieszkać musi spłacić 2 z rodzeńśtwa jeżeli oni się tego domagają? Czy ta 1 osoba może mieszkać w tym mieszkaniu bez względu na to czy pozostałe rodzeńśtwo na to pozwala czy nie?

^ Jedno z rodzeństwa zamieszkało w tym mieszkaniu bez zameldowania i nie chce spłacić reszty rodzeńśtwa? co dalej? Jak długo może trwać sprawa 2 rodzeństwa przeciwko 1 która nie chce spłacić, a mieszka?

#pytanie #finanse #notariusz #prawo #prawnik #pytaniedoeksperta
  • 13
@NAIZDUP ekspertem nie jestem ale- nikt nikogo nie musi spłacać. Po przeprowadzeniu postępowania spadkowego, wszyscy spadkobiercy są współwłaścicielami mieszania i mają równe prawa
@NAIZDUP: mieszkanie dzielone jest na 3, czyli każdy ma 33,3 procent udziału, jak się wprowadziło jedno to chyba reszta rodzeństwa może je usunąć , ale to poprzez sąd, co do spłaty spadku, zdecyduje o tym sąd i raczej będzie ta jedna osoba musiała resztę spłacić . To tyle ile się orientuję , bo jakiś czas temu miałem to samo, ale ja się z braćmi umiem dogadać i krzywdy sobie nie robimy
Jedno z rodzeństwa zamieszkało w tym mieszkaniu bez zameldowania i nie chce spłacić reszty rodzeńśtwa? co dalej? Jak długo może trwać sprawa 2 rodzeństwa przeciwko 1 która nie chce spłacić, a mieszka?


@NAIZDUP: sprawa sądowa nazywa się "o zniesienie współwłasności" i zazwyczaj nie trwa zbyt długo, najczęściej kilka miesięcy, może zakończyć się ugodą (np. osoba mieskająca płaci ustaloną kwotę pozostałym spadkobiercom) lub w przypadku braku porozumienia sprzedażą nieruchpmości w wyniku egzekucji
  • 0
@7050: a kto decyduje o wysokosci raty spłaty? jeżeli kwota zproponowana przez jedno z rodzenstwa jest za niskie to kto decyduje o wysokosci?
  • 0
@hwk1988: a kto decyduje o wysokosci splaty? np. splata jednej osoby to 100k, bo mieszkanie warte 300k. i osoba która mieszka nie ma pracy nie ma dochodu i nie ma pieniedzy na splate co dalej?
@NAIZDUP: chyba sąd , a kto wycenia nieruchomość to nie wiem, ale też chyba osoba wyznaczona przez sąd , ogólnie zachowek jak się nie idzie dogadać to decyduje sąd i wyrok , jak nie spłaci to chyba komornik, aż tak głęboko w analizę nie wchodziłem
kto decyduje o wysokosci raty spłaty? jeżeli kwota zproponowana przez jedno z rodzenstwa jest za niskie to kto decyduje o wysokosci?


@NAIZDUP: Sędzia w sprawie o zniesienie współwłasności powoła rzecznika majątkowego z uprawnieniami biegłego sądowego żeby wycenić majątek.

Jak ktoś nie ma jak was spłacić to już sąd zdecyduje. Może nie zostanie mu zasądzona własność tylko nakaz eksmisji, a lokal przejmie ten kto jest gotów zapłacić cenę. Może dostanie ten co