Wpis z mikrobloga

  • 22
@massh czemu mi sie wydaje że ta księgowa jest tak samo realna jak te ich 150k na miesiąc z wi-fi xD. ale jeśli nie nic tylko poczekać chwilę i #!$%@?ć do skarbówki że ordynarnie omijaja VAT ( świadcza usługi, które kwalifikują jako edukacyjne) dla podmiotów w PL ciekawe co się stanie :)
  • Odpowiedz
@massh: musialbym zadzwonic do ksiegowego, ale prawdodpobnie to wyglada tak, ze musi sie byc vatowcem i tak, a wystawione faktury maja byc faktura vat, jedynie z pozycja "nie podlega".

Z tej samej strony co wysylala

W sytuacji, gdy usługi elektroniczne świadczone są na rzecz podatnika z USA, miejscem świadczenia usług będzie więc kraj usługobiorcy, a co za tym idzie, usługa ta nie będzie podlegała VAT w Polsce. Wówczas usługodawca wystawia
  • Odpowiedz
  • 4
@brakloginuf tylko że to platforma jest z USA, a same usługi są przecież z PL do PL ( szkolenia, edukacja i co tam jeszcze sobie wymyślą). więc niepłacenie VAT w tym przypadku to omijanie przepisów bo beneficjent znajduje się w PL, a pośrednictwo platformy jest bez znaczenia. coś jakbyś chciał zrobić szkolenie na zoomie, więc fakturę wystawiasz bez VAT no bo przecież jest tam podmiot z USA.
  • Odpowiedz
@lsh: Ale jak kupujesz coś z USA w Polsce to płacisz polski VAT, sprzedawca (w ich przypadku reseller) to później rozlicza.

Useme.com (reseller usług) działa podobnie, nie musisz mieć działaności aby wystawić komuś fakturę, bo fakturę wystawia Useme.

Koniec końców wszyscy są zadowoleni, klient dostaje fakturę VAT, reseller pobiera swoją prowizję, a Ty wystawiasz jedną fakturę bez VATu zamiast 50 dla różnych klientów z różnych krajów. No i podatki są
  • Odpowiedz
  • 0
@BetonowePlacki płacisz VAT w PL gdy sprzedawca ma polski nr VAT - tu trochę mieszasz usługi z towarami. tax invoices wystawiane przez useme to jeszcze inna bajka.

ja jakimś tam księgowym jestem, ale moja specjalność to raczej budżety, koszty, credit insurance, clo i żeby faktury zgadzały się z incoterms, więc też tak trochę sobie gdybam, do tego nie pracuje nawet w PL więc zakładam że moja wiedza może być nieaktualna.

ale
  • Odpowiedz
@lsh: nie będę się spierał, bo księgowy ze mnie żaden, jedynie sam pracuję w takim systemie jak opisałem, z tym że ja mam klientów z różnych krajów. No i nie jestem płatnikiem VAT mimo przekraczania 200k. Miejmy nadzieję, że nigdy się nie będę musiał się z tego tłumaczyć i że księgowa wie co robi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
ylko że to platforma jest z USA, a same usługi są przecież z PL do PL ( szkolenia, edukacja i co tam jeszcze sobie wymyślą). więc niepłacenie VAT w tym przypadku to omijanie przepisów bo beneficjent znajduje się w PL, a pośrednictwo platformy jest bez znaczenia


@lsh: ale co to zmienia do faktu? :> Masz obrot powyzej 200k to musisz sie zarejestrowac jako vatowiec, nawet gdy 100% faktur bedzie do
  • Odpowiedz
@brakloginuf: już wcześniej wklejałem z gov.pl kogo nie obowiązuje limit 200k to zostałem zwyzywany od MLMowóc ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jestem 100% pewny, że to nie działa na takiej zasadzie, że gościu od MLM wystawia fakturę komuś tam, tylko idzie to przez jakiś system, który nie należy do nich. Stąd moje podejrzenia, że mogliby w ogóle omijać regulacje, bo nikomu nie świadczą usług edukacyjnych, po prostu
  • Odpowiedz
  • 0
@brakloginuf taka jeszcze trzeba te 200k zarobić.

@BetonowePlacki swoją drogą jak ja prowadziłem szkolenia i doradztwo to miałem jdg zarejestrowana do VAT od pierwszego dnia. ale na w pamiętam dlaczego xD
  • Odpowiedz