Wpis z mikrobloga

#esp8266 #esp32
Cześć Wszystkim!
Poszukuję rady odnośnie przechowywania i prezentacji danych z czujników.
Potrzebuję jakieś 10 czujników temperatury i kolejnych kilka wilgotności umieścić w domu.
Kilka już mam na espeasy i pchają dane do thingspeak.com darmowego. Połapałem sobie rule żeby mi w thingspeak korków nie wywalało z powodu limitów na liczbę połączeń.
Teraz będę miał tego więcej a thingspeak kosztuje ciut za dużo moim zdaniem. Czego byście sami użyli do zbierania i agregacji danych z espeasy?
Chyba najlepiej by było coś na rpi postawić albo tanim vps i jakąś warstwę prezentacji.
Cel to ogarnięcie które pomieszczenia mi się najszybciej wychladzaja w czasie i czy kocioł daje radę. Z góry dzięki za pomysły.
  • 13
  • Odpowiedz
  • 1
@nickson jeżeli szukasz darmowego vps to Oracle free tier i na tym zainstalowana grafana z bazą PHP. Sam tak mam i sprawdza się to świetnie.
  • Odpowiedz
@nickson: mój brat kiedyś korzystał z supli (poprzerabiane sonoffy powr2 z czunikami temperatury i takie z esp + ds18b20), a teraz "za darmo" mu zrobiłem (z starego laptopa, jakieś lenovo 2 rdzeniowe z 2gb ramu) home assistanta + grafana (czujniki na tasmocie, lub esphome)
  • Odpowiedz
@nickson: to jak robisz na rpi to od razu polecam zrobić to na Home Assistant OS a nie na Raspbian + Home Assistant doinstalowany ręcznie. Jak masz OS to możesz instalować dodatki takie jak esphome zintegrowane od razu z Home Assistance, jak masz doinstalowany to musisz jakoś ręcznie kombinować, bardziej skomplikowane.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@sirgorn Masz na myśli kartę SD czy malinową wydajność? Nie pisałem tego wyżej ale szukam rozwiązań możliwie lekkoprądowych - takie czasy.
Onegdaj miałem mini ITXa w domu ale w dzisiejszych czasach to już się robi drogie w utrzymaniu.
  • Odpowiedz
@nickson: mnie w sumie jedyne co przekonało to cena (za te ~250pln masz 8gb ram i 128gb ssd) i możliwość rozbudowy, można dodać ramu albo dołożenie ssd (lub wymiana na większy), masa usb, do tego pasywne chłodzenie. Jeśli chodzi o performance to tak jak pisałem wcześniej, bratu postawiłem na starym 2 rdzeniowym lapku i dla jego potrzeb działa idealnie, więc taka malina w zupełności to ogarnie, jedynie co to ta karta
  • Odpowiedz
@nickson: ja bym szedł raczej w ssd - takie 64gb min, ja mam 128gb a po jakimś roku bazy danych zajmują MariaDB: 3.3GB i InfluxDB: 5.6GB.


no to już od Ciebie zależy, jeden i drugi sposób zadziała.
  • Odpowiedz