Wpis z mikrobloga

Jeszcze w tamtym roku jak byłem juniorem zarabiającym 5-8k to potrafiłem kodować, czytać, obkuwać pod certy cały dzień bo było to dla mnie interesujące oraz wiedziałem, że mogę zwielokrotnić moje zarobki dzięki samej wiedzy, teraz ciężko mi się zmotywować do czegokolwiek nawet w czasie pracy, realnie dostałbym obecnie co najwyżej 2-3k podwyżki, a przy tym rynku i to nie jest gwarantowane. Żeby dostać naprawdę lepszy hajs to muszę i tak jakoś odbębnić jeszcze przynajmniej kilka lat expa, czy się siedzi czy się leży. Nie pomaga też fakt, że obecnie siedzę w nudnej i mało rozwijającej robocie i znaczna większość rzeczy, których się dotychczas uczyłem, mi się nie przydaje. Mam jednak przy tym wrażenie, że 90% roboty w tym kraju to właśnie outsorcowane nudne i mało rozwijające gówno - bazując na moich doświadczeniach oraz obserwacjach.

W USA np. są te najlepsze firmy, big techy, które płacą najlepiej i ludzie niezależnie od expa się spinają, by być dobrym, dostać się tam, robić ciekawe rzeczy i awansować społecznie, w Polsce wydaje mi się bardziej liczy się fart, obrotność i znajomości by złapać co lepszy kontrakt zza granicy.

To powiedziawszy, właśnie mam labę i idę sobie grać w Rimworlda w czasie pracy. Nie ma co się przemęczać, bo za niedługo wejdę w "negative returns" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#programista15k #pracait #programowanie
ElMatadore - Jeszcze w tamtym roku jak byłem juniorem zarabiającym 5-8k to potrafiłem...

źródło: download

Pobierz
  • 25
@jonni: jestem data engineerem, w mojej obecnej robocie 90% czasu to klepanie configów/SQLi pod customową apkę (teoretycznie jadącej na fancy rzeczach, ale których mało co mogę tykać więc nawet nie wchodzę w detale) i dataops - mój stosunek do tej roboty taki jak pisałem
@Ulfric_Stormcloak: no i co masz z tych własnych projektów? pół roku klepałem spory projekt na magisterkę - skończyłem na wiosnę, teraz przerzuciłem się na zadanka algorytmiczne (Blind 75 z Leetcode) ale idzie mi to jak krew z nosa. Od pewnego levela mało kto jednak patrzy na te projekty co masz na Githubie. Wolę się czasem trochę #!$%@?ć, nie będę całe życie katował projektów do szuflady
@ElMatadore:

Żeby dostać naprawdę lepszy hajs to muszę i tak jakoś odbębnić jeszcze przynajmniej kilka lat expa


co, ale jak to, a-ale na wykopie pisali, ze liczy sie tylko wiedza i mozesz zostac tech leadem w googlu jak nie masz expa, ale dobrze wypadniesz na rozmowie xddd
@ElMatadore: musisz się zmusić do działania. W życiu często będziesz miał pod górkę, różnica jest tylko w tym czy na swoich zasadach czy na zasadach innych ludzi i całego świata. Lepiej być programista 20k i mieć nudna pracę niż programista 7k i mieć ciekawa prace. Zmieni ci się perspektywa jak dostaniesz pierwszy przelew na 20k, bo pieniądze może nie są najważniejsze ale bardzo ułatwiają życie.
no i co masz z tych własnych projektów?


@ElMatadore: hobby ja pierd-& xd

Było trzeba sobie znaleźć pracę, która cię kręci, a nie poszedłeś w IT, bo dużo płacą.

Xd i taki obraz 90% programistów:p

Jak zapytasz co to asembler to wielkie oczy robią, bo myśleli że to imię transformersa :p
@Ulfric_Stormcloak: ja tam całkiem lubię swoją profesję (rozdzielam profesję od obecnej pracy), ale życie to nie tylko IT. Te 90% ludzi gdyby miało żyć takim trybem to choćby byli pasjonatami - z czasem się wypalą zawodowo (zresztą popularny temat w IT). Anyway w poście piję bardziej do tego, że po pewnym poziomie zarobkowym/wiedzy ROI z czasu poświęconego na naukę jest śmiesznie niskie, szczególnie w takiej Polsce

@jacekkowalski9122 ja w ciągu roku
@ElMatadore: ile ty byś chciał zarabiać jeżeli 20k to dla ciebie niewystarczająco? 90% ludzi zarabia mniej. Więcej zarabiają tylko tacy ludzie jak lekarze, managerowie, dobrzy prawnicy i tyle.

Poza tym w IT tak na prawdę najbardziej liczy się atmosfera w firmie i szacunek do ludzi. Jeżeli trafisz do takiej firmy to popatrzysz na projekt czy kod z innej perspektywy
z czasu poświęconego na naukę jest śmiesznie niskie, szczególnie w takiej Polsce


@ElMatadore: ale to wiadomo nie od dziś że zachodnie firmy są w takich krajach jak Polska, aby ciąć koszta, a nie bo "polacy są zdolnymi programistami" :p więc to zupełnie logiczne że większość to wyrobnicy
@jacekkowalski9122: po prostu wiem ile potrafia zarabiac ludzie na Zachodzie za taka sama prace jak ja i ze sa ludzie, ktorym udaje sie przebic ten szklany sufit zarobkow na polskim rynku.

PS w firmie i na projekcie mam spoko atmosfere, ale co mi z tego, jak rozwoju nie mam