Wpis z mikrobloga

Dobry :)
Jestem na etapie modernizacji kotłowni w swoim domu. Od miesięcy opracowuję dobry układ do ogrzewania wody oraz grzania CWU. Mam natomiast kilka zagwozdek i pytań, być może ktoś byłby w stanie doradzić/pomóc. Myślę, że są tu osoby, które się na tym znają lub przechodzili podobne modernizacje. Oczywiście jestem otwarty na dodatkowe rady/propozycje :)

Pytania:
1. Na różnych forach natrafiłem na problem z uciekaniem ciepłej wody z bufora ze względu na grawitację. Czytałem, że zalecany jest zawór zwrotny klapkowy. Natomiast czy musi być dokładnie ten klapkowy? Czy może być "zwykły" (linki poniżej) - czy "zwykły" nie zatrzyma wycieku grawitacyjnego wody z bufora?
Zawór zwrotny klapkowy: https://allegro.pl/oferta/zawor-zwrotny-klapowy-1-7027671308
Zawór zwrotny "zwykły": https://allegro.pl/oferta/zawor-zwrotny-mosiezny-grzybkiem-trzpien-1-8752880720

2. Posiadam pompę ciepła, z której wychodzi tylko jeden czujnik temperatury - na którym poziomie mam go umieścić w buforze ciepła? Myślałem, że czujniki powinny być 2 - wtedy pompa ciepła "wiedziałaby" od którego miejsca bufora do którego należy zagrzać wodę i jaka jest temperatura na górze oraz na dole. Jak zatem pompa ciepła będzie "wyczuwała" temperaturę mając tylko jeden czujnik (jak będzie pracowała)?

3. Bufor mam zamiar grzać do 90*C, jednak obawiam się bardzo co w takim przypadku z pompą ciepła w momencie, gdy w buforze będzie 90*C, a pompa ciepła zechce się odszraniać. Poprzez odszranianie rozumiem, że pompa "zaciąga" wodę tak jakby chciała ją podgrzewać jednak przepuszcza tylko przez parownik, by go rozmrozić, tak? Ile litrów pompa ciepła musi przepompować by się odszronić? Być może ma ktoś jakieś pomysły jak pogodzić pompę ciepła z tymi 90* w buforze?

4. Modernizację instalacji chciałbym poprowadzić rurami plastikowymi PP, natomiast ciężko znaleźć informacje do jakiej temperatury one wytrzymują. Czy nie będą mieć problemu z temperaturą koło 90*?

5. Mam bufor Austria Email (4 poziomy krućców). Bufor w środku nie jest emaliowany. Bufor chcę zalać inhibitorem korozji. Bufor chcę zrobić w obiegu zamkniętym, zatem czy potrzebny jest montaż anody magnezowej? W karcie gwarancyjnej producenta znalazłem wzmiankę, że trzeba w buforze zamontować anodę magnezową. Trochę się zdziwiłem, bo wydaje mi się, że przy zamkniętej instalacji nie jest ona potrzebna. Co o tym sądzicie? Czy być może producent zaleca instalację anody magnezowej w obawie przed użytkownikami, którzy nie stosują inhibitora korozji i montują układ otwarty?

Mój schemat instalacji w załączniku.

#dom #ogrzewanie #elektryka #elektronika #centralneogrzewanie #hydraulika #pompaciepla #woda #ogrzewaniegazowe #budownictwo #budowadomu #budowa #pompyciepla #bufor #zbiornik #lemet #galmet
MisiekD - Dobry :)
Jestem na etapie modernizacji kotłowni w swoim domu. Od miesięcy o...

źródło: comment_1668197581XRseyLlLbBINue6zsD3K7e

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@RobinSchudl: A nie jest tak, że pompa się zaszroni tylko w czasie pracy? Jak będzie 90 stopni w buforze to raczej nie z pompy. Skąd więc szron na pompie.
  • Odpowiedz