Wpis z mikrobloga

Mam troche winogron - jak na zdjęciu - i pierwszy raz w życiu zrobiłbym sobie #winodomowejroboty / #winodomowe.
* czy te owocki nadają się na wino? Do konsumpcji mają troche twardą skórkę, no i jest ich za dużo.
* Ile rzeczy na początek trzeba kupić?
* Czy baniak lepszy jeden większy czy kilka mniejszych 5litrowych? Wstępnie kusi mnie kilka mniejszych - mniej żalu wywalić 5l gdy coś nie wyjdzie, łatwiej ustawiać na półkach itd.
* Kiedy owoc zbierać i przetwarzać gdy jedne grona już się kurczą a inne jeszcze kwaśne?
* Jak to jest z tym klarowaniem? Pierwszy z brzegu zestaw z allegro ma tylko wężyk. Nie powinno być jeszcze jakiegoś filtra w zestawie do odfiltrowania farfocli i "kurzu"? https://allegro.pl/oferta/zestaw-winiarski-15l-balon-gasior-rurka-do-wina-12118587489?fromVariant=11208405585
* czy chłodna piwniczka to mus? U mnie chłodny jest tylko kanał samochodowy w garażu.
bajcik - Mam troche winogron - jak na zdjęciu - i pierwszy raz w życiu zrobiłbym sobi...

źródło: winogrona

Pobierz
  • 4
czy te owocki nadają się na wino? Do konsumpcji mają troche twardą skórkę, no i jest ich za dużo.


@bajcik: Cięzko powiedzieć, ale raczej na pierwszy raz będą git. Dobrze by było zmierzyć ile mają cukru.

* Ile rzeczy na początek trzeba kupić?


Pojemnik fermentacyjny, rurkę fermentacyjną, wężyk do obciągu, coś do sprawdzenia ilości cukru no i drożdże.

Czy baniak lepszy jeden większy czy kilka mniejszych 5litrowych? Wstępnie kusi mnie kilka
@WielkiPowrut88: Ooo, dzięki za konkrety. Odpowiedzi generują jeszcze kolejne pytania:
* gdy mam balon z owocami 5l, to po ściągnięciu wężykiem ile l "czystego" wyjdzie? Nie przeszkodzi to że po przelaniu z butli n do n+1 w docelowej będzie dużo przestrzeni?
Nie przeszkodzi to że po przelaniu z butli n do n+1 w docelowej będzie dużo przestrzeni?


@bajcik: Generalnie po burzliwej fermentacji lepiej żeby tej przestrzeni było jak najmniej, przemysłowe fermentatory mają regulowane wieko do tego celu. Ale to nie jest przemysł tylko domowe wino, nie ma się co spinać.

* gdy mam balon z owocami 5l, to po ściągnięciu wężykiem ile l "czystego" wyjdzie?


Ciężko powiedzieć, będziesz robił z samego soku,